
Britit eivät halua Isis-taistelijoita elävänä takaisin maahansa – Suomi suunnitteli terroristeille ohituskaistoja palveluihin
Yhdenkään terroristijärjestö Isisin puolesta taistelleen Britannian kansalaisen ei pidä päästä elävänä takaisin kotimaahansa, Britannian uusi puolustusministeriksi Gavin Williamson linjaa. Kuolleesta terroristista ei ole harmia, ministeri sanoi Daily Mailille.
– Minusta yhdenkään terroristin, riippumatta siitä tuleeko hän tästä maasta tai jostain toisesta, ei pidä antaa ikinä palata takaisin tähän maahan, puolustusministeri Gavin Williamson sanoi Daily Mailille.
Isisin puolesta taistelleista 800 Britannian kansalaisesta arvioidaan vielä 270 taistelijan olevan elossa, Verkkouutiset kertoo.
Britit tappavat Lähi-idässä Isis-taistelijoita muun muassa lennokeilla, eikä sillä ole väliä, ovatko nämä terroristit omia kansalaisia.
– Joka päivä brittiläiset sotilaat pitävät huolen siitä, että ne jotka haluavat aiheuttaa harmia meille, eivät ikinä voi palata tähän maahan. Se on jotain, mistä olen äärimmäisen ylpeä.
Suomessa terroristeille ehdotettiin ohituskaistaa
Britannian suhtautumistapa Lähi-idästä palaaviin terroristeihin on Suomen viranomaisten linjan täydellinen vastakohta.
Sisäministeriö ehdotti elokuussa, että terroristijärjestöjen riveistä Suomeen palaaville henkilöille pitäisi harkita erityisiä sosiaalipalveluja, kuten ohitusmahdollisuutta asuntojonossa.
Eri arvioiden mukaan Suomesta on lähtenyt ulkomaille terroristijärjestöjen, kuten Isisin joukkoihin ainakin noin 80 henkilöä ja joitakin kymmeniä heistä on palannut Suomeen.
– Tässä ehdotuksessa ei ole mitään tolkkua. Sisäministeriön ehdotus saisi aikaan omituisen tilanteen. Sen sijaan ettei rangaistaisi terroritoimintaan osallistumisesta, siitä pitäisi ehdotuksen mukaan siis palkita, Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ihmetteli Suomen Uutisille elokuussa.
– Suomesta lähtee jo nyt taistelemaan määrällisesti enemmän jihadisteja kuin muista EU-maista, joten sisäministeriön suunnitelmat vain madaltaisivat kynnystä lähteä mukaan terroristiseen toimintaan.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.
Uusimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista

Hallitus vahvistaa hatkalasten ja -nuorten suojelua

Kolumni: Maahanmuuton rikkautta ja minä-minä-Marinin paluu
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










