

LEHTIKUVA
Belgiassa enemmän koronaan kuolleita kuin Kiinassa
Belgiassa on 11.5 miljoonaa asukasta ja koronaan kuolleita jo lähes 4 500. Belgiasta saattaakin tulla Covid-19-taudin pahiten runtelema maa Euroopassa.
Belgiassa on Worldometerin mukaan kuollut koronaan tähän mennessä 4 440 ihmistä. Vuorokaudessa kuolleita tuli lisää 283 ja luku kasvoi jälleen. Runsaan 11,5 miljoonan asukkaan Belgiassa on enemmän Covid-19-tautiin kuolleita kuin Kiinassa.
Expressenin mukaan Belgian viranomaiset tosin laskevat kuolintilastoihin mukaan myös henkilöt, joiden epäillään kuolleen koronaan mutta kuolinsyytä ei ole virallisesti vahvistettu.
Aivan kuten muissakin Euroopan maissa, Belgiassa on tartuntojen leviämiseen reagoitu rajoituksin. Joukkokokoontumiset ovat pannassa ja koulut, ravintolat sekä soittoruokalat ovat kiinni. Ulkosalla liikkumista on rajoitettu, mutta reippailu sekä kaupoissa ja apteekeissa käynti on sallittua.
Puolet kuolemista hoitolaitoksissa
Lähes puolet koronakuolemista on tilastoitu tapahtuneeksi hoitolaitoksessa eli käytännössä vanhainkodeissa. Bryssel Times kertookin, että tiistaista lähtien kaikki hoitohenkilökuntaan kuuluvat testataan tartuntatilanteen selvittämiseksi ja viruksen leviämisen estämiseksi.
Toivoakin on näköpiirissä: sairaalassa hoidettavien koronapotilaiden määrä Belgiassa on tasaisesti vähentynyt maaliskuun lopusta lähtien ja pääsiäisenä alkoi myös tehohoitoa tarvitsevien potilaiden määrä laskea.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronatesti hoitolaitos vanhainkoti kuolintilastot Wordometer Covid-19 pandemia koronavirus Belgia Kiina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pandemiat tappavat myös tulevaisuudessa – työttömällä suuri riski kuolla ennen aikojaan

THL:n arviot koronaviruksen vaarallisuudesta herättävät kummastusta – laitos käyttää lukuja, jotka vastaavat vanhaa influenssapandemian varautumissuunnitelmaa – WHO ohjeistaa aivan toisin

Italian väestö hyvin iäkästä, voimakas vaikutus koronakuolleisuuteen

Somalien koronakuolemat herättävät kiivasta keskustelua Ruotsissa

Erikoinen tempaus HS:n esimieheltä – ilkkuu vanhusten kuolemalla

Lähtikö koronapandemia sittenkin laboratoriosta – uusia teorioita

Uusi-Seelanti tukahdutti koronan leviämisen – mutta taistelu jatkuu

Koronapandemian toinen aalto ravistelee Eurooppaa – Belgian tehohoitopaikat täyttymässä, potilaita kuljetetaan Saksaan
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.