

PS ARKISTO
Antikainen vastaa paikallislehden päätoimittajalle: ”Rajoja ei pysty sulkemaan tekstarilla”
Outokummun Seudun päätoimittaja Kari Kauppinen otti kantaa 16.11. pääkirjoituksessaan Venäjältä tulevien turvapaikanhakijoiden määrän kasvuun. Hänen mielestään ”rajalla ollaan jo myöhässä”. Kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee päätoimittajan tulkintaa tilanteesta.
Kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä on ollut mukavaa lukea Outokummun paikallislehden muuttunutta linjaa uuden hallituksen aloitettua. Nykyisin Outokummun Seutukin ottaa kantaa valtakunnanpolitiikkaankin kiihtyvään tahtiin, kun aiemmin pääpaino oli paikallisuudella.
Antikainen odotteli samaa otetta vuosina 2019–2023, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan, koska keskustelua tarvitaan aina. Antikainen on kuitenkin eri mieltä päätoimittaja Kari Kauppisen tilannekuvasta.
– Rajalla ei todellakaan olla myöhässä, ja kerrottakoon, että myös oppositio kiitteli hallitusta aiheesta kyselytunnilla 16.11. Tämä hallitus on reagoinut mahdollisimman nopeasti tilanteeseen ottamalla käyttöön rajalain viime kaudella hyväksytyn pykälän ensimmäistä kertaa lain hyväksymisen jälkeen. Päätoimittajan toivoisin tuntevan päätöksentekoprosessia edes sen verran, että levitetty tieto olisi paikkansapitävää. Rajoja ei pysty sulkemaan tekstarilla eikä ilman normaalia päätöksentekoprosessia, Antikainen vastaa Kauppiselle.
Raja on kiinni ja maahan ei pääse
Hallituksen sisällä vallitsee yhteisymmärrys isänmaan turvallisuuden takaamisesta, ja kaikki on tehty niin nopeasti kuin on ollut mahdollista. Lisäksi hallitus on valmis kaikkiin mahdollisiin toimiin, jotta turvapaikanhakijoiden virta itärajalla saadaan poikki. Hallitus tiedotti 16.11., että Suomi sulkee itärajan rajanylityspaikkoja. Paikkoja suljettiin viime perjantain ja lauantain välisenä yönä. Valtioneuvosto teki päätöksen sulkea Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat.
– Lisäksi hallitus on päättänyt keskittää mahdolliset kansainvälisen suojelun hakemukset Sallan ja Vartiuksen rajanylityspaikoille. Myös nämä paikat voidaan sulkea, jos tilanne niin vaatii. Tätä kirjoittaessa ei niin vielä ole käynyt, mutta voin vakuuttaa, että valmisteluja on tehty koko ajan – myös viikonloppuna ja tämän ilmestyessä asia voi olla jo käsitelty. Tilanne elää koko ajan, ja asemia voidaan sulkea myös lyhyeksi aikaa.
– Näiden kaikkien toimien lisäksi Suomi viestii eri kielillä ja kanavilla myös maahan pyrkiville, että raja on kiinni ja maahan ei pääse, Antikainen toteaa.
Isänmaan turvallisuus on yhteinen asia
Rajalakiin tehtiin jo viime vaalikaudella muutoksia, joiden työkaluja otetaan nyt käyttöön ensimmäistä kertaa. Lainsäädäntö on jo nyt sillä tasolla, että vihamieliseen hybridivaikuttamiseen kyetään puuttumaan. Suomi voi sulkea koko itärajansa. Antikainen antaa tästä kiitoksen laajalle puolueiden yhteisymmärrykselle eduskunnassa. Isänmaan turvallisuus on yhteinen asia.
– Päällä oleva tilanne on vakava, ja se on hoidettava alta pois. Kun tilanne on ohi, ehdotan, että rajalaki käydään vielä uudelleen Rajavartiolaitoksen kanssa läpi ja tehdään muutoksia tai lisätään rajan toimivaltuuksia, jos niille on vielä tarve.
– Kiitän erityisesti Rajavartiolaitosta ja kaikkia rajamme miehiä ja naisia työstänne isänmaamme turvallisuuden eteen. Ajat eivät ole helppoja, mutta hallitus ottaa tilanteen sen vaatimalla vakavuudella, ja teitä kuullaan ainakin niin kauan kuin tämä hallitus on vallassa, Antikainen vakuuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vartiuksen rajanylityspaikka Outokummun Seutu Kari Kauppinen rajalaki isänmaa kansallinen turvallisuus rajanylityspaikat Sallan rajanylityspaikka hybridivaikuttaminen itäraja Rajavartiolaitos Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jussi Halla-aho MT:n vaalitentissä: Suomi on hirttäytynyt todellisuudelle vieraisiin pakolaissopimusten tulkintoihin

Halla-aho: ”Miten meillä jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole venäläisiä erikoisjoukkoja tai Wagnerin palkkasotilaita?”

Britanniassa vaaditaan jo eroa Euroopan ihmisoikeussopimuksesta: ”Nykyisessä oikeusjärjestelmässä laittoman maahanmuuton hillitseminen ei ole mahdollista”

Purra itärajan tilanteesta: Suomea ei voi painostaa – ”Keinot kyllä löydetään”

Perustuslakivaliokunnan perussuomalaiset perehtyivät Raja-Joosepin tilanteeseen – rajalaki tulee valiokunnan käsiteltäväksi huhtikuussat
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.
















