

PS ARKISTO
Antikainen vastaa paikallislehden päätoimittajalle: ”Rajoja ei pysty sulkemaan tekstarilla”
Outokummun Seudun päätoimittaja Kari Kauppinen otti kantaa 16.11. pääkirjoituksessaan Venäjältä tulevien turvapaikanhakijoiden määrän kasvuun. Hänen mielestään ”rajalla ollaan jo myöhässä”. Kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee päätoimittajan tulkintaa tilanteesta.
Kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä on ollut mukavaa lukea Outokummun paikallislehden muuttunutta linjaa uuden hallituksen aloitettua. Nykyisin Outokummun Seutukin ottaa kantaa valtakunnanpolitiikkaankin kiihtyvään tahtiin, kun aiemmin pääpaino oli paikallisuudella.
Antikainen odotteli samaa otetta vuosina 2019–2023, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan, koska keskustelua tarvitaan aina. Antikainen on kuitenkin eri mieltä päätoimittaja Kari Kauppisen tilannekuvasta.
– Rajalla ei todellakaan olla myöhässä, ja kerrottakoon, että myös oppositio kiitteli hallitusta aiheesta kyselytunnilla 16.11. Tämä hallitus on reagoinut mahdollisimman nopeasti tilanteeseen ottamalla käyttöön rajalain viime kaudella hyväksytyn pykälän ensimmäistä kertaa lain hyväksymisen jälkeen. Päätoimittajan toivoisin tuntevan päätöksentekoprosessia edes sen verran, että levitetty tieto olisi paikkansapitävää. Rajoja ei pysty sulkemaan tekstarilla eikä ilman normaalia päätöksentekoprosessia, Antikainen vastaa Kauppiselle.
Raja on kiinni ja maahan ei pääse
Hallituksen sisällä vallitsee yhteisymmärrys isänmaan turvallisuuden takaamisesta, ja kaikki on tehty niin nopeasti kuin on ollut mahdollista. Lisäksi hallitus on valmis kaikkiin mahdollisiin toimiin, jotta turvapaikanhakijoiden virta itärajalla saadaan poikki. Hallitus tiedotti 16.11., että Suomi sulkee itärajan rajanylityspaikkoja. Paikkoja suljettiin viime perjantain ja lauantain välisenä yönä. Valtioneuvosto teki päätöksen sulkea Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat.
– Lisäksi hallitus on päättänyt keskittää mahdolliset kansainvälisen suojelun hakemukset Sallan ja Vartiuksen rajanylityspaikoille. Myös nämä paikat voidaan sulkea, jos tilanne niin vaatii. Tätä kirjoittaessa ei niin vielä ole käynyt, mutta voin vakuuttaa, että valmisteluja on tehty koko ajan – myös viikonloppuna ja tämän ilmestyessä asia voi olla jo käsitelty. Tilanne elää koko ajan, ja asemia voidaan sulkea myös lyhyeksi aikaa.
– Näiden kaikkien toimien lisäksi Suomi viestii eri kielillä ja kanavilla myös maahan pyrkiville, että raja on kiinni ja maahan ei pääse, Antikainen toteaa.
Isänmaan turvallisuus on yhteinen asia
Rajalakiin tehtiin jo viime vaalikaudella muutoksia, joiden työkaluja otetaan nyt käyttöön ensimmäistä kertaa. Lainsäädäntö on jo nyt sillä tasolla, että vihamieliseen hybridivaikuttamiseen kyetään puuttumaan. Suomi voi sulkea koko itärajansa. Antikainen antaa tästä kiitoksen laajalle puolueiden yhteisymmärrykselle eduskunnassa. Isänmaan turvallisuus on yhteinen asia.
– Päällä oleva tilanne on vakava, ja se on hoidettava alta pois. Kun tilanne on ohi, ehdotan, että rajalaki käydään vielä uudelleen Rajavartiolaitoksen kanssa läpi ja tehdään muutoksia tai lisätään rajan toimivaltuuksia, jos niille on vielä tarve.
– Kiitän erityisesti Rajavartiolaitosta ja kaikkia rajamme miehiä ja naisia työstänne isänmaamme turvallisuuden eteen. Ajat eivät ole helppoja, mutta hallitus ottaa tilanteen sen vaatimalla vakavuudella, ja teitä kuullaan ainakin niin kauan kuin tämä hallitus on vallassa, Antikainen vakuuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vartiuksen rajanylityspaikka Outokummun Seutu Kari Kauppinen rajalaki isänmaa kansallinen turvallisuus rajanylityspaikat Sallan rajanylityspaikka hybridivaikuttaminen itäraja Rajavartiolaitos Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jussi Halla-aho MT:n vaalitentissä: Suomi on hirttäytynyt todellisuudelle vieraisiin pakolaissopimusten tulkintoihin

Halla-aho: ”Miten meillä jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole venäläisiä erikoisjoukkoja tai Wagnerin palkkasotilaita?”

Britanniassa vaaditaan jo eroa Euroopan ihmisoikeussopimuksesta: ”Nykyisessä oikeusjärjestelmässä laittoman maahanmuuton hillitseminen ei ole mahdollista”

Purra itärajan tilanteesta: Suomea ei voi painostaa – ”Keinot kyllä löydetään”

Perustuslakivaliokunnan perussuomalaiset perehtyivät Raja-Joosepin tilanteeseen – rajalaki tulee valiokunnan käsiteltäväksi huhtikuussat
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










