

LEHTIKUVA
Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on huolissaan ay-liikkeen kahden viikon poliittisen lakon pitkäaikaisista vaikutuksista Suomen talouteen, jonka selkärangan ay-liikkeet yrittävät nyt katkaista. Vientiteollisuudelle aiheutetaan haittoja, joiden korjaaminen voi olla mahdotonta, jos yritykset lähtevät Suomesta tai eivät investoi.
– Hallitus tekee parhaansa Suomen taloudellisen ahdingon helpottamiseksi. Valitettavasti se tarkoittaa leikkauksia valtion talouteen. Sen lisäksi työmarkkinoihin on tehtävä muutoksia, jotka vievät Suomea lähemmäksi muita pohjoismaita ja lisäävät toteutuessaan työpaikkojen määrää, Sanna Antikainen sanoo.
Antikaisen mukaan vasemmistopuolueisiin kytköksissä olevat ay-pomot kuvittelevat omaavansa veto-oikeuden parlamentaarista luottamusta nauttivan hallituksen esityksiin.
– On selvää, että ay-pomot ovat aloittaneet kapinan, jossa he haluavat mitätöidä viime huhtikuun eduskuntavaalien tuloksen, jossa vasemmistopuolueet menettivät valtansa.
Vaarantaa sisäistä turvallisuutta
Tiedotusvälineissä on nähty kuvia lakkovahdeista, joilla on punainen käsivarsinauha mallia punakaarti.
– Luulisi, että punakaartitouhut olisivat menneisyyttä, mutta näin ei taida olla. Toivottavasti sentään pian demareiden tukemana ei jälleen sytytetä punaista lyhtyä, Antikainen pohtii.
Antikaisen mukaan turvallisuustilanne on näinä aikoina erityisen merkityksellinen. On olemassa suuri riski siitä, että Venäjä ajaa rajalla Suomen kohti poikkeusoloja.
– Tässä tilanteessa on äärimmäisen huolestuttavaa, että vasemmistopuolueet ay-pamppujen yhteisrintamana vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden. Talous on osa turvallisuuden kokonaisuutta. Kahden viikon Suomen vientiin kohdistuvalla poliittisella lakolla on merkittäviä vaikutuksia huoltovarmuuteen. Suomen maariski voi kohota entisestään, kun rajanaapurin uhan lisäksi meillä on uhkana myös ay-liikkeiden poliittiset lakot.
Kuinka pitkälle valmiita menemään?
Antikaisen mielestä punaiset käsivarsinauhat signaloivat sitä, että ay-liikkeet voivat tarvittaessa mennä vielä pidemmälle.
– Kuinka pitkälle? Haluavatko ne ajaa Suomen sisäiseen sekasortoon vain siksi, etteivät vasemmistopuolueiden edustajien ja ay-pomojen hermot kestä vaalitappiota. Kova olisi hinta suomalaisille, Antikainen sanoo.
– Isänmaan turvallisuuden edesvastuuton horjuttaminen on torjuttava. Poliittisia lakkoja tulee rajoittaa Suomessa. Nyt näemme selvästi miksi. Muutoksen jälkeen lakkoilu koskien työehtosopimuksia ja palkkaa on edelleen sallittu, kuten aina ennen. Ainoa muutos on, ettei vasemmistolaistaustainen ay-liikkeen johtoporras voisi enää itsekkäästi masinoida lakkoja poliittisten syiden vuoksi, eivätkä näin vahingoittaa Suomen taloutta ja turvallisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- punaiset käsinauhat lakkoilu vaalitappio sekasorto vasemmistopuolueet työpaikat Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen leikkaukset vientiteollisuus Ay-liike talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra moittii lakkoilevia liittoja taantuman tarkoituksellisesta syventämisestä

Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot on saatava kuriin

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Seppänen: Lakkoilu ei ole pienituloisista ja työntekijöistä huolehtimista

Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?

Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Laittomasti maassa oleskelevien palautusasetus eteni EU-parlamentissa – Sebastian Tynkkynen tyytyväinen, Li Andersson pettyi
Euroopan parlamentin päätös tarkoittaa sitä, että laittomasti maassa oleskelevat voidaan siirtää palautuskeskuksiin kolmansiin maihin EU:n ulkopuolelle, ja tarvittaessa ottaa säilöön, jos he ovat uhka yhteiselle turvallisuudelle. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on iloinen päätöksestä, joka edustaa selkeää tiukennusta maahanmuuttopolitiikkaan.















