

Italialaisia miehiä istuskelemassa 2003. Kuvituskuvaa. Alex Miley, Flickr.
Italian väestö hyvin iäkästä, voimakas vaikutus koronakuolleisuuteen
Italiassa on nyt enemmän koronan takia kuolleita kuin Kiinassa. Virus on niittänyt Italiassa erityisesti vanhuksia, joista monilla on ollut muitakin sairauksia. Italian väestö on hyvin iäkästä, ja tämä näkyy koronaviruksen uhriluvuissa. Vanhukset ovat riskiryhmä myös Suomessa.
Koronavirukseen liittyvien kuolintapausten määrä on Italiassa jatkuvassa nousussa. Pelkästään lauantaina rekisteröitiin 793 koronakuolemaa yhdessä päivässä, uutisoi New York Times. Kyseessä oli suurin päivittäinen kuolonuhrien määrä tähän mennessä.
Italiassa on nyt yli 53 000 rekisteröityä tartuntaa ja yli 4800 kuollutta. Epidemia on yhä kiihtymässä. Jo nyt Italia on mennyt Kiinan ohi kuolonuhrien määrässä, jos Kiinan virallisiin tilastoihin on luottaminen.
Ikääntynyt väestö on altis koronalle
Synkkiin lukuihin vaikuttaa osaltaan se, että Italian väestö on paljon ikääntyneempää kuin Kiinan. Noin 23 prosenttia Italian väestöstä on yli 64-vuotiaita. Ja koronavirus on erityisen kohtalokas vanhuksille, joilla on usein muitakin perussairauksia, kuten diabetes tai sydän- ja verisuonisairaudet.
Myös tavallinen kausi-influenssa niittää heikkokuntoisia vanhuksia. Italialaistutkimuksen mukaan normaali talvikauden influenssa-aalto johtaa joka vuosi jopa 20 000 vanhuksen kuolemaan.
Uutistoimisto Reuters kertoo, että Italian terveydenhuoltoviranomaiset tiedottivat äskettäin koronavirukseen kuolleiden keski-iän olevan 78,5 vuotta. Nuorin uhri oli 31-vuotias ja vanhin 103. Lähes kaikilla kuolleilla oli muita perussairauksia. Noin 76 prosenttia kuolleista oli iältään 70-89-vuotiaita. Miehiä oli 70,6 prosenttia ja naisia 29,4 prosenttia.
Suomen väestö on mediaani-iältään Italian ja Kiinan välissä
Italian väestön mediaani-ikä on 46,5 vuotta. Suurista maista vanhempi väestö on Japanissa (48,6) ja Saksassa (47,8). Suomen väestö on mediaani-iältään 42,8 vuotta, eli meillä on selvästi italialaisia nuorempi väestö, mutta vanhempi kuin Kiinassa (38,4).
Ikärakenteensa puolesta parhaiten koronalta turvassa on Niger, jossa väestön mediaani-ikä on uskomattomat 14,8 vuotta. Monissa muissakin Afrikan maissa ikärakenne on samaa luokkaa. Esimerkiksi Somaliassa väestön mediaani-ikä on 18,5 vuotta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian epidemia pahenee joka rintamalla – Etelä-Italiassa pelätään tragediaa

Belgiassa enemmän koronaan kuolleita kuin Kiinassa

Korona näkyy Ruotsin mediassa – sunnuntain sanomalehdessä yhdeksän sivua kuolinilmoituksia
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.