

LEHTIKUVA
Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita
Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kysyy rasismikorttia heilutelleelta Sanna Marinilta.
Pääministeri Sanna Marin kieltäytyi viime viikolla mahdollisesta hallitusyhteistyössä perussuomalaisten kanssa ja nimitteli puoluetta ”rasistikseksi”. Myös vihreät ja vasemmistoliitto kertoivat, etteivät ne mahdu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.
– Suomalaiset ovat syystäkin pettyneitä pääministerin puheisiin. Olen saanut puheluita, joissa ihmiset kokevat pääministerin leimanneen heidät rasisteiksi, Arja Juvonen kertoo.
– Tapasin viikonloppuna monia naisia kiertäessäni Uuttamaata toritapahtumissa. Marinin kommentti on otettu pettyneenä vastaan myös heidän keskuudessa. Yhä useampi nainen on perussuomalaisten kannattaja. Monet kertoivat leimaamisen olevan ikävää. Marinin tarkoitus taitaakin olla se, että hän haluaa pelotella naisäänestäjiä rasistin leimalla.
PS vastusti laittomien palveluita
Hallitus on vuoden 2023 alusta avannut terveydenhuollon kiireettömiin palveluihin pääsyn laittomasti maassa oleskeleville eli heille, joilla ei ole mitään syytä jäädä Suomeen.
– Kun päätös oleskeluluvasta on kielteinen, tulisi maasta poistua, Juvonen muistuttaa.
Lakiesitys käsiteltiin sosiaali- ja terveysvaliokunnassa. Perussuomalaiset vastustivat esitystä ja esittivät sen hylkäämistä.
– Marinin syytökset voi johtua esimerkiksi tästä, perussuomalaisten valiokuntavastaava Juvonen toteaa.
– Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? Perussuomalaiset puolustavat suomalaisten palveluja.
Tutkinta käyntiin?
Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä totesi, että puolueen rasistisuus on Suomen lain vastaista. Hän totesi Helsingin Sanomissa (13.1.) asiasta näin:
– Ajatus siitä, että joku suomalainen puolue olisi rasistinen on hyvin erikoinen ja vakava. Puoluelaki edellyttää että sitoutunut perustuslakiin ja kansanvaltaisten periaatteiden noudattamiseen. Jos Suomessa olisi rasistinen puolue, se tarkoittaisi että oikeusministeriö olisi puoluerekisterin ylläpitäjänä epäonnistunut tehtävässään.
– Jokisipilän huomio on tärkeä. Olisiko Marinin lausunnon perusteella syytä käynnistää tutkinta oikeusministeriön toiminnasta? Onko RKP:n hallussa oleva oikeusministeriö laiminlyönyt puoluerekisteriin liittyvän tehtävänsä? Juvonen kysyy.
Törkeää haukkumista
RKP on toistaiseksi ollut vielä hiljaa, mutta oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin tulisi Juvosen mielestä kommentoida Marinin lausuntoa.
– Nyt kannattaa tehdä oman pesän selvitys, sillä se on sekä oikeusministeriön että kaikkien Suomen perussuomalaisten oikeusturvan kannalta tärkeää.
– On törkeää, että pääministeri haukkuu perussuomalaisia rasisteiksi. Pääministerin asialinja on kadonnut täysin, Juvonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rasismikortti Anna-Maja Henriksson leimaaminen äänestäjät sosiaali- ja terveysvaliokunta suomalaiset palvelut laittomasti maassa olevat Markku Jokisipilä Oikeusministeriö Sanna Marin pääministeri perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marin äyskii ja kiukuttelee, Purralta tilanteenmukaiset terveiset

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Perussuomalaisten Purra esitti tylyn huomion hallituksen talouspolitiikasta – Marin menetti hermonsa

Sanna Marin torjuu hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa – Purra kuittaa: ”Tervemenoa arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään”

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja

Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Demokraattisesti toimivan puolueen demonisointi kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme – aikooko pääministeri Marin hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta?

Juvonen: Marin lähti vaalilaukalle haukkuessaan perussuomalaisia
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.












