

LEHTIKUVA
Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo pitävänsä toivottavana ja myös mahdollisena, että vaikeasta tilanteesta huolimatta sopu ay-liikkeen ja hallituksen välille löytyisi. – Neuvotteluita ja työryhmiä on käynnissä. Sopiminen ja konsensus ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että hallitus peruuttaa tärkeistä uudistuksista.
Ay-liike lakkoilee keväällä hallituksen työmarkkinauudistuksia vastaan.
Palkansaajakeskusjärjestöt STTK ja SAK järjestivät torstaina mielenosoituksen Helsingin Senaatintorilla. Äskettäin Teollisuusliitto ilmoitti uusista kolmen päivän lakoista.
Taloustilanne on vaikea
MTV:n Uutisextrassa vieraillut valtiovarainministeri Riikka Purra on tilanteesta huolissaan.
– Taloustilanne on vaikea, työllisyys laskee ja työttömyys kasvaa. Tässä tilanteessa kukaan ei nouse voittajaksi lakkoaallosta.
Purra muistuttaa, että nyt kyse on poliittisista lakoista, eli ne on suunnattu hallitusta vastaan.
– Nythän ei siis ole kyse palkoista tai työehtosopimuksista, vaan hallituksen hallitusohjelmaan kirjaamista toimista, siis uudistuksista, jotka me haluamme viedä läpi.
Purra arvioi, että poliittisia lakkoja nähdään niin kauan, kunnes voimaan saadaan lainsäädäntö, jolla poliittista lakkoilua rajoitetaan.
– Toinen asia sitten on, millaisia vaikutuksia tällä on syksyn liittokierrokselle.
Uudistuksista ei peruuteta
Purra sanoo kuitenkin pitävänsä toivottavana, ja myös mahdollisena että sopu ay-liikkeen ja hallituksen välille löytyisi.
– Edelleenkin on käynnissä neuvotteluita ja työryhmiä. Sopiminen ja konsensus ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että hallitus peruuttaa uudistuksista, jotka ovat vitaalisen tärkeitä suomalaiselle yhteiskunnalle. Jos ay-liikkeen pitkälti sosialidemokraattitaustaiset pomot saavat nyt päättää, se ei ole sopimista eikä konsensusta.
– Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi. Tietyistä asioista voidaan neuvotella, mutta emme anna veto-oikeutta liitoille.
Poliittisella lakkoilulla on vakavia vaikutuksia Suomen talouteen, kilpailukykyyn ja vientiin.
– Tämä tilanne ei nyt tee hyvää millekään tässä yhteiskunnassa, Purra sanoo.
Hän korostaa, että hallituksen työelämäuudistukset eivät edes ole erityisen radikaaleja Suomen verrokkimaihin nähden.
– Esimerkiksi Ruotsissa vastaavat uudistukset on tehty jo aikoja sitten. Valtiovarainministerinä haluan myös huomauttaa, että näissä verrokkimaissa julkisen talouden tilanne myös on selvästi parempi kuin Suomessa.
Kokonaisveroaste laskee
Myös veroratkaisut tulevat harkittaviksi, kun uusia sopeutuksia valmistellaan. Hallitusohjelman kirjauksen mukaan työn tekemiseen ja yrittämiseen ei kuitenkaan haluta kohdistaa lisäverotusta.
Valtiovarainministerin mukaan yksityiskohdista ei ole poliittisia päätöksiä, mutta monia verolajeja tarkastellaan
Tällä hallituskaudella kokonaisveroaste laskee, Purra muistuttaa.
– Tässä taloudellisessa tilanteessa emme halua haitata työn tekemisen ja yrittämisen kannustimia.
Valtiovarainministerin mukaan lisäsopeutusten tarve on jopa kolme miljardia euroa tällä vaalikaudella. Uudet sopeutukset tulevat siis hallituksen jo sovittujen kuuden miljardin euron sopeutustoimien päälle, jotta saadaan julkinen talous tasapainoon.
– Toimia tarvitaan lisää eli ennemminkin näen, että tällä kaudella tarvitaan 6 + 3, niin olemme lähempänä tavoiteltua tilaa.
– Eli hallitusohjelmassa on kirjattu sekä tästä alijäämätavoitteesta että velkasuhteen vakauttamisesta. Näillä hallitusohjelmaan toistaiseksi kirjatuilla toimilla ei tulla saavuttamaan kumpaakaan, joten tarvitsemme lisää toimia, Purra sanoo.
Katso Purran haastattelu kokonaisuudessaan täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työelämäuudistukset lakkoilu velkasuhde Teollisuusliitto sopeutustoimet valtiontalous palkansaajat Riikka Purra STTK Alijäämä SAK Hallitusohjelma vientiteollisuus Ay-liike Ruotsi työllisyys verotus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle

Bergbom kehotti poliittisia lakkoilijoita palaamaan töihin: ”On painava syy pelastaa hyvinvointivaltio”

Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Työtaistelujen tulisi olla suhteessa tavoitteisiin ja vahingoittaa vain työriidan osapuolia – Ronkainen: Onko ay-liike kehityksen vauhdittaja vai jarru?

Valtiovarainministeri Purra: Hallitusohjelman taloustavoitteisiin pääseminen edellyttää laajoja lisätoimia

Valtiovarainministeri Purra: Työperäinen maahanmuutto ei ratkaise ikääntyvän väestön ongelmia – Suomessa on liikaa ihmisiä työvoiman ulkopuolella

Valtionhallinnon tuottavuusohjelman valmistelu etenee – tavoitteena 243 miljoonan euron säästöt

Antikainen: Ay-pomot vaarantavat lääkkeiden huoltovarmuuden ja ihmisten terveyden – lääketehtaille myönnettävä poikkeuslupa

Sakari Puisto Ylen aamussa: ”Kroonisten alijäämien ongelma ja velkaantuminen pitää hoitaa – olisi äärimmäisen noloa joutua EU:n tarkkailuluokalle”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää