

LEHTIKUVA
Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”
Elokapina työllistää jälleen poliisia ympäri Helsingin keskustaa. Poliisin hajotettua Mannerheimintien liikenteen katkaisseen mielenosoituksen liike on jatkanut protestointiaan sekä Pikkuparlamentin puistossa että Valtioneuvoston linnan edessä. Perussuomalaisten Sanna Antikainen jätti toimenpidealoitteen 500 euron palkanlisästä jokaiselle niskuroivia mielenosoittajia valvomaan määrätylle poliisille.
– Elokapina elämöi ympäri kaupunkia ja työllistää jo ennestään resurssipulasta kärsivää poliisia, jolla olisi tärkeämpiäkin tehtäviä kuin niskuroivien aktivistien valvominen. Elokapinaa ei näytä häiritsevän tippaakaan se, että heidän mielenosoituksensa tuhlaavat poliisin hälytystehtäviin tarvitsemia resursseja, kenttäpoliisien jaksamisesta puhumattakaan, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Yhteiskuntarauha ja turvallisuus vaarassa
Poliisille yhteistyöhaluttomat mielenosoittajat aiheuttavat lisätyötä etenkin ylitöiden muodossa, sillä mielenosoitusten valvominen sitoo poliisin resursseja, mutta samalla tarvitaan riittävästi työvoimaa hälytystehtäviä varten. Iltalehden poliisilta saamien laskelmien mukaan yhden päivän mielenosoitus säilöönottoineen maksaa veronmaksajille 84 000 euroa.
– Kenttäpoliisit joutuvat tekemään ylitöitä, jotta poliisi pystyy hoitamaan perustehtävänsä. Mielenosoittajat vaarantavat toimillaan sekä yhteiskuntarauhan että ihmisten turvallisuuden, mutta se ei näytä heitä haittaavan. Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan.
– Olenkin jättänyt toimenpidealoitteen 500 euron korvauksesta, joka maksetaan palkanlisänä jokaiselle poliisille, joka on komennettu valvomaan niskuroivia mielenosoittajia, Antikainen kertoo.
Taustajärjestöä epäillään rahankeräysrikoksesta
Myös Elokapinan taustalla toimiva Elonvaalijat ry on lähiaikoina saanut kyseenalaista julkisuutta epäillystä rahankeräysrikoksesta. Poliisi on vaatinut yhdistyksen varoja vakuustakavarikkoon ja epäilee sen rikkoneen rahankeräyslain kuudetta pykälää, jonka mukaan rahankeräystä ei saa järjestää selvästi yleistä järjestystä tai turvallisuutta vaarantavan tai lainvastaisen toiminnan rahoittamiseksi.
Poliisi epäilee myös, että yhdistys on ylittänyt sille hyväksyttyjen rahankeräysilmoitusten enimmäismäärät.
Onko laki kaikille sama?
– Oikeuslaitos on lakkauttanut viime aikoina sellaisia järjestöjä, kuten Pohjoismaisen vastarintaliikkeen ja United Brotherhoodin, joiden oikeus katsoi toimineen olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja. Pian nähdään, koskeeko laki myös Elokapinaa, vai pyhittääkö tarkoitus keinot.
– Mikäli laki on kaikille sama, järjestäytyminen lainvastaista toimintaa varten ja rikosten tekeminen toiminnan rahoittamiseksi eivät ole hyväksyttävää toimintaa, vaan näin toimiva yhdistys tulee lain mukaan lakkauttaa, olipa kyse moottoripyöräjengistä tai anarkisteista, Antikainen pohtii.
Antikainen on jättänyt tänään eduskunnalle aloitteen koskien poliiseille maksettavaa mielenosoituslisää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mielenosoituslisä rahankeräysrikos ylityölisä palkanlisä poliisin resurssit Elonvaalijat ry aktivistit mielenosoittajat rahankeräys resurssipula Elokapina mielenosoitukset anarkistit Moottoripyöräjengit yhteiskuntarauha toimenpidealoite Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapina tukki Pitkänsillan, saavat ankaraa kuritusta Tynkkysen verkkostriimissä (video)

Elokapinan johtoporras möläyttää salaisella videolla, miksi se painostaa Marinia ja Saarikkoa hätätilajulistukseen – ”ihan massiivinen merkitys sille, miten liike sen jälkeen kasvaa”

Perussuomalaiset: Sisäministeri Ohisalo kiemurtelee vastauksia eikä suostu suoraan tuomitsemaan Elokapinan laitonta toimintaa

Elokapina kutsuu joukkoihinsa yliopistotutkijoita – Suomen Uutiset kysyi yliopiston kanslerilta, mitä mieltä hän on asiasta

Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













