Artikkeli kuva

KALLE ERKKILÄ

Direktiiviopas puri – Trafi joutui taipumaan

09.09.2014 |11:24

Kansalaisen direktiiviopas puri, myhäilee perussuomalaisten työmies Matti Putkonen Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin taivuttua rengaspainevahtivaatimuksissaan.

Perussuomalaiset julkaisivat ennen EU-vaaleja paljon porua ja paheksuntaa poliittisessa eliitissä ja lehdistössä herättäneen ”Kansalaisen direktiivioppaan”. Opas muistutti huumorin keinoin kansalaisia kiusaavista ja yritystoimintaa vaikeuttavista säännöksistä. Direktiiviopas käsitteli myös autojen rengaspainevahteja.

Trafi katsoi aiemmin, että rengaspainevahti pitäisi asentaa myös auton kaikkiin rengassarjoihin. Trafi päätyi kuitenkin lieventämään vaadettaan: rengaspainevahti tulee pakolliseksi vain ensiasennusrenkaille.

– Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi katsoi aiemmin, että Suomessa rengaspainevahti pitäisi asentaa myös auton seuraaviin rengassarjoihin, sekä talvi- että kesärenkaisiin., Autoilijat tuomitsivat kansallisen direktiivitulkinnan älyttömyydeksi, Putkonen kertoo.

Matti Putkonen

Matti Putkonen


– Tässä on jälleen kerran esimerkki kuinka suomalaisen eliitti ja EU:ta nöyristelevät poliitikot yrittävät olla paavillisimpia kuin paavi itse. Päätös liittyy EU:n säädökseen rengaspainevahdista, joka tulee voimaan marraskuun alussa. EU-säädös koskee vain autojen ensirekisteröintiä; muista muutoksista päätetään kansallisesti, Putkonen kertoo.

Nyt kannattaa muissakin ministeriöissä ottaa käsittelyyn perussuomalaisten Direktiiviopas ja purkaa älyttömiä säännöksiä, ehdottaa työmies Putkonen.

Direktiiviopas kokonaisuudessaan täällä >

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
5.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää