

LEHTIKUVA
Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille
Ajatollah Khamenei pitää yliopistomielenosoittajia liittolaisinaan taistelussa länsimaita vastaan. Hän kehottaa kaikkia tutustumaan Koraanin opetuksiin ja liittymään yhteiseen rintamaan sionismia vastaan.
Iranin korkein johtaja ajatollah Ali Khamenei lähetti äskettäin terveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille. Aiemmin Iranin presidenttinä toiminut Khameini tunnetaan Israelin valtion olemassaolon tulisieluisena vastustajana.
X-viestialustalle kirjoittamassaan viestisarjassa ajatollah Khamenei tervehtii ”rakkaita Yhdysvaltain yliopisto-opiskelijoita” sanoen, että ”te olette historian oikealla puolella”. X on vahvistanut, että kyseessä on Iranin korkeimman johtajan virallinen sometili.
”Suuri rintama sionismia vastaan”
Khamenei kertoo arvostavansa nuorten ihmisten peräänantamattomuutta ja yliopistojen opettajien tukea ja solidaarisuutta mielenosoittajia kohtaan hallituksen painostuksen ja poliisiväkiväkivallan edessä.
– Suuri vastarintarintama on käynyt samaa taistelua jo monien vuosien ajan teille kaukaisessa paikassa. Tämän taistelun tavoite on panna loppu sionistisen terroristiverkoston Palestiinaan kohdistamalle sorrolle, Khamenei kirjoittaa.
– Yhdysvallat on sionistisen hallinnon suurin tukija, joka antaa jatkuvasti [Israelille] poliittista, taloudellista ja sotilaallista tukea ja jopa avasi sille tien ydinaseiden tuottamiseen.
– Globaali sionistinen eliitti – joka omistaa useimmat USA:n ja Euroopan mediat tai vaikuttaa niihin rahoituksen tai lahjonnan kautta – on leimannut [palestiinalaisten] rohkean ja humaanin vastarintaliikkeen ”terrorismiksi”.
– Vakuutan teille, että olosuhteet ovat nyt muuttumassa. Ihmisten omatunto on herännyt maailmanlaajuisesti ja totuus on tulossa valoon. Kymmenien amerikkalaisyliopistojen opiskelijoiden lisäksi muissakin maissa on herätty vastarintaan opiskelijoiden ja suuren yleisön keskuudessa.
Lopuksi ajatollah Khamenei siteeraa Koraanin ohjeita ja kehottaa amerikkalaisia yliopisto-opiskelijoita tutustumaan Koraaniin.
Iranin mielenosoituksissa kuoli satoja mielenosoittajia
Iran ei ole tullut tunnetuksi myötämielisestä suhtautumisesta mielenosoittajiin omassa maassaan. Poliisin toiminta syksyllä 2022 pidetyissä mielenosoituksissa vaati satoja kuolonuhreja. Iranin parlamentti äänesti selvällä enemmistöllä sen puolesta, että mielenosoittajille voitaisiin langettaa jopa kuolemantuomio.
Mielenosoitukset saivat alkunsa siitä, että 22-vuotias kurdinainen Mahsa Amini kuoli jouduttuaan pakollista hunnun käyttöä valvovan moraalipoliisin pidättämäksi ja pahoinpitelemäksi.
Mahsa Aminin kuoleman jälkeen naiset polttivat huivejaan ja leikkasivat tukkansa lyhyeksi uhmatakseen islamilaisia pukeutumissääntöjä. Protestit eivät kuitenkaan kohdistuneet pelkkään huntupakkoon, vaan ajatollah Ali Khamenein islamilaiseen hallintoon.
Palestiina-mielenosoitukset levinneet Suomeenkin
Kaikki amerikkalaiset opiskelijamielenosoittajat eivät välttämättä ole tietoisia siitä, että Iranin korkein uskonnollinen johtaja pitää heitä liittolaisina, jotka taistelevat omaa maataan vastaan yhteisrintamassa Iranin ajatollahien ja mullahien kanssa.
Ajatollah Khamenei ei ole vielä lähettänyt terveisiä Suomen palestiinalaismielenosoittajille tai katuja tukkiville ja puolustusteollisuutta vastustaville ekokapinallisille, mutta epäilemättä hyväksyisi heidätkin suureen yhteisrintamaan taistelussa länsimaita vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sionismi opiskelijamielenosoitukset yliopistomielenosoitukset ajatollah Ali Khamenei Mahsa Amini antisionismi Iran Palestiina Hamas Israel Yhdysvallat Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää