Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Arja Juvonen: Minua painostettiin tasa-arvoäänestyksessä

05.03.2013 |11:45

Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kertoo Helsingin Sanomissa, että häntä painostettiin ankarasti äänestämään tasa-arvoisen avioliittolain käsittelyn puolesta eduskunnan lakivaliokunnassa viime viikolla.

Painostajat olivat vihreitä, demareita ja vasemmistoliittolaisia. Juvosen mukaan hänelle luvattiin jopa hallituspaikka seuraavalla kaudella, jos hän kannattaa lakialoitetta.

Lakivaliokunnan kokouksen alla kerättiin vielä lisää nimiä homoliittolain taakse. Lakialoitteesta puuttui nimiä. Juvosen mukaan vihreiltä tuli tekstiviestejä, joissa kehotettiin allekirjoittamaan paperi vakuuttaen, että ”olet hyvässä seurassa, jos allekirjoitat tämän”.

Juvonen oli kertonut aiemmin kannattavansa ns. homoliittolakia. Lakivaliokunnassa hän äänesti kuitenkin perussuomalaisten ryhmän kannan mukaisesti esitystä vastaan.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
6.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää