
Salwan Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. / LEHTIKUVA
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Ruotsissa tapahtunutta Salwan Momikan murhaa järkyttävänä muistutuksena siitä, mihin tilanne on ajautunut. Länsimaissa eletään aikaa, jossa voi polttaa niin monta Raamattua kuin haluaa ja jatkaa elämäänsä aivan normaalisti. Jos sen sijaan polttaa Koraanin, joutuu elämään jatkuvan kuolemanuhan alla ja pahimmillaan joutuu murhatuksi kuten Salwan Momika.
– Rauha hänen sielulleen. Hänen murhansa on karu muistutus siitä, kuinka länsimaissa eletään nyt tilanteessa, jossa islamin arvosteleminen voi maksaa hengen. Tämä on suunta, johon ääri-islamilainen ajattelu johtaa, jos emme pysäytä sitä ajoissa, Antikainen muistuttaa.
Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. Irakista kotoisin olevan Momikan oleskelulupaa jatkettiin viime toukokuussa vuodella, koska häneen arvioitiin kohdistuvan epäinhimillisen kohtelun uhka omassa synnyinmaassaan. Momikaa vastaan oli nostettu Ruotsissa syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan neljästä eri koraaninpolttotapauksesta vuonna 2023.
Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille
Antikaisen mukaan Momikan murha on suoraa seurausta epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta, jonka seurauksena Eurooppaan on päästetty laittomasti maassa olevia rikollisia ja radikaaleja islamisteja.
Suomessa suojelupoliisi on todennut, että maassamme toimii merkittäviä Isis-verkostoja, jotka tukevat terrorismia propagandan, suunnittelun ja rahoituksen kautta. Asia on keskusrikospoliisin tutkinnassa.
– Pahinta on, että vasemmistolaiset poliitikot ovat rajoittamattoman maahanmuuton myötä päästäneet maahamme murhanhimoisia radikaaleja islamisteja, jotka muuttavat länsimaita askel askeleelta lähtömaidensa kaltaisiksi. Väitän, että suvaitsevaisilla vasemmistopoliitikoilla on myös verta käsissään. He ovat mahdollistaneet haitallisen maahanmuuton ja päästäneet rikollisia maahamme.
– Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille ja rikollisuudelle. Jos emme toimi nyt, entinen turvallinen Eurooppamme tuhotaan lopullisesti. Tämä on syytä kaikkien muistaa, kun tehdään maahanmuuttoon liittyviä päätöksiä. Mikä on se tulevaisuus, jonka valitsemme?
– Rajojen kiinnilaittaminen ei enää auta. Eurooppa tarvitsee rikollisten maahanmuuttajien, terroristien, ääri-islamistien ja laittomasti maassa olevien massakarkotukset, Antikainen painottaa.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- massakarkotukset Salwan Momika haitallinen maahanmuutto ääri-islamismi epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka Koraanin polttaminen rajojen sulkeminen Koraani keskusrikospoliisi mielenilmaus Radikaali islam Irak Sanna Antikainen Suojelupoliisi ISIS Islam Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa

Ruotsi ei ole enää houkutteleva maa – kiintiöpakolaisten määrä romahti 2023

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.