

SU
Perussuomalaisten Purra esitti tylyn huomion hallituksen talouspolitiikasta – Marin menetti hermonsa
Pääministeri Sanna Marinilta ei vielä tänäänkään kuultu vastauksia SDP:n julkisen talouden leikkauskohteista. Eduskuntapuolueiden puheenjohtajatentissä Marin sen sijaan väläytti uusia veroja ja pyrki tukahduttamaan oppositiopuolueiden johtajat puheryöpytyksellä johon oli lähes mahdotonta tarttua.
Talous on odotetusti nousemassa kevään eduskuntavaalien yhdeksi kärkiteemaksi. Tänään talouskeskustelua pohjusti osaltaan valtiovarainministeriön virkamiesten arvio, jonka mukaan valtionvelan korkomenot ovat tänä vuonna nousemassa edellisestä arviosta lähes miljardilla eurolla.
Pääministeri Sanna Marinin johtaman hallituksen viime vuosien budjetit ovat olleet useita miljardeja alijäämäisiä – ja alijäämä katetaan ottamalla lisää velkaa.
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittivät jo aiemmassa raportissaan, että Suomen valtiontaloutta pitäisi kahdella seuraavalla vaalikaudella vahvistaa yhteensä yhdeksän miljardin euron edestä sopeutustoimilla, joihin sisältyisi sekä leikkauksia että veronkorotuksia.
Marin välttelee konkretiaa
Pääministeri Marinilta ei toistaiseksi ole saatu vastauksia talouden sopeutustoimista tai leikkauskohteista. Tilaisuus kertoa leikkauksista tarjoutui jälleen tänään Ilta-Sanomien järjestämässä kuuden suurimman puolueen puheenjohtajatentissä, jossa Marinilta kysyttiin, miten hän vähentäisi Suomen velkaantumista ja mitkä olisivat realistiset leikkaustoimenpiteet julkisista menoista.
Leikkauskohteiden sijaan Marin alkoi puhua pyöreämmin talouden tasapainottamistoimista, joita SDP olisi hänen mukaansa lähiaikoina julkistamassa.
– Me haluamme nostaa työllisyysasteen 80 prosenttiin. Me myös haluamme vahvistaa (talouden) kasvua kahden prosentin kasvutavoitteella. Keinovalikoimassa ovat myöskin tulo- ja menosopeutus, Marin sanoi.
Seuraavaksi Marin alkoi puhua verotuksen kiristämisestä.
– Esimerkiksi tilkitsemällä verotuksen porsaanreikiä meillä on mahdollisuus kerätä valtion kassaan paljonkin rahaa. Peruspilareista, kuten koulutuksesta ja sotesta, emme ole valmiita sopeutuksiin.
Tutut selitykset ylivelkaantumiselle
Marinin mielestä valtion talous siis saadaan tasapainoon hakemalla kasvua ja vahvistamalla työllisyyttä. Marin myös puolusteli velkaantumista tutuilla selityksillä, kuten koronalla, Venäjän aloittamalla sodalla ja energiakriisillä.
Oppositiolle Marinin selitykset eivät kelvanneet. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo huomautti Marinia muun muassa valtionvelan korkojen huimasta noususta ja tekemättä jääneistä työllisyystoimista.
– Jos teillä on halu tasapainottaa taloutta, niin te olette hallituksessa ja sinä olet pääministeri. Sopeuttakaa siis taloutta jo nyt, älkää jättäkö seuraavalle hallitukselle, Orpo evästi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra moitti Marinin hallitusta koronaan ja muihin kriiseihin täysin liittymättömistä menojen kasvattamisesta velaksi.
– Hallitusta on kehuttu siitä, että se on toteuttanut kaikki hallitusohjelman vaatimukset. Ongelma on juuri tässä: koko hallituskausi on eletty poikkeusoloissa, mutta viisikko ei ole kyennyt joustamaan yhdestäkään omasta tavoitteestaan. Miljardeja on laitettu juuri sinne, minne viisi puoluetta halusivat. On ollut lehmänkauppoja ja jatkuvaa velkaantumista paljon yli sen, mitä koronatoimien ja sodan vuoksi olisi tarvittu, Purra sanoi.
Hän myös moitti Marinia toiveikkaasta talouskasvupuheesta.
– Se ei tarkoita yhtään mitään. Suomessa ei ole ollut talouskasvua enää aikoihin. Päinvastoin Suomessa on näivetytty. Sopeutukset, joista puhutte, ilmeisesti tarkoittavat vain lisää veroja. Pääministeriltä pitäisi kyetä vaatiman hieman täsmällisempiä vastauksia, Purra ojensi tentin juontanutta Ilta-Sanomien Timo Haapalaa.
Oppositio ottaisi hallitusta vähemmän velkaa
Pääministeri Marinin kasetti alkoi tentissä hajoilemaan opposition tylyn rehellisistä talouspoliittisista huomioista. Vastaukseksi Marinilta saatiin poukkoilevaa poliittista puhetta, joka liikkui osin hänelle esitettyjen talouspoliittisten moitteiden rajapinnoilla, mutta oli osaksi lähes tajunnanvirtaa.
– Opposition retoriikka on mielenkiintoista, kun me katsomme tällä kaudella tehtyjä päätöksiä, esimerkiksi velkaantumista, mikä on totta, siksi että olemme eläneet historiallisia kriisejä. Jos me katsotaan oppositiopuolueiden vaihtoehtoja, niin isossa mittakaavassa velkaantumisen aste on sama.
Purra huomautti Marinille, että väite ei pidä paikkaansa. Esimerkiksi perussuomalaisten tuoreessa vaihtoehtobudjetissa otetaan velkaa 1162 miljoonaa euroa vähemmän kuin hallituksen talousarviossa.
Marin jatkoi:
– Kokoomus ja perussuomalaiset ovat tukeneet kaikkia hallituksen koronatukia ja vaatineet vielä lisää, eli olisivat ottaneet enemmän velkaa. Ukrainan sodan myötä en ole kuullut myöskään poikkipuolisia sanoja puolustusmäärärahojen korotuksesta.
– Kukaan ei niitä vastustakaan, Purra huomautti.
Puhuu sanomatta mitään
Marinin kasetti ei siis kestänyt huomauttamista siitä, että hurjat alijäämät johtuvat myös menoista, joilla ei ole mitään kytkentää koronaan, Venäjän aloittamaan sotaan eikä energiakriisiin. Esimerkiksi pelkät kehitysapumenot ovat vuositasolla 1,3 miljardia puhumattakaan monista erilaisista kustannuksista, joita ei edes huomioida menokehysten sisällä, kuten valtion takauksia EU-tasolla.
Vastauksissaan Marin ei oikeastaan kiihtyessään kommentoinut sitä, mistä hänelle oli sanottu, eikä ottanut kiinni mistään hänelle esitetystä, vaan hän tykitti sarjassa useita läheltä liippaavia väitteitä, vihjauksia ja argumentteja, joista osa oli enemmän tai vähemmän totta. Hän siis totuttuun tyyliinsä korvasi argumenttien vahvuuden ja laadun argumenttien määrällä.
Marinin hyödyntämä retorinen tyylikeino, jossa hän vyöryttää kuulijan päälle niin paljon kaikkea, ettei toinen voi juuri enää tarttua mihinkään, tunnetaan niin sanottuna Gish gallop -tekniikkana, jossa keskustelija yrittää tukahduttaa toisen puhetulvalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kehitysapumenot työlllisyys EU-takaukset energiakriisi menokehykset sopeutustoimet toissijaiset menokohteet korona verovarat puheenjohtajatentti Riikka Purra Alijäämä Sanna Marin Petteri Orpo leikkaukset Ukraina Venäjä Velkaantuminen perussuomalaiset SDP hallitus talous verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja

Pääministeri Marinin mukaan sähkötukia olisi alettu valmistella jo syksyllä – ministeriön virkamies ja VATT:n tutkija eri mieltä: ”Tietoa olisi, mutta puhelin ei ole soinut”

Puoluejohtajat kutsuttiin tv-debattiin valtiontalouden madonluvuista, sopeutuksista ja leikkauksista – pääministeri ja valtiovarainministeri eivät saapuneet paikalle

Perussuomalaiset on valmis leikkauksiin, kunhan suomalaisille tärkeisiin palveluihin ja sosiaaliturvaan ei kosketa: Säästöt maahanmuutosta ja muista maailmanparantamiskohteista

Koskela: Perussuomalaisten talouspoliikka nojaa realiteetteihin – ”Talouden on pyörittävä silloinkin, kun tuulimyllyt eivät pyöri”

Sanna Marin torjuu hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa – Purra kuittaa: ”Tervemenoa arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään”

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita

Perussuomalaiset tekee oman epäluottamuslauseensa valtionvelasta – moitteita kokoomukselle EU-, ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikasta
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä
Vieraskielisten osuus helsinkiläisissä kouluissa jatkaa kasvuaan. Kantaväestö hakeutuu omiensa pariin puoluekannasta riippumatta ja valitsee asuinpaikkansa sen perusteella, missä on vähiten vieraskielisiä.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.
Uusimmat

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä

Rikosepäily: 11 thaimaalaista joutui ihmiskaupan uhriksi metsätöissä

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää









