

Dosentti Arto Luukkanen US-blogissaan: Onko Helsingissä seitsemästä lapsen hyväksikäytöstä tuomittu seksuaalirikollinen tuomittu myös joukkoraiskauksesta Norjassa?
Tammikuun 11. päivä Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Hedayatullah Safi-nimisen henkilön neljän vuoden ja kymmenen kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Tuomio tuli yhdestä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja seitsemästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Dosentti Arto Luukkanen kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan samannimisen henkilön syyllistyneen 16-vuotiaan tajuttoman tytön joukkoraiskaukseen Norjassa vuonna 2015. Tuomio tuli tammikuussa 2018; vuosi ehdotonta ja kolme vuotta ehdollista vankeusrangaistusta.
Dosentin mukaan henkilön hyvin harvinaiset etu- ja sukunimet viittaavat molemmat erääseen kaukaiseen, rajattuun maailmankolkkaan (Afganistanin takamaat), ja aika oudolta tuntuisi, jos kaksi täsmälleen samannimistä seksuaalirikollista olisi pulpahtanut sieltä Skandinaviaan.
– Sukunimi Safi viittaa safi-heimoon Afganistanin ja Pakistanin raja-alueella, ja sielläpäin käytetään harvinaista nimeä Hedayatullah, eli suomeksi ”Jumalan Johdatus”, hän tarkentaa blogissaan.
Ikä muuttuu maasta riippuen
Luukkanen kirjoittaa ex-kansliapäällikkö Päivi Nergin todenneen vuoden 2016 maaliskuussa Ylen A2-turvattomuusillassa seuraavaa: ”Suomi on siinä aivan kärjessä, että me tiedetään jokainen henkilö, joka tänne on tullut, minkälaisella taustalla hän on tullut ja me pystytään niin kuin rekisterin kautta näkemään sitä tilannetta, minkä tyyppisiä ihmisiä meille tulee.”
Luukkasen blogin mukaan suomalaisen henkilötunnuksen mukaan henkilö X olisi nyt 32-vuotias, kun taas Norjan tapauksessa hänet olisi vuonna 2015 merkitty alaikäiseksi 2015 – toisin sanoen ilmeisesti nyt 21-vuotiaaksi.
Norjalaisessa artikkelissa on valokuva, josta X ei näytä aivan nuorelta.
– Erilaisia valokuvia löytyy internetissä niin Norjan kuin Suomen pohjalta. Ei ole estettä arvioida, että ne voivat kaikki kuvata X:ää huomioiden rajoitetun mahdollisuuden valokuvien ”paranteluun”, Luukkanen kirjoittaa löytämistään dokumenteista.
Onko kyseessä sama mies?
Luukkasen mukaan poliisin keskusjohdon olisi luotava rötöstelijöiden taustojen selvittelykomitea.
– Anonyymissä muodossa ne voitaisiin ja pitäisi julkistaa kansalle. Tässä tapauksessa olisi ensiksi selvitettävä, onko kyseessä sama herra X. Jos on, niin kenelle ja kuinka on ikää väärennetty – ja ennen kaikkea kuinka hän on päässyt tuomionsa jälkeen Norjasta Suomeen ja saanut täällä henkilötunnuksen?
Luukkanen perää viranomaisille voimavaroja tutkintaan.
– Eräs tärkeimmistä selvitettävistä asioista on se, ovatko Oulun ja Helsinginkin tekijät jo aiemmin rötöstelleet Euroopassa, hän kirjoittaa.
Taustatyön puute kostautuu rikoksina
Luukkasen mukaan tämän jälkeen olisi syytä myös selvittää kaikkien Oulun ja Helsingin pahantekijöiden tietoja eurooppalaisista tiedustelu- ja poliisiorganisaatioista.
– Onko näillä ihmisillä muuta rötöshistoriaa vai ei? Jos on, on ryhdyttävä edelleen toimiin: on selvitettävä miksi tähän ei ole kiinnitetty aiemmin huomiota Suomessa ja/tai muissa EU-maissa. Sillä vain tämä on voinut mahdollistaa Oulun ja Helsingin kauheat tapahtumat, joille missään tapauksessa ei saa enää seurata uutta jatkoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho seksuaalirikosilmiöstä: ”Päivän Hesari antaa ymmärtää, että maahanmuuttopolitiikan osalta olisi jo tehty kaikki, mikä on tehtävissä – tämä ei pidä alkuunkaan paikkaansa”

Halla-aho: Suomi uhraa lapsia monikulttuurille – Sipilä huolissaan vihapuheesta

Tom Packalén: Pääministerin nuhteet ja sisäministerin puuhastelu eivät riitä, kun hallitus on epäonnistunut sisäisen turvallisuuden vaalimisessa ja uhreina ovat Suomen lapset
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















