

Sanna Marin hermostui taannoisessa puheenjohtajatentissä, kun Riikka Purra kyseenalaisti hallituksen holtitonta talouspolitiikkaa. Sittemmin Marin on kiukutellut mm. haukkumalla perussuomalaisia rasistiseksi puolueeksi. / Lehtikuva
Demokraattisesti toimivan puolueen demonisointi kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme – aikooko pääministeri Marin hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta?
Eduskuntavaalien lähestyessä spekulaatiot tulevasta hallituspohjasta ovat käyneet kuumina. Perjantaina pääministeri Sanna Marin (sd.) heitti lisää vettä myllyyn kuvaillessaan politiikan toimittajien yhdistyksen väittelyssä perussuomalaisia avoimen rasistiseksi puolueeksi. Samalla Marin sulki pois mahdollisen hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä pääministeri Sanna Marin demonisoi myös ison osan suomalaisista demonisoimalla laillisen ja aina laillisesti toimineen eduskunnan toiseksi suurimman puolueen, perussuomalaiset.
– Marinin heitto kuulostaa liikaa Venäjän presidentti Putinin puheilta mielikuvitusnatseista Ukrainan hallinnossa, joilla hän perustelee raakaa hyökkäyssotaansa tavallisia ukrainalaisia vastaa. Näin epävarma oman puolueensa menestyksestä vaaleissa ei pitäisi olla, että lähtee pääministerin asemassa murentamaan vastustajansa oikeutusta olla olemassa demonisoimalla koko puolueen, Antikainen ihmettelee.
Mielipiteet pitäisi pystyä perustelemaan
Pääministeri Marinin kommentit perussuomalaisista nousivat välittömästi uutisotsikoihin. Marin perusteli väitettään sanomalla, että jotkin perussuomalaisten puheet täysistunnoissa ovat olleet rasistisia. Pääministeri ei kuitenkaan ole antanut esimerkkejä siitä, mitä puheita hän tarkoittaa.
– Jos muiden puolueiden edustajat lähtisivät pääministerin linjoille, voisi esimerkiksi esittää SDP:n olevan avoimesti Venäjä-mielinen puolue, koska innokkaimmat kaasuputkilobbarit löytyvät puolueen riveistä. Näin ei kuitenkaan ole toimittu.
– Marin voikin miettiä, haluaako hän käydä rehtiä vaalitaistoa ja antaa äänestäjien päättää puolueiden vaalitavoitteiden pohjalta, mikä puolue voittaa, vai haluaako hän vaalipaniikissa ja arvostelustaan loukkaantuneena vetää demarit kohti sen menneisyyden toimintatapoja.
– Toivottavasti Marin tuntee puolueensa historian, onhan SDP puolue, joka on yrittänyt kaapata aseellisesti vallan lailliselta esivallalta. Lisäksi pääministerin olisi luullut jo asemansa vuoksi oppineen, että omat mielipiteensä pitäisi pystyä aina perustelemaan. Yhtäkään esimerkkiä ei Marin pystynyt antamaan, joten on selvää, että motiivit löytyvät muualta kuin perussuomalaisten puheista, Antikainen huomauttaa.
Synkkiä kaikuja kylmän sodan maailmasta
Keskustelu on käynyt kuumana myös Twitterissä viikonlopun aikana. Kiivaimmat kannanotot demarileiristä jopa kyseenalaistivat perussuomalaisten legitimiteetin puolueena.
– Demokraattisesti toimivan puolueen vertaaminen fasismin välineeseen on vakavaa eritoten siksi, että se kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme. Demokratiassa kansalla on oikeus vapaasti päättää, ketkä se äänestää edustamaan itseään.
– Suomen kansa on vuodesta toiseen osoittanut, että perussuomalaisille arvoille on maassamme merkittävä kysyntä. Demarileiristä kuuluvat ehdotukset vapaista vaaleista luopumisesta eivät edistä demokratiaa, vaan ovat synkkiä kaikuja nyky-Venäjän ja kylmän sodan aikaisen itäblokin maailmasta.
– Näissä vallanpitäjät päättivät, ketkä saavat olla ehdolla, ja usein myös vaalitulos oli ennalta päätetty. Onko tämä se, mistä Sanna Marinin johtama SDP on vallanhurmassaan alkanut haaveilla? Itse pääministerin ja demarileirin demokratiavastaisten puheenvuorojen jälkeen on myös aiheellista kysyä itse pääministeriltä: aiotteko hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta? Antikainen kysyy.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kylmä sota Venäjä-mielisyys mielikuvitusnatsit rasismikortti vaalipaniikki hallituspohja demonisointi kaasuputki hallitusyhteistyö Vladimir Putin Sanna Marin Sanna Antikainen Twitter Ukraina SDP eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marin äyskii ja kiukuttelee, Purralta tilanteenmukaiset terveiset

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita

Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Juvonen: Marin lähti vaalilaukalle haukkuessaan perussuomalaisia

Demaripoliitikko yritti maalittaa hotellin – maalittikin itsensä

Reissupääministeri Sanna Marin ehtii Ukrainaan ja vaikka Uuteen-Seelantiin asti sekä viihdeohjelmien vieraaksi – talouskeskustelu kotimaassa ei kiinnosta
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










