

LEHTIKUVA
Rajavalvonta tepsii – monikansallinen rikollisjoukko jäi kiinni rajalla
Koronapandemian takia käyttöön otettu rajavalvonta on auttanut myös suitsimaan kansainvälistä rikollisuutta. Pellossa rajavartijoiden haaviin jäi monikansallinen, omaisuusrikoksia tehtaileva ryhmä. Euroopan suljetut rajat ovat vaikuttaneet myös siihen, että Suomen rajalle ei ole tullut turvapaikanhakijoita.
Pellon rajanylityspaikalla pysäytettiin 14.5. illalla Ranskan rekisterissä oleva ajoneuvo rajatarkastusta varten, kertoo Lapin rajavartiosto tiedotteessaan. Ajoneuvolla oli liikkeellä varsin monikansallinen ryhmä, jonka henkilöllisyyksiä ja taustoja tarkasteltaessa selvisi kytkentöjä aikaisempiin rötöstelyihin Etelä-Suomessa sekä etsintäkuulutus. Ryhmä oli pyrkimässä Ruotsista Suomen läpi Norjaan.
– Yksi ulkomaalainen henkilö otettiin kiinni ja kolme palautettiin Ruotsiin. Kiinniotettu toimitettiin poliisille jatkotoimia varten, Lapin rajavartiosto tiedottaa.
Korona vaikeutti rikosliigojen toimintaa
Rajavartiosto arvelee, että tapaus liittyy ns. liiri-ilmiöön eli liikkuviin rikollisryhmiin, joiden toimintatapana on ollut nopea siirtyminen Euroopasta Pohjoismaihin, omaisuusrikokset ja nopea poistuminen alueelta. Normaalioloissa joukkio olisi pystynyt helposti siirtymään Ruotsista Suomen läpi Norjaan kenenkään tarkastamatta tai estämättä.
Suomen Uutiset kertoi kolmisen viikkoa sitten, että Länsi-Uudellamaalla asuntomurtojen määrä on romahtanut lähes kymmenesosaan normaalista. Poliisi arvelee yhdeksi syyksi sitä, että rikolliset eivät pääse maahan. Sama ilmiö on havaittu myös Ruotsissa.
Turvapaikkahakemukset eivät loppuneet
Suomen rajoilla ei ole jätetty lainkaan turvapaikkahakemuksia sen jälkeen, kun rajaliikenteen rajoitukset tulivat voimaan 19.3.2020, kertoo Maahanmuuttovirasto tiedotteessaan.
Siitä huolimatta ensimmäisiä turvapaikkahakemuksia on jätetty 19.3.-30.4. välisenä aikana yhteensä 78. Maahanmuuttoviraston mukaan hakijat ovat pääosin oleskelleet Suomessa jo ennen kuin maahantulon rajoitukset tulivat voimaan, eli he ovat olleet Suomessa esimerkiksi työhön tai opiskeluun liittyvällä oleskeluluvalla tai turistiviisumilla ja havahtuneet sitten huomaamaan tarvitsevansa turvapaikan, kun edellinen lupa meni umpeen.
– Kahdeksan hakijan saapumisajankohtaa ja matkareittiä selvitetään vielä turvapaikkatutkinnassa, kertoo Maahanmuuttovirasto.
Tämä tarkoittanee sitä, että rajavalvonta ei ole ollut aivan aukotonta, vaan nuo kahdeksan henkilöä ovat päässeet livahtamaan rajan yli ja hakeneet sitten myöhemmin turvapaikkaa joltakin poliisiasemalta salatakseen todellisen matkareittinsä Suomeen.
Uusintahakemuksia jo aiemmin hylätyiltä
Uusintahakemuksia sellaisilta turvapaikanhakijoilta, jotka ovat jo saaneet kielteisen päätöksen yhteen tai useampaan turvapaikkahakemukseen jätettiin huhtikuun aikana 99 kappaletta.
Suomen rajavartiolaitos jatkaa sisärajavalvontaa koronavirusepidemian leviämisen hallitsemiseksi. Muut EU-maat ovat pikkuhiljaa avaamassa rajojaan, mikä saattaa johtaa siihen, että Suomenkin rajalle tulee jatkossa enemmän turvapaikanhakijoita läpi Euroopan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n sisärajavalvonta pandemia koronavirus Rajavartiolaitos Rajavalvonta Maahanmuuttovirasto Turvapaikanhakijat Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Purra, Halla-aho ja Peltokangas: Piikki on auki – ”Hallitus ei luovu hankkeistaan eikä maailmanparantamisesta edes kriisioloissa”

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ja ilman papereita saapuneet pelloille – Purra: Vahingollinen hanke

Purra: Turvapaikkajärjestelmä rapautuu sen väärinkäytön takia

Antikainen: Miksi hallitus miettii turvapaikanhakijoita eikä keskity suomalaisten pelastamiseen kriisin keskellä?

Turvapaikkahakemusten määrä ei pudonnut nollaan – Suomessa jo asuneilta kymmeniä turvapaikkahakemuksia

Rikolliset ostelevat koronan kurimuksessa kituvia ravintoloita Tukholmassa – motiivina rahanpesu

Raiskausten määrä noussut huomattavasti, epäiltynä yhä useammin ulkomaalainen tekijä – Halla-aho: Merkittävä osa jäisi tapahtumatta ilman tällaista maahanmuuttoa

Perussuomalaiset: Sisärajatarkastusten poisto Romanialta ja Bulgarialta vaarantaa suomalaisten turvallisuutta

Antikainen: Hallitus ja kokoomus haluavat kutsua Romanian ja Bulgarian rikolliset Suomeen
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













