Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Aloitteen jättänyt kansanedustaja Junnila iloitsee: Suomen lippu tulee poliisin virkapukuun

19.11.2019 |11:45

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila teki eduskunnassa toimenpidealoitteen, jotta hallitus ryhtyisi toimenpiteisiin poliisin virkapuvusta annetun asetuksen muuttamiseksi siten, että poliisin virkapukineessa olisi mahdollista käyttää Suomen lippua myös kotimaassa.

– Sisäministeriö ilmoitti juuri, että he käynnistävät lakihankkeen, jonka tavoitteena on, että poliisi voisi jatkossa käyttää Suomen kansallislippua kaikissa poliisin virka-asusteissa. Olen tyytyväinen, että aloite etenee näin nopealla aikataululla ja asia toteutuu, Junnila kiittää.

Aiemman asetuksen mukaan Suomen lipun käyttö poliisin virkapukineessa on kielletty kotimaassa, mutta sallittu kansainvälisissä tehtävissä.

– Ministeri Maria Ohisaloa (vihr.) arvostellaan usein aiheesta, mutta ainakin tässä asiassa hänen ministeriönsä reagoi aloitteeseeni nopeasti ja johdonmukaisesti. Kansalaiset ja poliisihenkilöt voivat olla tyytyväisiä asian etenemiseen – kansallissymboli saa näkyä, Junnila kertoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin

27.05.2026 |12:15
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiolla kriisipalaverin paikka – valtamediakin jo tunnustaa, että Suomen talous on kääntynyt selvään kasvuun

29.05.2026 |12:26

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää