

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Amnesty levittää poliittista propagandaa kouluissa: Valjasti oppilaat vetoamaan pääministeriin translain puolesta
Opetushallitus hyväksyi 13- ja 14-vuotiaisiin lapsiin kohdistuvan poliittisen mielipidevaikuttamisen, joka on liitetty äidinkielen opetuksen yhteyteen.
Nöykkiön yläasteella Espoossa tarjottiin äskettäin erikoista kirjoitustehtävää 13- ja 14-vuotiaille lapsille. Äidinkielen kirjoitustehtävän vapaavalintaiseksi aiheeksi osoitettiin tehtävä, jossa koulun oppilaan tulisi kirjoittaa Suomen pääministerille kirje niin sanotun translain uudistamisen puolesta.
Kirjoitustehtävän ohjeistuksen mukaan pääministerille tulisi kertoa, miksi kirjeen kirjoittaja on järkyttynyt tavasta, jolla transihmistä kohdellaan sekä siitä, ettei transihmisten oikeuksia kunnioiteta.
Kirjoitustehtävän ohje: Vaadi ikärajasta luopumista
Kirjoitustehtävässä pyydetään kertomaan pääministerille, kuinka kirjoittaja haluaa Suomen hallituksen uudistavan translakia siten, että ikärajasta luovutaan ja että ”oikeudellinen ja lääketieteellinen sukupuolen korjaus erotetaan toisistaan.”
Nykyisen lainsäädännön mukaan henkilötodistuksen sukupuolimerkinnän muuttaminen edellyttää muun muassa täysi-ikäisyyttä, lääkärin diagnoosia sekä leikkaushoitojen läpikäymistä niin, että lisääntyminen on mahdotonta.
Translain muuttamista vaativat tahot kutsuvat tätä pakkosterilisoinniksi. Väite on kuitenkin virheellinen, sillä hedelmättömyys on vain väistämätön seuraus leikkaushoidoista, eikä ketään tietenkään voida pakottaa leikkaukseen.
Nykyisen lainsäädännön tarkoituksena on ollut ennalta estää ristiriitaiset tilanteet jotka voisivat seurata esimerkiksi siitä, että naisesta mieheksi sukupuolensa muuttanut henkilö synnyttäisi lapsen.
Lasten huoltajat saivat tiedon etukäteen
Nöykkiön koulun apulaisrehtori, suomen kielen ja kirjallisuuden opettaja Emilia Hämäläinen kertoo, että kirjoitustehtävän ideoinnin taustalla on kansalaisjärjestö Amnesty International.
– Amnesty on ensin ollut yhteydessä opetushallitukseen. Kysymys tässä on koululaisille tarkoitetusta vetoomuskirjeestä, jonka kirjoittaminen on ollut vapaaehtoista. Tehtävä oli kirjoitusharjoitus, eikä kirjettä ollut pakko oikeasti lähettää pääministerille.
Nuorilla koululaisilla tuskin kuitenkaan on valmiuksia arvioida tehtävänannon taustalla olevaa asiakokonaisuutta.
– Se on totta, mietin tätä itsekin, Hämäläinen myöntää.
Useat koululaisten vanhemmat ovat närkästyneet espoolaiskoulussa tarjotusta kirjoitustehtävästä, jota voidaan pitää lapsiin kohdistuvana poliittisena mielipidevaikuttamisena. Hämäläinen sanoo, että lasten huoltajiin on oltu etukäteen yhteydessä.
– Huoltajille on lähetetty etukäteen tieto, ja heille on kerrottu että kirjoitustehtävä on vapaaehtoinen ja että kirjettä ei tarvitse lähettää kenellekään. Olemme toimineet näin sen vuoksi, ettei kenellekään tulisi tunnetta, että lapsi pakotetaan tekemään sellaista mikä ei ole hänelle tärkeätä, Hämäläinen sanoo.
Huhtasaari: Amnesty ja Seta pois kouluista
Opetushallitus on viime vuosina ällistyttänyt kansaa sukupuolineutraaleilla linjauksillaan. Eräät kansalaisjärjestöt, kuten tässä tapauksessa Amnesty ovat myös päässeet opetushallituksen suostumuksella kouluihin esittelemään lapsille poliittisia linjauksiaan. Tällainen toiminta ymmärrettävästi jakaa mielipiteitä.
Arvostettu lastenpsykiatri Jari Sinkkonen ilmoitti äskettäin, että hän ei ymmärrä teorioita sukupuolen moninaisuudesta.
– Se, että lasta ei saa sanoa tytöksi tai pojaksi, on pöhkö ajatus. On kokonaan eri asia, miten lapset kasvavat oman, biologisen sukupuolensa puitteissa. Jos tyttö on rasavilli menijä, olkoon. Jos taas poika on herkkä ja taiteellinen, olkoon, Sinkkonen sanoi Länsiväylä-lehden haastattelussa.
Perussuomalaisten kansanedustaja, presidentinvaalissa kolmanneksi noussut Laura Huhtasaari on samoilla linjoilla Sinkkosen kanssa. Huhtasaari ei myöskään hyväksy minkäänlaista koululaisiin kohdistuvaa mielipidevaikuttamista.
– Amnesty ja Seta tulisi vetää pois kouluista hämmentämästä nuoria poliittisella propagandallaan, Huhtasaari sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sukupuolen vaihtaminen voi maksaa kymmeniä tuhansia euroja – Kela korvaa suuren osan kuluista

Huhtasaari: Haluan normaalin Suomen takaisin, jossa tytöt ovat tyttöjä ja pojat poikia

Koululaisille jaettava feminismikirja: Aivopesua vai tasa-arvon edistämistä?

Koulussa riehuviin oppilaisiin kyllästynyt opettaja: ”Maahanmuuttajalapset lisänneet häiriöitä – haistattelevat naisopettajille”

Järjestöjohtajilla muhkeat tulot: SPR:n pääsihteeri tienaa liki 9 000 euroa kuukaudessa

Johan on opinnot! – Sukupuolentutkimuksen opiskelijat tanssivat Stop Deportations -mielenosoituksessa, Turun yliopisto jakoi opintopisteitä

Ministeriö haluaa henkilötunnukset sukupuolineutraaleiksi – PS-kansanedustajat: Kallis hanke, ei mitään järkeä

Perussuomalaiset esittelivät koulutuspoliittisen ohjelmansa: Kännykät pois tunneilta, opetusryhmiä pienemmiksi, oppilaille koulurauha

Pakkosyöttikö rehtori omia arvojaan kokkolalaislukion oppilaille? – Ronkainen: Homoeroottiset elokuvat eivät kuulu kouluihin
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa eikä äärioikeistoa – Purra: ”Se on totista totta, jonka tilastot ja pikkuhiljaa jo silmätkin todentavat”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa maahanmuuton valtavista kustannuksista tavan kansalaiselle. - Yhä suurempi osa sosiaaliturvasta, yhä suurempi osa sotesta, ja yhä suurempi osa niin koulujen kuin vähemmistöteollisuudenkin erityispalveluista menee ulkomaalaistaustaisille. Se kaikki on pois suomalaisilta.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää