

PS ARKISTO
Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?
Kuluvalla viikolla eduskunnassa on laajasti herättänyt keskustelua hallituksen esitys, jonka tarkoituksena on muun muassa porrastaa ansiosidonnaisen päivärahan määrää asteittain. Hallituksen suunnittelemat uudistukset ovat herättäneet ammattiyhdistysliikkeen parissa laajaa vastustusta ja johtaneet mittaviin lakkoihin. Perussuomalaisten kansanedustaja Anne Rintamäki katsoo ammattiyhdistysliikkeen kylvävän julkisesti eripuraa.
– Näin eilen viimeksi televisiosta Teollisuusliiton mainoksen, joka ällistyttää vääristellyllä viestillään: ”Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä.” Tai: ”Seurauksena on ansiosidonnaisen romuttaminen.” Siis nämähän eivät pidä paikkaansa. ”Meidän lakko-oikeutta rajoitetaan, jotta työehtoja voidaan heikentää kautta linjan.” Ja heti perään: ”Pidetään yhdessä huolta, että hallituksen suunnitelmat eivät toteudu. Nythän on painava syy toimia ja liittyä ammattiliittoon”, Anne Rintamäki luettelee.
Lakkoilulla valtava hintalappu Suomelle
Suomessa on meneillään kaksiviikkoinen poliittinen lakko, joka pysäyttää satamien ja rautateiden tavaraliikenteen. Tällä on suuria vaikutuksia ulkomaankauppaan ja ne vaikuttavat esimerkiksi polttoaineen jakeluun.
– Maassamme on hyvin erikoinen tilanne: kun vaaleilla valittu eduskunta ja luottamusta nauttiva hallitus yrittävät saada taloutta kuntoon, niin ulkoparlamentaarinen organisaatio vastustaa pyrkimyksiä laittamalla järeät lakot päälle, Rintamäki toteaa ja jatkaa:
– Edellisten lakkojen aiheuttamista kustannuksista saadaan tuskin koskaan lopullista hintalappua selville, mutta nyt lyödään Suomi-neidon suonta oikein huolella. Siellä lakkoillaan punaiset käsivarsinauhat käsissä kuin punakaartilaiset konsanaan ja aiheutetaan satojen miljoonien eurojen vahingot Suomen taloudelle.
Heijastuvat myös paperitehtaiden toimintaan
UPM on joutunut ilmoittamaan, että palkanmaksukin loppuu, kun tehtaita joudutaan lakkojen vuoksi ajamaan alas. Paperiliitto on tämän vuoksi jo uhannut oikeustoimilla.
– Paperiliitto ei kuitenkaan näe mitään väärää omissa lakoissaan — ja vielä tässä taloustilanteessa, Rintamäki pohtii.
Rintamäki on huolissaan siitä, että työpaikkojen ja sijoittajien kaikkoaminen Suomesta osuu kaikkein pahiten suomalaiseen työläiseen. Lisäksi hän muistuttaa, että verorahojen saamatta jääminen osuu myös niihin haavoittuvassa asemassa oleviin henkilöihin, jotka aidosti tarvitsisivat yhteiskunnalta verorahoitteisia palveluita.
– Lakoista kärsii siis juuri ne ryhmät, joista vasemmisto on ainakin juhlapuheissaan niin kovin huolissaan. Teot ja puheet vaan eivät oikein ole linjassa näiden huolien kanssa.
Demarit ja ay-aktiivit toistavat mantroja
Rintamäki kummastelee median tyyliä nostaa esiin sellaisia vasemmistomielisiä henkilöitä kommentoimaan perussuomalaisten vaalilupauksia, jotka eivät takuuvarmasti ole ikinä perussuomalaisia edes äänestäneet. Samanlaista retoriikkaa on kuultavissa myös eduskunnan salikeskusteluissa.
– Ei minultakaan kysellä mielipiteitä sosialismista, Rintamäki vertaa ja jatkaa:
– Onhan se varmasti henkeä nostattavaa hokea punaisin ajatuksin keksittyä mantraa, joka oikeasti ei pidä paikkaansa. Perussuomalaisilla oli eduskuntavaaleissa tärkeimpänä teemana valtion talouden kuntoon laittaminen, ja sillä tiellä ollaan.
Retoriikka koventunut julkisessa keskustelussa
Rintamäki nostaa esiin pääluottamusmiehen, joka vertasi haastattelussa Orpoa Putiniin ja Purraa Zaharovaan. Hän ihmettelee, miten tällaisia ulostuloja viitsitään edes julkaista.
– Vasemmiston ja ay-liikkeen punasävyisistä päiväunista huolimatta perussuomalaiset on työelämägallupin mukaan edelleen suosituin puolue työntekijöiden keskuudessa lakoista huolimatta, Rintamäki muistuttaa ja siteeraa sitten Suomen entistä pääministeriä Sanna Marinia: Get over it.
Rintamäki kertoo, että nyt lähetekeskustelussa olevalla esityksellä tavoitellaan nettomääräisesti noin 276 miljoonan euron menosopeutusta. Yhteensä julkisen talouden arvioidaan vahvistuvan noin 734 miljoonalla eurolla.
– Esityksen tavoitteena on julkisen talouden vahvistaminen, Suomen kilpailukyvyn vauhdittaminen sekä työllisyyden ja tuottavuuden kasvu, Rintamäki sanoo.
Työstä ansaittu palkka parasta sosiaaliturvaa
Rintamäki katsoo, että sosiaaliturvan leikkausten tarkoituksena on motivoida ihmisiä etuuksien parista työelämään. Työstä saatu, itse ansaittu palkka on parasta sosiaaliturvaa ja auttaa yksilöä tuntemaan itsensä arvokkaaksi yhteiskunnan jäseneksi.
– Työpaikat ja kannustinloukkujen purkamiset ovat nimenomaan työtä tekevän kansalaisen etu. On oltava niin, että se, joka lähtee aamuin/illoin töihin, palkitaan paremmalla tulotasolla kuin se, joka laittaa netin kautta ruksin Kelan lomakkeeseen, Rintamäki toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakkoilu Anne Rintamäki Teollisuusliitto valtiontalous työpaikat kustannukset Kannustinloukut Riikka Purra Sanna Marin Petteri Orpo Sosiaaliturva Ay-liike Vasemmisto SDP työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiovarainministeri Purra haluaa korjata kroonisen kestävyysvajeen: ”Nyt selkäranka riittää”

Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Purra moittii lakkoilevia liittoja taantuman tarkoituksellisesta syventämisestä

Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot on saatava kuriin

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Seppänen: Lakkoilu ei ole pienituloisista ja työntekijöistä huolehtimista

Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä

Lakkoihin kyllästyneen kansalaisen viesti Purralle – haluaisi tehdä töitä: ”Kun tilaisuus tulee, eroamme Teollisuusliitosta”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää