

LEHTIKUVA
Valtiovarainministeri Purra haluaa korjata kroonisen kestävyysvajeen: ”Nyt selkäranka riittää”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja perussuomalaiset jatkavat määrätietoisesti yhteisesti sovitulla linjalla kohti tasapainoista valtiontaloutta. Se tietää etujen leikkauksia sekä veronkorotuksia mutta ”joustamaan joutuvat kaikki”. Lisäsopeutusta on luvassa jo kuluvalle vuodelle.
Hiihtolomakausi on meneillään, maassa rauha ja poliittisia lakkoja ei juuri nyt ole käynnissä. Lakkoja ei Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittaja Timo Haapalan havainnon mukaan järjestetäkään kesä- eikä hiihtolomilla, ”silloin kun se on vaikeata näille järjestöille itselleen”.
– Mikäli lomalaisten loma menee pieleen lakkojen takia, niin ehkä sympatia vähän heikkenisi, totesi valtiovarainministeri Riikka Purra HAAPALA-TV:n haastattelussa juuri eduskunnan kyselytunnin alla.
Purran mukaan poliittisia lakkoja tullaan näkemään siihen saakka, kunnes ”lainsäädäntö on voimassa”. Silloin puhutaan syksystä ja tuolloin tes-kierroskin voi olla jo käynnissä.
Uudistukset on tehtävä
– Hallitus toteuttaa hyvin maltillista reformiuudistuspakettia, joka olisi tässä maassa pitänyt tehdä vuosia ja vuosikymmeniä sitten mutta selkäranka ei selvästikään ole riittänyt. Mutta nyt riittää, kommentoi Purra väitteitä siitä, että hallitus olisi ajamassa työmarkkinoita kaaokseen.
– Kyse on poliittisista lakoista. Ne on suunnattu hallitusta vastaan, hallitusohjelmaa vastaan. Kyse ei ole palkoista eikä työehtosopimusneuvotteluista, vaan hallituksen vastustamisesta.
– Nämä uudistukset pitää tehdä tässä maassa ja olen aivan varma, ettei salista löydy sellaista puoluetta myöskään oppositiosta, joka näitä peruuttaisi.
Menoleikkauksia ja veronkorotuksia
Hallituksen kehysriihestä odotetaan tiukkaa vääntöä, sillä menojen leikkaustarpeen on arveltu olevan kolmen miljardin euron luokkaa. Huhtikuussa ovat käytössä uusimmat luvut, joiden perusteella päätöksiä tehdään.
– Selvää on, että tulemme tekemään miljardien toimia ja se edellyttää suoria menoleikkauksia sekä veronkorotuksia.
Lisätoimia on luvassa myös kuluvalle vuodelle. Tämä johtuu EU:n finanssipoliittisista säännöistä (liiallisen alijäämän menettely). Julkisen talouden alijäämä on muuten vaarassa ylittää 3,5 prosenttia bruttokansantuotteesta. Ensi vuonna raja-arvo on kolme prosenttia BKT:stä.
”Kaikki joutuvat joustamaan”
– Jos katsotaan verolajeja, työn tekeminen, yrittäminen ja arvonlisä, niin kahteen ensimmäiseen hallitus ei halua esittää korotuksia – mikä onkin järkevää erityisesti tällaisessa taloudellisessa tilanteessa – niin sitten siellä korkeissa verotuotoissa ovat arvonlisäverokannat.
– Siellä varmasti on mahdollisuuksia, kuten olen pitänyt kuukausia jo esillä.
Eläkkeiden indeksileikkauksesta Purran mukaan keskustellaan, ”kuten kaikesta muustakin”. Vastaavaan neuvotteluruljanssiin kuin hallitusneuvotteluissa ei ole aikaa ja ”kaikki joutavat joustamaan”.
– Oleellista on ymmärtää, että meillä on krooninen kestävyysvaje. Tulot ja menot eivät ole tasapainossa, ja perussuomalaiset on valmis korjaamaan sitä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tes-kierros työehtosopimusneuvottelut krooninen kestävyysvaje liiallisen alijäämän menettely valtiontalouden epätasapaino eläkeindeksi poliittiset lakot etujen leikkaukset valtiovarainministeri menoleikkaukset veronkiristykset Työmarkkinat Euroopan unioni Timo Haapala Riikka Purra Arvonlisävero Hallitusohjelma Kehysriihi perussuomalaiset EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Valtiovarainministeri Purra: Velkaannumme yli 11 miljardia euroa lisää ensi vuonna – ”Näin emme voi jatkaa”

Julkisen talouden tasapainottaminen vaatii kaksi vaalikautta – ”Suomella ei ole varaa siihen, että neljän vuoden jälkeen vaihdettaisiin taas velkavetoiseen kulutusjuhlaan”

Purra: Hallitus ei väisty tieltään talouden vahvistamiseksi

Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Piisinen: Yhteistoiminta ei ole työpaikoilla rikki

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.













