
Salwan Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. / LEHTIKUVA
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Ruotsissa tapahtunutta Salwan Momikan murhaa järkyttävänä muistutuksena siitä, mihin tilanne on ajautunut. Länsimaissa eletään aikaa, jossa voi polttaa niin monta Raamattua kuin haluaa ja jatkaa elämäänsä aivan normaalisti. Jos sen sijaan polttaa Koraanin, joutuu elämään jatkuvan kuolemanuhan alla ja pahimmillaan joutuu murhatuksi kuten Salwan Momika.
– Rauha hänen sielulleen. Hänen murhansa on karu muistutus siitä, kuinka länsimaissa eletään nyt tilanteessa, jossa islamin arvosteleminen voi maksaa hengen. Tämä on suunta, johon ääri-islamilainen ajattelu johtaa, jos emme pysäytä sitä ajoissa, Antikainen muistuttaa.
Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. Irakista kotoisin olevan Momikan oleskelulupaa jatkettiin viime toukokuussa vuodella, koska häneen arvioitiin kohdistuvan epäinhimillisen kohtelun uhka omassa synnyinmaassaan. Momikaa vastaan oli nostettu Ruotsissa syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan neljästä eri koraaninpolttotapauksesta vuonna 2023.
Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille
Antikaisen mukaan Momikan murha on suoraa seurausta epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta, jonka seurauksena Eurooppaan on päästetty laittomasti maassa olevia rikollisia ja radikaaleja islamisteja.
Suomessa suojelupoliisi on todennut, että maassamme toimii merkittäviä Isis-verkostoja, jotka tukevat terrorismia propagandan, suunnittelun ja rahoituksen kautta. Asia on keskusrikospoliisin tutkinnassa.
– Pahinta on, että vasemmistolaiset poliitikot ovat rajoittamattoman maahanmuuton myötä päästäneet maahamme murhanhimoisia radikaaleja islamisteja, jotka muuttavat länsimaita askel askeleelta lähtömaidensa kaltaisiksi. Väitän, että suvaitsevaisilla vasemmistopoliitikoilla on myös verta käsissään. He ovat mahdollistaneet haitallisen maahanmuuton ja päästäneet rikollisia maahamme.
– Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille ja rikollisuudelle. Jos emme toimi nyt, entinen turvallinen Eurooppamme tuhotaan lopullisesti. Tämä on syytä kaikkien muistaa, kun tehdään maahanmuuttoon liittyviä päätöksiä. Mikä on se tulevaisuus, jonka valitsemme?
– Rajojen kiinnilaittaminen ei enää auta. Eurooppa tarvitsee rikollisten maahanmuuttajien, terroristien, ääri-islamistien ja laittomasti maassa olevien massakarkotukset, Antikainen painottaa.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- massakarkotukset Salwan Momika haitallinen maahanmuutto ääri-islamismi epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka Koraanin polttaminen rajojen sulkeminen Koraani keskusrikospoliisi mielenilmaus Radikaali islam Irak Sanna Antikainen Suojelupoliisi ISIS Islam Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa

Ruotsi ei ole enää houkutteleva maa – kiintiöpakolaisten määrä romahti 2023

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









