

LEHTIKUVA
Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”
Elokapina työllistää jälleen poliisia ympäri Helsingin keskustaa. Poliisin hajotettua Mannerheimintien liikenteen katkaisseen mielenosoituksen liike on jatkanut protestointiaan sekä Pikkuparlamentin puistossa että Valtioneuvoston linnan edessä. Perussuomalaisten Sanna Antikainen jätti toimenpidealoitteen 500 euron palkanlisästä jokaiselle niskuroivia mielenosoittajia valvomaan määrätylle poliisille.
– Elokapina elämöi ympäri kaupunkia ja työllistää jo ennestään resurssipulasta kärsivää poliisia, jolla olisi tärkeämpiäkin tehtäviä kuin niskuroivien aktivistien valvominen. Elokapinaa ei näytä häiritsevän tippaakaan se, että heidän mielenosoituksensa tuhlaavat poliisin hälytystehtäviin tarvitsemia resursseja, kenttäpoliisien jaksamisesta puhumattakaan, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Yhteiskuntarauha ja turvallisuus vaarassa
Poliisille yhteistyöhaluttomat mielenosoittajat aiheuttavat lisätyötä etenkin ylitöiden muodossa, sillä mielenosoitusten valvominen sitoo poliisin resursseja, mutta samalla tarvitaan riittävästi työvoimaa hälytystehtäviä varten. Iltalehden poliisilta saamien laskelmien mukaan yhden päivän mielenosoitus säilöönottoineen maksaa veronmaksajille 84 000 euroa.
– Kenttäpoliisit joutuvat tekemään ylitöitä, jotta poliisi pystyy hoitamaan perustehtävänsä. Mielenosoittajat vaarantavat toimillaan sekä yhteiskuntarauhan että ihmisten turvallisuuden, mutta se ei näytä heitä haittaavan. Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan.
– Olenkin jättänyt toimenpidealoitteen 500 euron korvauksesta, joka maksetaan palkanlisänä jokaiselle poliisille, joka on komennettu valvomaan niskuroivia mielenosoittajia, Antikainen kertoo.
Taustajärjestöä epäillään rahankeräysrikoksesta
Myös Elokapinan taustalla toimiva Elonvaalijat ry on lähiaikoina saanut kyseenalaista julkisuutta epäillystä rahankeräysrikoksesta. Poliisi on vaatinut yhdistyksen varoja vakuustakavarikkoon ja epäilee sen rikkoneen rahankeräyslain kuudetta pykälää, jonka mukaan rahankeräystä ei saa järjestää selvästi yleistä järjestystä tai turvallisuutta vaarantavan tai lainvastaisen toiminnan rahoittamiseksi.
Poliisi epäilee myös, että yhdistys on ylittänyt sille hyväksyttyjen rahankeräysilmoitusten enimmäismäärät.
Onko laki kaikille sama?
– Oikeuslaitos on lakkauttanut viime aikoina sellaisia järjestöjä, kuten Pohjoismaisen vastarintaliikkeen ja United Brotherhoodin, joiden oikeus katsoi toimineen olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja. Pian nähdään, koskeeko laki myös Elokapinaa, vai pyhittääkö tarkoitus keinot.
– Mikäli laki on kaikille sama, järjestäytyminen lainvastaista toimintaa varten ja rikosten tekeminen toiminnan rahoittamiseksi eivät ole hyväksyttävää toimintaa, vaan näin toimiva yhdistys tulee lain mukaan lakkauttaa, olipa kyse moottoripyöräjengistä tai anarkisteista, Antikainen pohtii.
Antikainen on jättänyt tänään eduskunnalle aloitteen koskien poliiseille maksettavaa mielenosoituslisää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mielenosoituslisä rahankeräysrikos ylityölisä palkanlisä poliisin resurssit Elonvaalijat ry aktivistit mielenosoittajat rahankeräys resurssipula Elokapina mielenosoitukset anarkistit Moottoripyöräjengit yhteiskuntarauha toimenpidealoite Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapina tukki Pitkänsillan, saavat ankaraa kuritusta Tynkkysen verkkostriimissä (video)

Elokapinan johtoporras möläyttää salaisella videolla, miksi se painostaa Marinia ja Saarikkoa hätätilajulistukseen – ”ihan massiivinen merkitys sille, miten liike sen jälkeen kasvaa”

Perussuomalaiset: Sisäministeri Ohisalo kiemurtelee vastauksia eikä suostu suoraan tuomitsemaan Elokapinan laitonta toimintaa

Elokapina kutsuu joukkoihinsa yliopistotutkijoita – Suomen Uutiset kysyi yliopiston kanslerilta, mitä mieltä hän on asiasta

Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.















