

LEHTIKUVA
Belgiassa enemmän koronaan kuolleita kuin Kiinassa
Belgiassa on 11.5 miljoonaa asukasta ja koronaan kuolleita jo lähes 4 500. Belgiasta saattaakin tulla Covid-19-taudin pahiten runtelema maa Euroopassa.
Belgiassa on Worldometerin mukaan kuollut koronaan tähän mennessä 4 440 ihmistä. Vuorokaudessa kuolleita tuli lisää 283 ja luku kasvoi jälleen. Runsaan 11,5 miljoonan asukkaan Belgiassa on enemmän Covid-19-tautiin kuolleita kuin Kiinassa.
Expressenin mukaan Belgian viranomaiset tosin laskevat kuolintilastoihin mukaan myös henkilöt, joiden epäillään kuolleen koronaan mutta kuolinsyytä ei ole virallisesti vahvistettu.
Aivan kuten muissakin Euroopan maissa, Belgiassa on tartuntojen leviämiseen reagoitu rajoituksin. Joukkokokoontumiset ovat pannassa ja koulut, ravintolat sekä soittoruokalat ovat kiinni. Ulkosalla liikkumista on rajoitettu, mutta reippailu sekä kaupoissa ja apteekeissa käynti on sallittua.
Puolet kuolemista hoitolaitoksissa
Lähes puolet koronakuolemista on tilastoitu tapahtuneeksi hoitolaitoksessa eli käytännössä vanhainkodeissa. Bryssel Times kertookin, että tiistaista lähtien kaikki hoitohenkilökuntaan kuuluvat testataan tartuntatilanteen selvittämiseksi ja viruksen leviämisen estämiseksi.
Toivoakin on näköpiirissä: sairaalassa hoidettavien koronapotilaiden määrä Belgiassa on tasaisesti vähentynyt maaliskuun lopusta lähtien ja pääsiäisenä alkoi myös tehohoitoa tarvitsevien potilaiden määrä laskea.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronatesti hoitolaitos vanhainkoti kuolintilastot Wordometer Covid-19 pandemia koronavirus Belgia Kiina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pandemiat tappavat myös tulevaisuudessa – työttömällä suuri riski kuolla ennen aikojaan

THL:n arviot koronaviruksen vaarallisuudesta herättävät kummastusta – laitos käyttää lukuja, jotka vastaavat vanhaa influenssapandemian varautumissuunnitelmaa – WHO ohjeistaa aivan toisin

Italian väestö hyvin iäkästä, voimakas vaikutus koronakuolleisuuteen

Somalien koronakuolemat herättävät kiivasta keskustelua Ruotsissa

Erikoinen tempaus HS:n esimieheltä – ilkkuu vanhusten kuolemalla

Lähtikö koronapandemia sittenkin laboratoriosta – uusia teorioita

Uusi-Seelanti tukahdutti koronan leviämisen – mutta taistelu jatkuu

Koronapandemian toinen aalto ravistelee Eurooppaa – Belgian tehohoitopaikat täyttymässä, potilaita kuljetetaan Saksaan
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.
















