

LEHTIKUVA
Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on huolissaan ay-liikkeen kahden viikon poliittisen lakon pitkäaikaisista vaikutuksista Suomen talouteen, jonka selkärangan ay-liikkeet yrittävät nyt katkaista. Vientiteollisuudelle aiheutetaan haittoja, joiden korjaaminen voi olla mahdotonta, jos yritykset lähtevät Suomesta tai eivät investoi.
– Hallitus tekee parhaansa Suomen taloudellisen ahdingon helpottamiseksi. Valitettavasti se tarkoittaa leikkauksia valtion talouteen. Sen lisäksi työmarkkinoihin on tehtävä muutoksia, jotka vievät Suomea lähemmäksi muita pohjoismaita ja lisäävät toteutuessaan työpaikkojen määrää, Sanna Antikainen sanoo.
Antikaisen mukaan vasemmistopuolueisiin kytköksissä olevat ay-pomot kuvittelevat omaavansa veto-oikeuden parlamentaarista luottamusta nauttivan hallituksen esityksiin.
– On selvää, että ay-pomot ovat aloittaneet kapinan, jossa he haluavat mitätöidä viime huhtikuun eduskuntavaalien tuloksen, jossa vasemmistopuolueet menettivät valtansa.
Vaarantaa sisäistä turvallisuutta
Tiedotusvälineissä on nähty kuvia lakkovahdeista, joilla on punainen käsivarsinauha mallia punakaarti.
– Luulisi, että punakaartitouhut olisivat menneisyyttä, mutta näin ei taida olla. Toivottavasti sentään pian demareiden tukemana ei jälleen sytytetä punaista lyhtyä, Antikainen pohtii.
Antikaisen mukaan turvallisuustilanne on näinä aikoina erityisen merkityksellinen. On olemassa suuri riski siitä, että Venäjä ajaa rajalla Suomen kohti poikkeusoloja.
– Tässä tilanteessa on äärimmäisen huolestuttavaa, että vasemmistopuolueet ay-pamppujen yhteisrintamana vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden. Talous on osa turvallisuuden kokonaisuutta. Kahden viikon Suomen vientiin kohdistuvalla poliittisella lakolla on merkittäviä vaikutuksia huoltovarmuuteen. Suomen maariski voi kohota entisestään, kun rajanaapurin uhan lisäksi meillä on uhkana myös ay-liikkeiden poliittiset lakot.
Kuinka pitkälle valmiita menemään?
Antikaisen mielestä punaiset käsivarsinauhat signaloivat sitä, että ay-liikkeet voivat tarvittaessa mennä vielä pidemmälle.
– Kuinka pitkälle? Haluavatko ne ajaa Suomen sisäiseen sekasortoon vain siksi, etteivät vasemmistopuolueiden edustajien ja ay-pomojen hermot kestä vaalitappiota. Kova olisi hinta suomalaisille, Antikainen sanoo.
– Isänmaan turvallisuuden edesvastuuton horjuttaminen on torjuttava. Poliittisia lakkoja tulee rajoittaa Suomessa. Nyt näemme selvästi miksi. Muutoksen jälkeen lakkoilu koskien työehtosopimuksia ja palkkaa on edelleen sallittu, kuten aina ennen. Ainoa muutos on, ettei vasemmistolaistaustainen ay-liikkeen johtoporras voisi enää itsekkäästi masinoida lakkoja poliittisten syiden vuoksi, eivätkä näin vahingoittaa Suomen taloutta ja turvallisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- punaiset käsinauhat lakkoilu vaalitappio sekasorto vasemmistopuolueet työpaikat Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen leikkaukset vientiteollisuus Ay-liike talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra moittii lakkoilevia liittoja taantuman tarkoituksellisesta syventämisestä

Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot on saatava kuriin

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Seppänen: Lakkoilu ei ole pienituloisista ja työntekijöistä huolehtimista

Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?

Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.