

LEHTIKUVA
Antikainen: Hallitus ja kokoomus haluavat kutsua Romanian ja Bulgarian rikolliset Suomeen
Euroopan komissio ehdottaa Schengen-alueen laajentamista Bulgariaan, Romaniaan ja Kroatiaan. Asiasta on määrä äänestää 8. joulukuuta. Sanna Marinin (Sdp) hallitus kannattaa maiden liittämistä Schengeniin.
– Vapaa liikkuvuus on kaunis ajatus, mutta todellisuus ei aina vastaa mielikuvia, kuten ei tässäkään tapauksessa. Maiden välisten rajatarkastusten poistamisesta hyötyvät varsinkin rikolliset. Vaarana on, että korruptoituneiden maiden sisäiset ongelmat muuttuvat koko Schengen-alueen laajuisiksi, mikäli asiassa edetään idealismi edellä, kuten nykyisellä hallituksellamme on valitettavan usein tapana toimia, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Suomessa kiertelee jo rikollisliigoja
EU-jäsenyys ei automaattisesti anna oikeutta liittyä Schengen-alueeseen, vaan jokaisen vapaan liikkuvuuden alueeseen pyrkivän maan kelpoisuus arvioidaan erikseen. Arviointi käynnistyy maan liittyessä EU:n jäseneksi. Bulgaria ja Romania liittyivät 2007, Kroatia vuonna 2013.
– Bulgaria ja Romania ovat olleet EU:n jäseniä jo 15 vuoden ajan ilman Schengen-alueen jäsenyyttä. On ilmeistä, että mailla ei ole halua tai kykyä korjata ongelmiaan. Rajatarkastuksista huolimatta Suomessakin kiertelee bulgarialaisia ja romanialaisia rikollisliigoja sekä järjestäytyneen rikollisuuden osana toimivia kerjäläisiä. Ilman rajatarkastuksia tilanne pahenisi entisestään. Kummallakaan maalla ei ole mitään asiaa Schengen-alueelle, elleivät ne ensin laita omia sisäisiä ongelmiaan järjestykseen, Antikainen huomauttaa.
Suomalaisten turvallisuus etusijalle
Ehdotus maiden liittämisestä Schengeniin ei ole kerännyt pelkästään kiitoksia, sillä Hollanti suhtautuu asiaan negatiivisesti. Myös Ruotsin nykyinen hallitus on ottanut edellistä hallitusta kriittisemmän kannan esitykseen. Schengen-alueeseen liittyminen vaatii kaikkien jäsenmaiden hyväksynnän, joten yksikin liittymistä vastaan äänestävä maa voi estää Schengen-alueen laajentumisen.
– Perussuomalaiset ovat vastustaneet Romanian ja Bulgarian sisärajatarkastusten poistamista eduskunnan käsittelyissä ja jätimme eriävät mielipiteet valiokunnissa. Suuressa valiokunnassa Perussuomalaisten mukana vain kristilliset olivat valmiita laittamaan suomalaisten turvallisuuden etusijalle, mutta esimerkiksi kokoomus oli tässä(kin) hallituksen takuupuolueena mukana ja äänesti hallituksen mukana Romanian ja Bulgarian sisärajatarkastusten poiston puolesta. On tärkeää muistaa, kuinka EU-jäsenyyden jälkeen romanialaisten ja bulgarialaisten tekemien rikosten määrä on Suomessa moninkertaistunut. Taustalla on lähes aina järjestäytynyt rikollisuus.
– Nyt hallitus ja kokoomus kutsuvat sisärajatarkastusten poiston myötä Romanian ja Bulgarian järjestäytyneet rikollisryhmät kylään ja helpottavat näin rikollisten maahantuloa ja asettavat suomalaisten turvallisuuden vaaraan. Eikö hallitusta ja kokoomusta edes hävetä tällainen jatkuva suomalaisten turvallisuuden heikentäminen ja rikollisten hyysääminen – vai ettekö te vain välitä?Antikainen kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maahantulo Schengen-sopimus sisärajavalvonta järjestäytynyt rikollisuus jäsenmaat vapaa liikkuvuus Bulgaria Sanna Antikainen Turvallisuus Romania Hollanti Ruotsi hallitus Kokoomus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Sisärajatarkastusten poisto Romanialta ja Bulgarialta vaarantaa suomalaisten turvallisuutta

EU-virkamiehen arvion mukaan Geneven pakolaissopimuksesta luovutaan, jos se vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden sisärajoilla

Rajavalvonta tepsii – monikansallinen rikollisjoukko jäi kiinni rajalla

Kokoomus kannattaa vapaata liikkumista EU-alueella, perussuomalaiset ei – Halla-aho: Vapaata liikkuvuutta ei ole tarkoitettu mahdollistamaan rajat ylittävää rikollisuutta tai laitonta muuttoliikettä

Kokoomus esitti ensin satojen miljoonien sosiaaliturvan leikkaamista – muutama tunti myöhemmin halusi tarjota toimeentulotukea laittomasti maassa oleville
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












