
Salwan Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. / LEHTIKUVA
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Ruotsissa tapahtunutta Salwan Momikan murhaa järkyttävänä muistutuksena siitä, mihin tilanne on ajautunut. Länsimaissa eletään aikaa, jossa voi polttaa niin monta Raamattua kuin haluaa ja jatkaa elämäänsä aivan normaalisti. Jos sen sijaan polttaa Koraanin, joutuu elämään jatkuvan kuolemanuhan alla ja pahimmillaan joutuu murhatuksi kuten Salwan Momika.
– Rauha hänen sielulleen. Hänen murhansa on karu muistutus siitä, kuinka länsimaissa eletään nyt tilanteessa, jossa islamin arvosteleminen voi maksaa hengen. Tämä on suunta, johon ääri-islamilainen ajattelu johtaa, jos emme pysäytä sitä ajoissa, Antikainen muistuttaa.
Momikasta tuli Ruotsissa kansallisesti tunnettu hahmo pari vuotta sitten, kun hän alkoi polttaa Koraaneja mielenilmauksissaan islamia vastaan. Irakista kotoisin olevan Momikan oleskelulupaa jatkettiin viime toukokuussa vuodella, koska häneen arvioitiin kohdistuvan epäinhimillisen kohtelun uhka omassa synnyinmaassaan. Momikaa vastaan oli nostettu Ruotsissa syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan neljästä eri koraaninpolttotapauksesta vuonna 2023.
Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille
Antikaisen mukaan Momikan murha on suoraa seurausta epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta, jonka seurauksena Eurooppaan on päästetty laittomasti maassa olevia rikollisia ja radikaaleja islamisteja.
Suomessa suojelupoliisi on todennut, että maassamme toimii merkittäviä Isis-verkostoja, jotka tukevat terrorismia propagandan, suunnittelun ja rahoituksen kautta. Asia on keskusrikospoliisin tutkinnassa.
– Pahinta on, että vasemmistolaiset poliitikot ovat rajoittamattoman maahanmuuton myötä päästäneet maahamme murhanhimoisia radikaaleja islamisteja, jotka muuttavat länsimaita askel askeleelta lähtömaidensa kaltaisiksi. Väitän, että suvaitsevaisilla vasemmistopoliitikoilla on myös verta käsissään. He ovat mahdollistaneet haitallisen maahanmuuton ja päästäneet rikollisia maahamme.
– Eurooppa ei voi olla turvapaikka radikalismille ja rikollisuudelle. Jos emme toimi nyt, entinen turvallinen Eurooppamme tuhotaan lopullisesti. Tämä on syytä kaikkien muistaa, kun tehdään maahanmuuttoon liittyviä päätöksiä. Mikä on se tulevaisuus, jonka valitsemme?
– Rajojen kiinnilaittaminen ei enää auta. Eurooppa tarvitsee rikollisten maahanmuuttajien, terroristien, ääri-islamistien ja laittomasti maassa olevien massakarkotukset, Antikainen painottaa.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- massakarkotukset Salwan Momika haitallinen maahanmuutto ääri-islamismi epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka Koraanin polttaminen rajojen sulkeminen Koraani keskusrikospoliisi mielenilmaus Radikaali islam Irak Sanna Antikainen Suojelupoliisi ISIS Islam Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa

Ruotsi ei ole enää houkutteleva maa – kiintiöpakolaisten määrä romahti 2023

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.