

LEHTIKUVA
Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”
Elokapina työllistää jälleen poliisia ympäri Helsingin keskustaa. Poliisin hajotettua Mannerheimintien liikenteen katkaisseen mielenosoituksen liike on jatkanut protestointiaan sekä Pikkuparlamentin puistossa että Valtioneuvoston linnan edessä. Perussuomalaisten Sanna Antikainen jätti toimenpidealoitteen 500 euron palkanlisästä jokaiselle niskuroivia mielenosoittajia valvomaan määrätylle poliisille.
– Elokapina elämöi ympäri kaupunkia ja työllistää jo ennestään resurssipulasta kärsivää poliisia, jolla olisi tärkeämpiäkin tehtäviä kuin niskuroivien aktivistien valvominen. Elokapinaa ei näytä häiritsevän tippaakaan se, että heidän mielenosoituksensa tuhlaavat poliisin hälytystehtäviin tarvitsemia resursseja, kenttäpoliisien jaksamisesta puhumattakaan, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Yhteiskuntarauha ja turvallisuus vaarassa
Poliisille yhteistyöhaluttomat mielenosoittajat aiheuttavat lisätyötä etenkin ylitöiden muodossa, sillä mielenosoitusten valvominen sitoo poliisin resursseja, mutta samalla tarvitaan riittävästi työvoimaa hälytystehtäviä varten. Iltalehden poliisilta saamien laskelmien mukaan yhden päivän mielenosoitus säilöönottoineen maksaa veronmaksajille 84 000 euroa.
– Kenttäpoliisit joutuvat tekemään ylitöitä, jotta poliisi pystyy hoitamaan perustehtävänsä. Mielenosoittajat vaarantavat toimillaan sekä yhteiskuntarauhan että ihmisten turvallisuuden, mutta se ei näytä heitä haittaavan. Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan.
– Olenkin jättänyt toimenpidealoitteen 500 euron korvauksesta, joka maksetaan palkanlisänä jokaiselle poliisille, joka on komennettu valvomaan niskuroivia mielenosoittajia, Antikainen kertoo.
Taustajärjestöä epäillään rahankeräysrikoksesta
Myös Elokapinan taustalla toimiva Elonvaalijat ry on lähiaikoina saanut kyseenalaista julkisuutta epäillystä rahankeräysrikoksesta. Poliisi on vaatinut yhdistyksen varoja vakuustakavarikkoon ja epäilee sen rikkoneen rahankeräyslain kuudetta pykälää, jonka mukaan rahankeräystä ei saa järjestää selvästi yleistä järjestystä tai turvallisuutta vaarantavan tai lainvastaisen toiminnan rahoittamiseksi.
Poliisi epäilee myös, että yhdistys on ylittänyt sille hyväksyttyjen rahankeräysilmoitusten enimmäismäärät.
Onko laki kaikille sama?
– Oikeuslaitos on lakkauttanut viime aikoina sellaisia järjestöjä, kuten Pohjoismaisen vastarintaliikkeen ja United Brotherhoodin, joiden oikeus katsoi toimineen olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja. Pian nähdään, koskeeko laki myös Elokapinaa, vai pyhittääkö tarkoitus keinot.
– Mikäli laki on kaikille sama, järjestäytyminen lainvastaista toimintaa varten ja rikosten tekeminen toiminnan rahoittamiseksi eivät ole hyväksyttävää toimintaa, vaan näin toimiva yhdistys tulee lain mukaan lakkauttaa, olipa kyse moottoripyöräjengistä tai anarkisteista, Antikainen pohtii.
Antikainen on jättänyt tänään eduskunnalle aloitteen koskien poliiseille maksettavaa mielenosoituslisää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mielenosoituslisä rahankeräysrikos ylityölisä palkanlisä poliisin resurssit Elonvaalijat ry aktivistit mielenosoittajat rahankeräys resurssipula Elokapina mielenosoitukset anarkistit Moottoripyöräjengit yhteiskuntarauha toimenpidealoite Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapina tukki Pitkänsillan, saavat ankaraa kuritusta Tynkkysen verkkostriimissä (video)

Elokapinan johtoporras möläyttää salaisella videolla, miksi se painostaa Marinia ja Saarikkoa hätätilajulistukseen – ”ihan massiivinen merkitys sille, miten liike sen jälkeen kasvaa”

Perussuomalaiset: Sisäministeri Ohisalo kiemurtelee vastauksia eikä suostu suoraan tuomitsemaan Elokapinan laitonta toimintaa

Elokapina kutsuu joukkoihinsa yliopistotutkijoita – Suomen Uutiset kysyi yliopiston kanslerilta, mitä mieltä hän on asiasta

Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













