

Hallituksen sulkemalla Sallan raja-asemalla kävi vielä tänään kuhina. / LEHTIKUVA
Vigelius: Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius edellyttää, että Suomessa käynnistetään vakava keskustelu turvapaikkaoikeuden tulkinnoista ja rajaviranomaisten oikeudesta estää turvapaikanhakijoiden rajanylitykset.
Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin ja niiden tiukimpiin tulkintoihin kansallisen turvallisuuden ollessa uhattuna, Joakim Vigelius painottaa.
Uudet tulkinnat ovat perusteltuja tilanteessa, jossa itärajalle on Venäjän ohjailemana tullut kesän jälkeen lähes tuhat kolmansien maiden kansalaista. Tulijat ovat tyypillisistä hädänalaisista poiketen valtaosin terveitä nuoria miehiä.
Muut maat estäneet rajanylitykset
Useimmat maat EU:n ulkorajoilla, muun muassa Espanja, Kreikka, Puola ja Baltian maat, ovat vastanneet voimakkaasti hallitsemattomaan tai välineellistettyyn siirtolaisuuteen rajoillaan. Kansainvälistä ja EU-oikeutta on uudelleentulkittu kansallisin lakimuutoksin, päivitetyin tulkinnoin ja viranomaisten aloitteesta.
Liki kaikissa EU:n rajamaissa on raportoitu pushback -tapauksista eli maahantulijoiden rajanylitysten estämisistä. Myös rajasulut ja esteaidat ovat yleistyneet ulkorajoilla.
– Turvapaikanhakijoiden työntämistä takaisin rajan toiselle puolen harjoitetaan liki kaikissa valtioissa EU:n itäisellä ja eteläisellä ulkorajalla. Se on jo monien EU-maiden linja de facto. Samaa tarvitaan Suomen rajojen turvaksi, Vigelius toteaa.
Suomen tulee ottaa mallia Virosta
Esimerkiksi Viron elokuussa hyväksymän lain mukaan virallisten raja-asemien ulkopuolelta maahan pyrkivät turvapaikanhakijat voidaan käännyttää, mikäli he muodostavat uhan Viron järjestykselle tai kansalliselle turvallisuudelle.
– Suomen tulee ottaa mallia Virosta. Jos muista ulkorajamaista poiketen rajaamme kriisitilanteessakin pois käytöstämme tehokkaat, toimivat ja turvallisuutta lisäävät työkalut, olemme rajapolitiikan heikoin lenkki. Sitä heikkoutta meille vihamieliset valtiot eivät epäröi hyödyntää, Vigelius muistuttaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihamieliset valtiot kansallinen turvallisuus Joakim Vigelius EU:n ulkorajat kansainväliset sopimukset siirtolaiset Rajavalvonta Viro Turvapaikanhakijat Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ilmoitti uusien raja-asemien sulkemisesta

Purra itärajan tilanteesta: Suomea ei voi painostaa – ”Keinot kyllä löydetään”

Halla-aho: ”Miten meillä jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole venäläisiä erikoisjoukkoja tai Wagnerin palkkasotilaita?”

Jussi Halla-aho MT:n vaalitentissä: Suomi on hirttäytynyt todellisuudelle vieraisiin pakolaissopimusten tulkintoihin

Hallitus puuttuu maahanmuuttopolitiikkaan vankasti – Peltokangas: ”Nyt hallitus tekee ne tehtävät, jotka sen pitääkin”

Suomen Perusta: Kaksi kolmesta suomalaisesta käännyttäisi turvapaikanhakijat takaisin Venäjälle

Puolan pääministeri: Emme ota ainuttakaan EU:n pakkosijoittamaa turvapaikanhakijaa maahamme

Hakkarainen EU:n rajapolitiikan uudistuksesta: Uudet Schengen-säännöt rajoittavat sisärajasulkuja
Viikon suosituimmat

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













