

LEHTIKUVA
Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita
Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kysyy rasismikorttia heilutelleelta Sanna Marinilta.
Pääministeri Sanna Marin kieltäytyi viime viikolla mahdollisesta hallitusyhteistyössä perussuomalaisten kanssa ja nimitteli puoluetta ”rasistikseksi”. Myös vihreät ja vasemmistoliitto kertoivat, etteivät ne mahdu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.
– Suomalaiset ovat syystäkin pettyneitä pääministerin puheisiin. Olen saanut puheluita, joissa ihmiset kokevat pääministerin leimanneen heidät rasisteiksi, Arja Juvonen kertoo.
– Tapasin viikonloppuna monia naisia kiertäessäni Uuttamaata toritapahtumissa. Marinin kommentti on otettu pettyneenä vastaan myös heidän keskuudessa. Yhä useampi nainen on perussuomalaisten kannattaja. Monet kertoivat leimaamisen olevan ikävää. Marinin tarkoitus taitaakin olla se, että hän haluaa pelotella naisäänestäjiä rasistin leimalla.
PS vastusti laittomien palveluita
Hallitus on vuoden 2023 alusta avannut terveydenhuollon kiireettömiin palveluihin pääsyn laittomasti maassa oleskeleville eli heille, joilla ei ole mitään syytä jäädä Suomeen.
– Kun päätös oleskeluluvasta on kielteinen, tulisi maasta poistua, Juvonen muistuttaa.
Lakiesitys käsiteltiin sosiaali- ja terveysvaliokunnassa. Perussuomalaiset vastustivat esitystä ja esittivät sen hylkäämistä.
– Marinin syytökset voi johtua esimerkiksi tästä, perussuomalaisten valiokuntavastaava Juvonen toteaa.
– Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? Perussuomalaiset puolustavat suomalaisten palveluja.
Tutkinta käyntiin?
Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä totesi, että puolueen rasistisuus on Suomen lain vastaista. Hän totesi Helsingin Sanomissa (13.1.) asiasta näin:
– Ajatus siitä, että joku suomalainen puolue olisi rasistinen on hyvin erikoinen ja vakava. Puoluelaki edellyttää että sitoutunut perustuslakiin ja kansanvaltaisten periaatteiden noudattamiseen. Jos Suomessa olisi rasistinen puolue, se tarkoittaisi että oikeusministeriö olisi puoluerekisterin ylläpitäjänä epäonnistunut tehtävässään.
– Jokisipilän huomio on tärkeä. Olisiko Marinin lausunnon perusteella syytä käynnistää tutkinta oikeusministeriön toiminnasta? Onko RKP:n hallussa oleva oikeusministeriö laiminlyönyt puoluerekisteriin liittyvän tehtävänsä? Juvonen kysyy.
Törkeää haukkumista
RKP on toistaiseksi ollut vielä hiljaa, mutta oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin tulisi Juvosen mielestä kommentoida Marinin lausuntoa.
– Nyt kannattaa tehdä oman pesän selvitys, sillä se on sekä oikeusministeriön että kaikkien Suomen perussuomalaisten oikeusturvan kannalta tärkeää.
– On törkeää, että pääministeri haukkuu perussuomalaisia rasisteiksi. Pääministerin asialinja on kadonnut täysin, Juvonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rasismikortti Anna-Maja Henriksson leimaaminen äänestäjät sosiaali- ja terveysvaliokunta suomalaiset palvelut laittomasti maassa olevat Markku Jokisipilä Oikeusministeriö Sanna Marin pääministeri perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marin äyskii ja kiukuttelee, Purralta tilanteenmukaiset terveiset

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Perussuomalaisten Purra esitti tylyn huomion hallituksen talouspolitiikasta – Marin menetti hermonsa

Sanna Marin torjuu hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa – Purra kuittaa: ”Tervemenoa arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään”

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja

Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Demokraattisesti toimivan puolueen demonisointi kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme – aikooko pääministeri Marin hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta?

Juvonen: Marin lähti vaalilaukalle haukkuessaan perussuomalaisia
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Uutiset nopeasta talouskasvusta saavat valtiovarainministeri Purran hymyilemään, mutta kaikki eivät ole asiasta iloisia
Viikonloppuna perussuomalaisten Kiihdytysajoissa puolueväelle puhunut puheenjohtaja Riikka Purra nosti puheessaan esiin viime aikojen hyviä talousuutisia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














