

PS ARKISTO
Antikainen: Vastuu suojavarustepulasta ei kuulu kuntien niskoille
Viime päivinä on ilmennyt, että koronaviruskriisin keskellä välttämättömistä suojavarusteista on pulaa ympäri maata. Pääministeri Marin ja sosiaali- ja terveysministeri Pekonen ovat julkisuudessa esittäneet, että kyse olisi kuntien riittämättömästä varautumisesta.
– Tilanne on erikoinen, koska vielä 27.2. pitämässään tiedotustilaisuudessa Sanna Marin ja Aino-Kaisa Pekonen korostivat, että tartuntariski on pieni, Suomi on varautunut hyvin ja 400 000 terveydenhuollon ammattilaiselle on riittävät suojavarusteet. STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila vakuutti, että suojaimia riittää sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstölle hienosti. Nyt tilanne on osoittautunut päinvastaiseksi, ja sen sijaan, että kantaisivat vastuun virheellisestä tilannearviostaan, ministerit syyttävät kuntia, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
THL saanut häärätä mielensä mukaan
Erikoiseksi syyttelyn tekee se, että pääministeri korosti kriisin alussa asiantuntijatiedon merkitystä. Hänen käyttämänsä asiantuntijataho, THL, esitti kuitenkin pitkään WHO:n suosituksiin nähden ristiriitaisia näkemyksiä. Tähän Marin ei ole puuttunut mitenkään.
– THL piti tammikuun lopulla tapausten leviämistä Suomeen epätodennäköisenä ja epidemiariskiä Euroopassa erittäin pienenä. WHO:n hätäkomiteaa pidettiin turhan dramaattisena ja tartuntariskiä matkailijan näkökulmasta pienenä. Tästä syystä matkustamista ei rajoitettu ja tartunnat levisivät palaavien matkailijoiden mukana Suomeen. Tästäkin hallitus syytti Finaviaa, vaikka virhearviosta oli vastuussa THL ja virhearvion perusteella toimimisesta vastasi hallitus, Antikainen moittii.
Moni kunta kamppailee taloutensa kanssa
Kuntien syyttäminen tilanteesta kertoo siitä, ettei hallitus tiedä valmiussuunnitelman sisältöä, tai halua myöntää virheitään.
– Kunnilta edellytettiin varautumissuunnitelmassa varautumista tarvikkeiden 3–6 kuukauden normaaliin käyttötarpeeseen. Esimerkiksi kotihoidossa ei kuitenkaan normaalisti käytetä maskeja. Kuntia ei edellytetty varautumaan tilanteeseen, jossa käyttö 20-kertaistuu, eli 3–6 kuukauden tarve vastaakin 5–10 vuoden normaalikäyttöä.
– Moni kunta kamppailee jo normaalitilanteessa saadakseen talouden alijäämän kuriin. On kohtuutonta vaatia, että yksittäisellä kunnalla olisi vuosikausien varastot tarvikkeita hankittuna itsenäisesti. Herää kysymys, miksi Huoltovarmuuskeskus on olemassa, jos kuntien pitäisi olla varustautuneita kaikkiin mahdollisiin kriiseihin ilman, että valtio koordinoi? Antikainen pohtii.
Kotimainen tuotanto tärkeää
Antikainen pitää erikoisena myös hitautta oman tuotannon käynnistämisessä ja Huoltovarmuuskeskuksen lisähankinnoissa käyttämiä yhteistyökumppaneita.
– Sekä oppositio että terveydenhoidon toimijat nostivat esiin huolen varusteiden riittävyydestä ja saatavuudesta jo kuukausia sitten. Silloin ei reagoitu kotimaisen tuotannon käynnistämiseksi, vaikka se olisi ollut huoltovarmuuden kannalta avainasemassa.
– Tämä kriisi osoittaa, että terveydenhoidon tarvikkeiden kotimainen tuotanto on kriisitilanteessa elintärkeää. Myös toiminta lisämaskien hankkimiseksi esittäytyy kyseenalaisessa valossa, kun Huoltovarmuuskeskus on lehtitietojen mukaan käyttänyt välikätenä talousrikoksista tuomittuja yrittäjiä. Tämän luokan epäpätevyys herättää kysymyksen, että mitä seuraavaksi? Antikainen analysoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tilannearvio suojavarusteet Huoltovarmuuskeskus koronakriisi THL WHO Aino-Kaisa Pekonen Sanna Marin STM Sanna Antikainen Kunnat perussuomalaiset hallitus talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tom Packalén: Miksei suojaimia saada järjestettyä, vaikka useat yritykset niitä tarjoavat? Miksi Marin ja Pekonen eivät toimi, vaikka ovat asiasta vastuussa?

Purra: ”Suojavarusteiden puute yksi merkittävimpiä syitä siihen, että hoitokodeissa juuri nyt kuolee ikääntyneitä ihmisiä”

Koronakriisi koettelee hoitohenkilökunnan fyysistä terveyttä ja henkistä jaksamista: ”Raskaiden valintojen eteen joudutaan Suomessakin”

Terveysviranomaisten politisoituminen maksaa ihmishenkiä Yhdysvalloissa, eikä Suomikaan ole tältä turvassa – miksi THL jatkaa laitoksen niukkojen voimavarojen haaskaamista feministiseen höpöhöpöön?

Pulaa maskeista, visiireistä, suojatakeista, entä onko tehohoitopaikkoja ja henkilökuntaa riittävästi? Onko Suomi varautunut kunnolla koronavirukseen? Katso kokonaistilanne tästä jutusta

Ronkainen hengityssuojainten puutteesta: ”Oma tuotanto käyntiin ja vikkelästi!”

Rantanen suojavarusteiden tilanteesta: ”STM:n toimenpiteet kuin pilkkaa vanhuksia ja heidän hoitajiaan kohtaan”

Wihonen: Suomen hankittava jatkossa suojavarusteita kotimaisilta toimijoilta – “Markkinoilla on myyjän markkinat ja monet huijarit ovat liikkeellä”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää