

PS ARKISTO
Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen kuvaa Facebookissa julkaisemassaan kirjoituksessa pääministeri Sanna Marinin ja sosialidemokraattien politiikkaa epäonnistuneeksi. Samalla Immonen ottaa kantaa Marinin viime viikolla perussuomalaisia kohtaan esittämiin rasismisyytöksiin.
– Demaripääministeri Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa. Viime viikolla Marin syytti perussuomalaisia rasistiseksi puolueeksi ja tuli samalla leimanneeksi yli puoli miljoonaa suomalaista äänestäjää, Olli Immonen kirjoittaa.
– Näissä Marinin puheissa voidaan havaita vahvoja vaikutteita radikaalivasemmiston laajasti länsimaissa omaksumasta amerikkalaistyylisestä identiteettipolitiikasta, jossa vastustajat pyritään mustamaalaamaan ja ”canceloimaan”. Jopa suomalainen mediakenttä tulkitsi Marinin ulostulot harvinaisen radikaaleiksi.
Vasemmistoliberaalit vastaan kansalliskonservatiivit
Immosen mielestä Marinin retoriikka heijastelee yleisemmällä tasolla politiikan suurempaa muutosta.
– Politiikan jakolinjat ovat siirtyneet viimeisten vuosikymmenien aikana talouden, tulonjaon ja luokkataistelujen kysymyksistä yhä enemmän arvoihin ja identiteetteihin.
– Arvokysymysten kärjistymisen myötä länsimaissa on alettu puhua identiteettipolitiikasta ja jopa kulttuurisodasta. Erilaisia blokkeja ja ”heimoja” löytyy nykyisin valtavasti, mutta epäilemättä laajin ja syvin jakolinja kulkee vasemmistoliberaalien ja kansalliskonservatiivien välillä, Immonen näkee.
Perusasioita yritetään kyseenalaistaa
Immosen mukaan itsestään selviltä tuntuneet perusasiat on kyseenalaistettu, ja henkilökohtaisista asioista on tullut poliittisia.
– Vielä 1980–90-luvuilla niin sanottujen perusasioiden puolesta ei koettu tarvetta taistella. Sellaiset asiat, kuten kansallinen identiteetti, kansansuvereniteetti, sananvapaus, hallittu maahanmuutto sekä sukupuolikäsitykset ja ajatus ydinperheestä olivat itsestään selviä asioita. Tuolloin myöskään ihmisten elämään kuuluneet henkilökohtaiset asiat eivät olleet poliittista. Jokainen sai ilman syyllistämistä syödä mitä halusi, ajaa omalla autollaan, viljellä hurttiakin huumoria ja olla vapaasti eri mieltä yhteiskunnallisista asioista.
– Kansalaisten mielipiteitä ja yksityisiä tekemisiä kytätään ja pyritään hallitsemaan yhä enemmän. Tätä ikävää kehitystä Suomessa ja muualla länsimaissa ovat ajaneet erityisesti poliittinen vasemmisto ja sen epäpyhät liittolaiset vanhoissa keskusta- ja oikeistopuolueissa. Jälkimmäiset tahot ovat liian usein nöyrtyneet vasemmiston yhä absurdeimmiksi muuttuneiden vaatimusten edessä.
Kehityksen suunta on muutettava
Immonen korostaa, että perinteisen länsimaisen elämäntavan pelastamiseksi edellä kuvatulle toiminnalle on saatava loppu.
– Vasemmiston järjestelmälliselle ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi. Kehityksen suunta on mahdollista kääntää. Länsimaisessa demokratiassa kansalaisten enemmistöllä on aina halutessaan valta muuttaa kehityksen suunta. Kansan enemmistön tahto on yhteiskuntamme ylin auktoriteetti.
Immonen muistuttaa, että arvo- ja identiteettiristiriitojen esiin nousun ohella on kuitenkin tärkeää ymmärtää, etteivät talouden peruskysymykset ole kadonneet politiikan agendalta mihinkään, vaan ne tulevat olemaan merkittävässä roolissa myös tulevissa vaaleissa.
– Se, millä tavalla talouden kakkua saadaan kasvatettua ja miten yhteiskunnan yhä niukemmiksi käyvät resurssit jaetaan, on yksi politiikan keskeisistä ydinkysymyksistä. Myös näissä politiikkatoimissa on usein kyse arvovalinnoista. Lisäksi monilla arvokysymyksiksi mielletyillä asioilla, kuten maahanmuutolla ja ilmastokysymyksillä on vahva yhteys talouteen, mutta myös muihin yhteiskuntamme osa-alueisiin, kuten turvallisuuteen.
Verrokkimaissa jo herätty
Immosen mukaan seuraavista vaaleista tulee sekä arvovaalit että talousvaalit.
– Perussuomalaiset tarjoaa vaihtoehdon ja muutosvoiman Suomen vasemmistolaistumiskehitykselle, jonka seurauksena julkinen talous on romuna, kansalaisten arjessa pärjääminen heikkoa ja sisäinen turvallisuus murentunut.
– Tulevaisuus tulee osoittamaan, että Sanna Marinin ja demarien valitsema poliittinen linja on totaalisen epäonnistunut ja väärä. Muissa Pohjoismaissa sosiaalidemokraatit ovat tulleet perussuomalaisten linjoille, mitä tulee erityisesti maahanmuuttoon ja sisäiseen turvallisuuteen liittyviin kysymyksiin. Tämä kertoo siitä, että perussuomalaisten linja on havaittu verrokkimaissamme laajasti ainoaksi vastuulliseksi tavaksi toimia.
SDP vasemmistolaistunut jo pitkään
Immonen avaa kirjoituksessaan sitä, kuinka vastoin yleispohjoismaista kehitystä Suomen sosialidemokraatit on Antti Rinteen ja Marinin puheenjohtajakausien aikana ottanut suuren harppauksen kohti poliittisen kentän vasenta laitaa.
– Sanna Marin kumppaneineen näyttäytyykin radikaalivasemmistolaisella linjallaan Pohjoismaisessa vertailussa melkoisena kummajaisena.
– Suomen demarien vasemmistolaistuminen on ollut nähtävillä jo kauan. Siksi onkin hämmentävää, että keskustapuolue päätti lähteä viime vaalien jälkeen sdp:n, vasemmistoliiton ja vihreiden kanssa samaan hallitukseen vihervasemmistolaisen politiikan takuumieheksi nakertamaan Suomen julkista taloutta ja murentamaan kansalaistemme turvallisuutta sosiaaliperäisen maahanmuuton vetovoimatekijöitä lisäämällä.
– Seuraavissa vaaleissa äänestäjien on syytä tarkkaan pohtia, mihin suuntaan he haluavat Suomen jatkossa kehittyvän, Immonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansalliskonservatiivit äärivasemmistolaisuus sosiaaliperustainen maahanmuutto vasemmistoliberaalit Identiteettipolitiikka länsimaat verovarat leimaaminen äänestäjät ideologia suomalaiset tulonsiirrot Arvopohja Sanna Marin Antti Rinne Turvallisuus perussuomalaiset SDP talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Perussuomalainen arvopohja on suomalaisen puolella olemista – ”Ei mitään hävettävää”

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita

Simula: Hallitus vain lisää juuri sellaista maahanmuuttoa, joka lisää katuväkivaltaa ja seksuaalirikollisuutta

Muistatko, mitä vihreät uskottelivat vielä viime talvena: ”Ilmastotoimet suojaavat energian hintojen nousulta”

Demokraattisesti toimivan puolueen demonisointi kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme – aikooko pääministeri Marin hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta?

Perussuomalaiset tekee oman epäluottamuslauseensa valtionvelasta – moitteita kokoomukselle EU-, ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikasta

Kääk! Disney kielsi julkaisemasta Don Rosan legendaarisia Roope Ankka -sarjakuvia woke-syistä

Olli Immonen valittu perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeriksi
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat

Kansliapäälliköt tukevat ministeri Rydmanin STEA-kriteerejä

Reijonen: Poliitikkojen suojatyöpaikkoja on karsittava
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










