Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Black Lives Matter -mellakoitsijat polttaneet lukuisia rakennuksia ja autoja Wisconsinissa – kuvernööri julisti hätätilan

26.08.2020 |10:24

Yhdysvaltain Wisconsinin osavaltiossa Kenoshan kaupunki oli ilmiliekeissä. Mellakointi on kestänyt kaksi peräkkäistä yötä. Vandalismi ja varkaudet alkoivat sen jälkeen, kun poliisi ampui etsintäkuulutettua Jacob Blakea. Blake on sairaalahoidossa. Osavaltion kuvernööri Tony Evers julisti hätätilan mellakoinnin vuoksi tiistaina kahden anarkiayön jälkeen.

Wisconsinin demokraattipuolueen kuvernööri Tony Evers kutsui kansalliskaartin apuun mellakoiden torjuntaan maanantaina, Fox News uutisoi. Vapaa toimittaja Drew Hernandez kertoo Black Lives Matter -mellakoitsijoiden sytyttäneen tuleen useita autokaupan pihalla myynnissä olleita autoja.

Mellakoijat ovat polttaneet myös useita rakennuksia maan tasalle. Hätääntyneet lähialueen asukkaat ovat yrittäneet sammuttaa lähellä riehuvia tulipaloja, koska he pelkäsivät tulen leviävän heidän koteihinsa.

Mellakoitsijat ovat tuhonneet liikennevaloja, katulamppuja ja liiketiloja. Osa liiketiloista on ryöstetty tyhjäksi, osa poltettu ja osa on sekä ryöstetty että poltettu.

Sadat riehujat pyrkivät Kenoshan pormestari John Antaramianin turvarakennukseen. Mellakoitsijat olivat saaneet oven jo saranoiltaan, kunnes poliisi ehätti paikalle ja hajoitti väkijoukon pippurisumutteella.

Useita mielenosoituksia ja mellakoita seurannut Brendan Gutenschwager on taltioinut kattavasti Twitterissä Kenoshan mellakoita. Hän kuvailee toisen mellakointiyön muistuttaneen oleskelua sota-alueella.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
8.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää