Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?

YK:n ilmastopaneeli on herättänyt vilkasta keskustelua vuosien ajan. On kuitenkin ihmisiä, joiden mielestä sen kannanotot ovat osin liian hälyttäviä ja aiheuttavat turhaa ahdistusta. ”Meillä on paljon suurempiakin ongelmia”, toteaa toisinajattelija SVT:n ohjelmassa.

Viime syksynä Linnea Backman istuutui ajoradalle aamuruuhkan aikaan ja katkaisi liikenteen risteyksessä Luulajan keskustassa. Hän syyllistyi kansalaistottelemattomuuteen. Backman on Elokapinan (Extinction Rebellion) jäsen.

– Pelkään henkeni edestä ja olen vailla uskoa tulevaisuuteen, hän perusteli mielenilmaustaan SVT:ssä.

Backman sanoo tekonsa olleen epätoivoinen, koska aikuisten maailma ei ota ilmastokriisiä tarpeeksi vakavasti.

– On täysin sairasta, että järjestelmämme pakottaa meidät autoilemaan tolkuttomasti.

”Onpa otsaa huijata lapsia”

Kun yhteiskuntakriitikko ja toisinajattelija Mikael Berggren kuulee Elokapinan aktivistin perustelut käyttäytymiselleen, saa se tunteet pintaan.

– Pitääkö meidän todellakin herättää lapsissamme kuolemanpelkoa ja saada heidät sitten parkkeeraamaan itsensä keskelle katua kylttiensä kanssa? Berggren kysyy SVT:n Åsiktsbubblan-ohjelmassa.

– Onpa porukalla otsaa huijata lapsia, niin etteivät nämä saa edes öisin unta, Berggren siunailee.

– Meillä on käsissämme paljon suurempiakin ongelmia kuin ilmaston lämpeneminen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
10.
Suomen uutiset logo

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla

18.06.2026 |16:30

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää