

Hallitus puuttuu maahanmuuttopolitiikkaan vankasti – Peltokangas: ”Nyt hallitus tekee ne tehtävät, jotka sen pitääkin”
Hallintovaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps.) huokaisee helpotuksesta, kun hallitus puuttuu maahanmuuttopolitiikkaan vihdoin kovalla kädellä. Hän odottaa tulevan kevään maahanmuuttoon liittyviä hallituksen esityksiä saapuvaksi hallintovaliokuntaan suurella mielenkiinnolla.
– Perussuomalaiset ovat olleet aina oikeassa, mitä tulee maahanmuuttopolitiikan suuntaan, Mauri Peltokangas toteaa ja kysyy:
– Miksei meitä ole kuunneltu jo aiemmin? Nyt hallitus tekee ne tehtävät, jotka sen pitääkin.
Jatkoa kesän 2022 suurelle työvoitolle
Peltokangas muistuttaa, että kesän 2022 itärajan sulkemisen mahdollistavat kirjaukset ovat pitkälti silloisten oppositiopuolueiden, etunenässä perussuomalaisten ansiota. Hän kiittää kuitenkin myös muita hallintovaliokunnan silloisia jäseniä hyvästä yhteistyöstä. Peltokangas toimi hallintovaliokunnassa tuolloin rivijäsenenä, ja hallintovaliokuntaa johti nykyinen valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.).
– Saimme ajettua silloisen hallituksen esitykseen läpi sellaisia kirjauksia, jotka olivat silloin ja ovat yhä edelleen kansalliselle turvallisuudelle todella tärkeitä. Aiomme jatkaa samalla linjalla nyt myös hallituspuolueena, Peltokangas toteaa.
Olemme nähneet tarpeeksi
Peltokangas painottaa, että hänen mielestään maahanmuuttopolitiikan rajullekin kiristämiselle on olemassa painavat perusteet. Hän muistuttaa, että ympäri Eurooppaa ja jopa meillä Suomessa on jouduttu kärsimään huonon maahanmuuttopolitiikan seuraamuksista.
– Tapauksia on jo niin runsaasti, että kaikkien luettelemiseen menisi koko päivä. Ehkä kaikkein räikeimpinä esimerkkeinä meillä täältä Suomesta on Oulun raiskausaalto vuonna 2018 ja Turun jihadistisessa mielessä tehty terroristi-isku vuonna 2017. Tällaiset tapaukset eivät saa toistua ikinä. Nyt meillä on käsissämme uusi tilanne itärajallamme, Peltokangas sanoo ja toteaa:
– Olemme nähneet tarpeeksi, nyt on korkea aika toimia.
Kiitosta hallitukselle
Peltokangas on silminnähden onnellinen tutkiessaan Petteri Orpon hallituksen hallitusohjelmaa, joka on perussuomalaista maahanmuuttopolitiikkaa pullollaan. Hän on huojentunut siitäkin, että Suomella on toimintakykyinen hallitus, joka myös toimii.
– Pitäkää kahvoista kiinni! Keväällä sisäministeri Mari Rantanen tuo esitykset eduskunnalle. Sitten alamme myös hallintovaliokunnassa paukuttamaan nuijaa pöytään ja asioita eteenpäin kovalla tahdilla. Suomalaisten turvallisuuden edunvalvonta on siellä kunniatehtävämme, Peltokangas julistaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallinen turvallisuus itäraja hallintovaliokunta Turun terrori-isku Mauri Peltokangas Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra Hallitusohjelma Petteri Orpo Mari Rantanen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Itärajalla meneillään hybridioperaatio – onneksi sisäministerinä on perussuomalainen

Sisäministeri Rantanen A-studiossa: Koko itäraja voidaan tarvittaessa sulkea – ”Mikään kansainvälinen sopimus ei ole itsemurhasopimus”

Petteri Orpo ja Mari Rantanen pitävät tiedotustilaisuuden rajaturvallisuuden varmistamisesta kello 13:30 – katso suora lähetys

Koponen: Rajat kiinni laittomilta maahantulijoilta

Jussi Halla-aho MT:n vaalitentissä: Suomi on hirttäytynyt todellisuudelle vieraisiin pakolaissopimusten tulkintoihin

Antikainen vastaa paikallislehden päätoimittajalle: ”Rajoja ei pysty sulkemaan tekstarilla”

Purra itärajan tilanteesta: Suomea ei voi painostaa – ”Keinot kyllä löydetään”

Vigelius: Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin

Kansalaisuuslain uudistus etenee: Asumisaikaedellytys pitenemässä nykyisestä viidestä vuodesta kahdeksaan vuoteen
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












