

PS ARKISTO
Eduskuntapuolueet huomenna koolle puimaan sähkön hintakattoa – Purra pohtii, syntyykö parlamentaarisesta hälystä vain uusi kallis ja tehoton malli
Eduskuntapuolueet kokoontuvat pääministeri Sanna Marinin (sd.) kutsusta huomenna maanantaina puhumaan sähkön hinnasta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pohtii, mikä tarkoitus on tapaamisella, joka kutsuttiin koolle hälyn saattelemana. Yllättäen eduskunnassa samana päivänä käsitellään myös perussuomalaisten käynnistämää välikysymystä katurikollisuudesta.
Riikka Purra kirjoittaa Sanna Marinin koolle kutsuman ad hoc -kokouksen merkityksestä Facebookissa.
– Olen tänään haastatteluissa ihmetellyt huomisen ”parlamentaarisen kokouksen” tarkoitusta. Kauhealla hälyllä taas pääministerin kokoon kutsuma miitti, jonka varsinaista tarkoitusta kukaan ei tiedä – muuten samana päivänä, kun eduskunnassa käsitellään perussuomalaisten käynnistämää välikysymystä katurikollisuudesta.
– Hallituksella on itsellään kaikki valta tehdä esityksiä ja hyväksyttää ne eduskunnassa. Ei se tarvitse oppositiota siihen. Sähkön hintaan liittyen se kuitenkaan ei ole ollut tehokas. Se on viivytellyt ja keskittynyt poliittiseen peliin.
Purra huomauttaa, että demarit ja keskusta nokittelevat toisiaan ja tarvitsevat vuorotellen oppositiota tukemaan itseään ja omia esityksiään.
– Perussuomalaiset on vaatinut tehokkaita toimia kuukausia. Sekä tukea akuuttiin kriisiin että pidemmän aikavälin rakenteellisia toimia, hinnoitteluun, sähkömarkkinamalliin, tuotantokapasiteettiin ynnä muuhun liittyen.
Hallitukselta toimia liian vähän ja liian myöhään
Purra moittii hallituksen toimia energiakriisin keskellä.
– Ainoa, mitä hallitus on saanut aikaan, on alvin alennus (liian myöhään) ja sähkötuki ja sähkövähennys, jotka astuvat voimaan ensi vuonna ja joiden väliin jää iso joukko kotitalouksia, jotka eivät hyödy kummastakaan. Samaan aikaan monet yritykset ja maatalous ovat hätää kärsimässä. Edessä on alasajoja, konkursseja, lomautuksia, työttömyyttä ja taantuma. Luulen valitettavasti, että tästä ”parlamentaarisesta” hälystä lopputuloksena syntyy jälleen tehoton malli, joka vain maksaa vietävästi.
– Mikäli tuotantotapakohtainen windfall-vero sidottaisiin hintakattoon, kustannuksia ei viime kädessä kuittaisi veronmaksaja. Rahoitus tulisi yhtiöiden ansaitsemattomista katteista. Tuotantotapakohtaisuus varmistaisi, että millä tahansa tuotantomuodolla kannattaa tarjota myyntiin. Tämä ei tosin varmasti ilmastopuolueille sovi. Ne haluavat ensisijaisesti ilmastotoimia, toissijaisesti korjata sähkönhinnan aiheuttamaa kriisiä
Miksi virheitä ei pystytä myöntämään?
Perussuomalaisten puheenjohtaja nostaa esille, että toistaiseksi yksikään hallituksen (tai kokoomuksen) edustaja ei ole vielä myöntänyt, että energiapoliittisissa valinnoissa ja ilmastopolitiikassa on menty metsään. Vaikka se on päivänselvää.
– Sen sijaan, että virheitä pyrittäisiin korjaamaan ja tulevaisuutta varten visioitaisiin näkymä, jossa toteutuu sekä sähkön aito omavaraisuus että kohtuuhintaisuus, ajetaan yhä kovemmalla nopeudella päin seinää. EU vaatii lisää ilmastotoimia ja kireämpää päästökauppaa. Suomessa hiilivoimaloita ajetaan silmät kirkkaina alas ja haaveillaan koko maan enemmän tai vähemmän täyttävästä epävarmasta tuulivoimasta. Asiasta mitään ymmärtämättömät toimijat hokevat vain Venäjän syytä ja Putinin pussia ikään kuin tämä kuittaisi omat kansalliset virheemme.
– Huomion pitäisi ulottua kauemmaksi: maamme vakaata sähköntuotantokapasiteettia pitää kyetä nostamaan. Se edellyttää turpeen nostamista sille kuuluvaan arvoon. Se edellyttää kunnostuskelpoisia CHP-voimaloita käyttöön. Se edellyttää, että yhtäkään olemassa olevaa polttavaa tekniikkaa EI SAA ajaa alas.
Esimerkiksi Helsingin käsittämätön tavoite romuttaa Hanasaari ja Salmisaari pitää estää, kuten olemme pitkään vaatineet.
– Energiakriisi ei helpota muutamassa kuukaudessa. Sitä ei myöskään korjata ottamalla aina lisää velkaa ja jakamalla rahaa ympäriinsä. Siksi agendalla pitäisi olla muutakin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- windfall-vero nokittelu ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka energiakriisi hiilivoimalat hintakatto parlamentaarinen kokous sähkön hinta sähköntuotanto demarit Riikka Purra Sanna Marin Tuulivoima Velkaantuminen Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demarit ehdottaa yllättäen sähkön hintakattoa, jota perussuomalaiset esitti jo viime kesänä

Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”

Purra: Sähkön hintaa on saatava alas – ”Mikään tukipaketti ei asiaa yksinään korjaa”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Kankaanniemi ensi vuoden talousarviosta: Sadat tuhannet ajautuvat köyhyysrajan alapuolelle – hallitus riitelee ja keskittyy yli-innokkaaseen ilmasto- ja maailmanparannuspolitiikkaansa

Elomaa: Maksamaton sähkölasku ei saisi johtaa maksuhäiriömerkintään tai ulosottoon

Pääministeri Marinin mukaan sähkötukia olisi alettu valmistella jo syksyllä – ministeriön virkamies ja VATT:n tutkija eri mieltä: ”Tietoa olisi, mutta puhelin ei ole soinut”

Reijonen huolissaan ristiriitaisesta tiedottamisesta sähkötukien valmistelussa: ”Milloin valmistelu on aloitettu?”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












