

LEHTIKUVA
Donald Trump historialliseen vaalivoittoon
Oli mitä mieltä tahansa liikemies Donald Trumpista, niin tulevaisuudessa tullaan tutkimaan tarkkaan, mitä republikaanien esivaaleissa oikein tapahtui, kun Trump voitti tavalla, jota kukaan ei osannut ennustaa. Suomen Uutiset analysoi mitä supertiistain esivaalitulokset tarkoittavat jatkon kannalta.
Republikaanien kisassa Donald Trump voitti supertiistains Alabamassa, Arkansasissa, Georgiassa, Massachusettsissa, Tennesseessä, Vermontissa ja Virginiassa. Trump on tehnyt historiaa voittamalla esivaalit erilaisemmissa osavaltioissa kuin yksikään toinen republikaaniehdokas.
Ted Cruz voitti kotiosavaltiossaan Teksasissa ja naapuriosavaltio Oklahomassa. Nämä voitot pitävät Cruzin kampanjan pinnalla. Cruz katsoo olevansa ainoa realistinen vaihtoehto Trumpille. Cruz vetosi puheessaan Teksasissa myös alakynteen jääneisiin ehdokkaisiin, jotta nämä luopuisivat omista kampanjoistaan ja yhdistyisivät Cruzin johtamaan rintamaan. Hän myös tuomitsi Trumpin kovan kielenkäytön.
– Amerikalla ei pitäisi olla presidenttiä, jonka sanat saavat sinut nolostumaan, jos lapsesi toistaa ne, hän sivalsi Trumpia.
”Pitää pystyä voittamaan, jos haluaa presidentiksi”
Trump onnitteli Floridassa pitämässään puheessa Cruzia kahdesta voitosta. Samalla Trump huomautti, että niissäkin osavaltioissa, joissa Cruz on vienyt voiton, Trump on noussut kakkoseksi. Trump jatkoi voimallisesti Marco Rubion lyttäämistä.
– Ted Cruz on sentään voittanut jotain, Rubio ei ole voittanut missään. Pitää pystyä voittamaan, jos haluaa presidentiksi, hän kommentoi Rubiolle.
”Käyn yhden ihmisen kimppuun – Hillary Clintonin”
Trump on selvästi maltillistanut retoriikkaansa ja valmistautuu yhteenottoon Hillary Clintonin kanssa. Asiantuntijat näkevät tässä tuoreen tukijan Chris Cristien maltillistavan vaikutuksen. Trump sanoo olevansa puolueen yhdistäjä.
– Meistä tulee entistä täydellisempi ja yhtenäisempi. Meistä tulee paljon isompi puolue. Me voitamme marraskuussa, Trump sanoi.
– Kunhan tämä on selvä, käyn yhden ihmisen kimppuun – Hillary Clintonin, hän lupasi.
Rubio vannoo voittavansa kotonaan
Trumpin päähaastajaksi pyrkineen Rubion tilanne on entistä tukalampi. Virginiaa pidettiin yhtenä Rubion oljenkortena, mutta Trump nappasi voiton. Keskilännen Minnesota toi lopulta Rubiolle hänen ainoan supertiistain voittonsa. Amerikkalaismedialle Rubio puolustautui sanomalla että supertiistai ei ole koskaan ollut hänen kampanjastrategiansa keskiössä, vaan hänelle suosiolliset osavaltiot ovat vasta tulossa.
Rubio vannoo voittavansa kotiosavaltionsa, väkirikkaan Floridan, muutaman viikon päästä. Se on hänelle pakkovoitto kun Cruz voitti jo kotiosavaltionsa Teksasin.
– Florida, tiedän että olette valmiina. Asiantuntijat sanoivat meitä altavastaajiksi, ja hyväksyn sen. Olemme kaikki altavastaajia. Tämä on altavastaajien yhteisö. Tämä on altavastustajien osavaltio. Tämä on altavastaajien maa, mutta me voitamme, Rubio rohkaisi kannattajiaan.
– Tämän piti olla Ted Cruzin suuri ilta, hän huomautti kilpailijalleen, joka hävisi etelän osavaltioissa uskonnollisten äänet Trumpille.
”Näissä vaaleissa muutetaan Amerikkaa”
Demokraattien Hillary Clinton voitti supertiistaina Alabamassa, Alaskassa, Arkansasissa, Georgiassa, Tennesseessä, Teksasissa ja Virginiassa.
Bernie Sanders voitti kotiosavaltiossaan Vermontissa, Coloradossa, Minnesotassa ja Oklahomassa.
– Näissä vaaleissa ei valita vain presidenttiä, näissä vaaleissa muutetaan Amerikkaa, Sanders sanoi voitettuaan kotiosavaltionsa Vermontin.
Sanders tosin ei pääse presidenttiehdokkaana muuttamaan Amerikkaa, mutta politiikan maailmassa ei olisi tavatonta, että Clinton tekisi Sandersista varapresidenttiehdokkaansa yhdistääkseen demokraattien kannattajat.
Kisasta tulee pitkä ja likainen
Republikaanien muilla kärkiehdokkailla Rubiolla ja Cruzilla on vielä mahdollisuuksia haastaa Trump, mutta ne ovat pienet. Cruz voitti Teksasin ja Rubio uskottavuudelleen tärkeästi yhden osavaltion, joten kumpikin jatkaa kisassa. Sivuraiteille joutunut John Kasich pysyy mukana ainakin muutaman viikon päässä olevaan kotiosavaltioonsa Ohioon. Neurokirurgi Ben Carson on osoittanut olevansa sitkeä sissi, mutta luovuttanee pian kun rahahanat kuivuvat.
Vahvoista kärkinimistä huolimatta kisasta tulee pitkä ja todennäköisesti likainen sekä republikaaneilla että demokraateilla.
Clinton on demokraattien varma ja Trump republikaanien todennäköinen presidenttiehdokas. Kukaan ei ole tähän tilanteeseen tyytyväisempi kuin Clinton, sillä hän voittaisi kyselyiden mukaan Trumpin presidentinvaaleissa.
SIMON ELO
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hillary Clinton: ”En halua maksaa Donald Trumpin lasten korkeakoulutusta”

John Kasich: Hyökkäys Suomea vastaan on hyökkäys Yhdysvaltoja vastaan

Yhdysvaltain presidenttikisa kuumenee supertiistaina

Yllättävä tutkimustulos – Trumpin kannattajat ovatkin varakkaita ja koulutettuja

Yhdysvaltain poliittinen kartta menee uusiksi, kun valkoiset jäävät maassa vähemmistöksi
Viikon suosituimmat

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.















