

LEHTIKUVA
Afganistanista saattaa lähteä vuoden loppuun mennessä puoli miljoonaa pakolaista ja moni heistä suuntaa kohti Eurooppaa
Afganistanin pakolaisia oli vuonna 2020 maan sisällä 3 miljoonaa ja ulkomailla 2,8 miljoonaa. Ulkomaille suuntaavien uusien pakolaisten määrä voi nousta yli puoleen miljoonaan tämän vuoden loppuun mennessä. Osa heistä suuntaa Turkkiin ja paine uuteen pakolaisvyöryyn kohti Eurooppaa kasvaa.
Jo ennen Talibanin valtaannousua Afganistanista oli lähtöisin 10 prosenttia koko maailman pakolaisväestöstä, todetaan amerikkalaisen, sitoutumattoman kansainvälisen politiikan ajatushautomon CFR:n artikkelissa. Useimmat kotiseutunsa jättäneet ihmiset ovat jääneet Afganistaniin ainakin toistaiseksi. Monilta puuttuvat kuitenkin katto pään päältä, riittävä ravinto sekä terveydenhoito.
Talibanin vallattua Kabulin Afganistanista on lähtenyt pakolaisiksi kymmeniä tuhansia ihmisiä ja YK:n pakolaisjärjestön mukaan vuoden vaihteeseen mennessä luku voi nousta puoleen miljoonaan. Maasta evakuoitiin eri puolille maailmaa vanhan hallinnon romahtaessa yli 120 000 henkilöä.
Kun afganistanilaiset pakenevat maasta, he suuntaavat yleisimmin joko Pakistaniin tai Iraniin. Vuonna 2020 Pakistanissa ja Iranissa oli jo 2,2 miljoonaa dokumentoitua afgaanipakolaista. Euroopassa olevien afgaanipakolaisten määrä oli 557 000 ja heistä kolmannes oli Saksassa.
Eurooppaan Turkin kautta
Afganistanin väestö koostuu useista etnisistä ryhmistä, joista suurin on pataanit. Heitä on lähes puolet 38 miljoonaisesta väestöstä. Pataanit ovat sunnimuslimeja ja heitä asuu kummallakin puolella Afganistanin ja Pakistanin välistä rajaa. Ehkä pahiten talibanien valtaannoususta ovat kärsineet hazarat, jotka ovat shiiamuslimeja. Heitä on kymmenisen prosenttia väestöstä ja he suuntaavat ymmärrettävästi shiialaiseen Iraniin.
Talibanin nykyhallinto on ollut haluton päästämään ihmisiä lähtemään maasta ja myös Pakistan ja Iran ovat rajoittaneet pakolaisten pääsyä alueilleen. Tämä on johtanut laittomiin rajanylityksiin, joiden määrästä ei ole tietoa.
Kymmenet tuhannet afgaanit ovat vuosikymmenen ajan kävelleet Iranin läpi Turkkiin ja sieltä Eurooppaan. Turkissa on parhaillaankin odottamassa eteenpäin pääsyä eri maista tulleita miljoonia pakolaisia ja nyt siis lisää saattaa olla tulossa Afganistanista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maan sisäinen pakolaisuus sunnit hazarat pataanit talibanit Taliban pakolaisvyöry 2015 laittomat maahanmuuttajat Shiiat Pakistan Afgaanit Iran Turkki Afganistan pakolaiset Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”

Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”

Afganistanin kaaos näkyy jo Euroopassa: Tuhannet laittomat maahanmuuttajat pyrkivät kanaalin yli Englantiin

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Perussuomalaiset haluavat vastuun kotoutumisesta maahanmuuttajalle sanktioiden uhalla: ”Emme halua Suomen luisuvan Ruotsin tielle”

Suuret EU-maat siirtyivät nopeasti perussuomalaisten linjalle – Purra: ”Jäsenmaissa ymmärretään, ettei uusi siirtolaisvyöry ole enää mahdollinen”

Huippumullah linjaa talibanien oikeuskäytäntöjä: ”Seuraamme islamia ja lakimme perustuvat Koraaniin”

”Tuntemattomat sotilaat” uhmaavat Talibanin valtaa – sunnien ja shiiojen konflikti jatkuu Afganistanissa

Talibanien medialinjaus: Naiset pois tv-sarjoista ja draamoista Afganistanissa
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!