

PS ARKISTO
Hakkarainen EU:n rajapolitiikan uudistuksesta: Uudet Schengen-säännöt rajoittavat sisärajasulkuja
Euroopan parlamentti äänestää tänään täysistunnossa parlamentin ja neuvoston saavuttamasta sovusta Schengenin rajasäännöstön uudistamiseksi. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen ei ole tyytyväinen uudistukseen ja aikoo äänestää sitä vastaan.
Uudistuksen tavoitteena on selkeyttää sääntöjä ja vähentää väliaikaisesti palautettujen rajatarkastusten määrää Schengen-alueella. Schengen-valtiot voivat vastata vakavaan yleiseen järjestykseen tai sisäiseen turvallisuuteen kohdistuvaan uhkaan, esimerkiksi terrorismiin tai järjestäytyneeseen rikollisuuteen, sallimalla väliaikaiset rajatarkastukset.
Rajapolitiikan uudistus on ujutettu vaalikauden viimeiseen, täyteen ahdettuun täysistuntoon. Uusien sääntöjen mukaan rajatarkastukset voidaan palauttaa sisärajoille vasta viimeisenä keinona. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen (ECR/ps.) ei ole tyytyväinen uudistukseen ja aikoo äänestää sitä vastaan.
– Parlamentin esittelijä, ranskalainen sosialisti Sylvie Guillaume paalutti rajatarkastuksille kahden vuoden enimmäisajan, mitä voidaan jatkaa vielä yhdellä vuodella, Hakkarainen selvittää. Jäsenvaltiot olisivat valinneet joustavamman, tarveperusteisen lähestymistavan tiukkojen aikarajojen sijaan.
EU:n säännöt tekevät uudistuksesta tehottoman
Lisäksi laajamittaisessa rajat ylittävässä terveyshätätilanteessa, kuten Covid-pandemiassa, komissio voisi sallia rajatarkastuksia rajoitetun ajan.
Uudet säännöt ehdottavat vaihtoehtoisina toimina poliisiyhteistyötä raja-alueilla systemaattisten rajatarkastusten sijaan.
– EU:n säännöt tulevat kuitenkin tässäkin vastaan: poliisitoimet eivät saa vastata rajatarkastuksia eikä viranomaisilla ole samoja toimivaltuuksiakaan, Hakkarainen kuvaa tilannetta.
Jos yhteisten poliisipartioiden haaviin jää laittomia kolmansien maiden kansalaisia, jotka ovat saapuneet suoraan toisesta partioon kuuluvasta EU-maasta, nämä henkilöt voidaan siirtää kyseiseen maahan.
– Tähänkin niin sanottuun siirtomenettelyyn parlamentti onnistui lisäämään suojakeinoja alaikäisille, Hakkarainen tuhahtaa. Menettelyn tehokkuudesta on myös epäilyksiä, Hakkarainen kertoo.
Rajaturvallisuus syytä jättää jäsenmaiden vastuulle
Uudistus sisältää myös säännöksiä tilanteisiin, joissa kolmannet maat yrittävät välineellistää (instrumentalisoida) muuttoliikettä. Siinä määritellään hyväksyttävät menettelyt, mukaan lukien avoimien rajanylityspaikkojen rajoittaminen.
– Parlamentin esittelijä onnistui heikentämään myös välineellistämistä koskevaa tekstiä: näiden maailmanhalaajien toimesta jäsenvaltiot jätetään Putinin ja Lukašenkan kaltaisten diktaattoreiden armoille, europarlamentaarikko havainnollistaa saavutettua sopua.
Uudistuksen siemen kylvettiin jo vuosien 2015-16 siirtolaiskriisissä, mutta viime vaalikaudella sopua uusista säännöistä ei saatu syntymään. Jäsenmaat ovat käyttäneet sisärajatarkastuksia itsenäisesti erilaisten sisäisten uhkien torjuntaan.
– Jos EU ei pysty ideologisista syistä uudistumaan ja vastaamaan tämän päivän uhkiin, jättäisi edes jäsenmaat rauhaan puolustamaan rajojaan ja turvallisuuttaan, Hakkarainen päättää lausuntonsa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n rajapolitiikka Sylvie Guillaume välineellistetty maahantulo rajasäännöstö Schengen-lainsäädäntö rajaturvallisuus Aljaksandr Lukašenka terveyskriisi EU:n sisärajavalvonta Covid-19 rajatarkastukset Vladimir Putin Sisäinen turvallisuus Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vigelius: Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin

Hakkarainen ei hyväksy heikennyksiä EU-jäsenmaiden rajavalvonnan suvereniteettiin: ”Kun Ruotsi huutaa armeijaa ja Suomen poliisia apuun, ehkä monikulttuurisuus on viimein mennyt liian pitkälle”

Perussuomalaiset vaatii: EU-turvapaikkapolitiikassa siirryttävä Ruanda-malliin – työperäinen maahanmuutto pidettävä kansallisissa käsissä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat

Puisto: Euroopan krooninen huolenaihe on liian heikko kilpailukyky

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











