

LEHTIKUVA
Elomaa: Maksamaton sähkölasku ei saisi johtaa maksuhäiriömerkintään tai ulosottoon
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaan mielestä yksi konkreettinen tukikeino sähkökriisissä olisi varmistaa, etteivät kuluvana talvena maksamatta jääneet sähkölaskut päätyisi perintään tai ulosottoon.
Sähkön hintataso on jo nyt todella korkea ja tulevien kuukausien sähkömarkkinatilanne vaikuttaa äärimmäisen haastavalta. Sähkön hinta aiheuttaa laajalti huolta suomalaisten keskuudessa ja nykyiset sekä tulevat sähkölaskut nakertavat monien joulutunnelmaa.
– Kaikilla ei ole yksinkertaisesti varaa kallistuviin sähkölaskuihin. Pimenevätkö suomalaisten tuvat, kun virrat laitetaan poikki maksamattomien laskujen takia?
– Tässä haastavassa tilanteessa Suomen hallituksen on otettava johtajan viitta harteilleen ja tehtävä kaikki mahdolliset toimet, jotta kotitaloudet selviävät talvikuukausien armottomista sähkölaskuista. Tarvitaan monipuolisia tukitoimia, joissa huomioidaan ihmisten erilaiset tilanteet, Ritva ”Kike” Elomaa sanoo.
Uhka on todellinen
Elomaan mielestä yksi konkreettinen tukikeino olisi varmistaa, etteivät kuluvana talvena maksamatta jääneet sähkölaskut päätyisi perintään tai ulosottoon.
– On selvää, että pienituloisilta loppuvat rahat ja keskituloisetkin ovat tiukoilla, jos asuminen kuluttaa paljon sähköä. Kaupan päälle yleinen kustannustaso on noussut valtavasti.
– Kaikki mittarit ovat nyt punaisella ja uhka on todellinen. Todella monet kotitaloudet ovat hätää kärsimässä poikkeuksellisen tilanteen seurauksena, Elomaa toteaa.
Kaikki tukiverkot tarpeen
Elomaa painottaa, että Marinin hallituksen on ryhdyttävä valmistelutöihin, jottei ihmisten ahdinko pahene entisestään maksuhäiriömerkintöjen ja ulosoton seurauksena.
– Ilmankin on jo tarpeeksi vaikeaa. Siihen kuinka moni suomalainen uhkaa saada sähkölaskun seurauksena maksuhäiriömerkinnän tai joutua ulosottoon, voi hallitus vaikuttaa muilla tukitoimillaan, mutta vallitsevassa tilanteessa kaikki tukiverkot ovat tarpeen.
– Jätin hallitukselle toimenpidealoitteen, jossa vaadin ettei maksamaton sähkölasku johtaisi maksuhäiriömerkintään tai ulosottoon kuluvan talven aikana. Toivon sydämestäni, että hallitus tekee kaikkensa, jotta tämä asia ottaisi edetäkseen, Elomaa sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukitoimet maksuhäiriömerkintä sähkön hinta ulosotto kotitaloudet toimenpidealoite Ritva ”Kike” Elomaa Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”

Eduskuntapuolueet huomenna koolle puimaan sähkön hintakattoa – Purra pohtii, syntyykö parlamentaarisesta hälystä vain uusi kallis ja tehoton malli

Purra: Sähkön hintaa on saatava alas – ”Mikään tukipaketti ei asiaa yksinään korjaa”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Pääministeri Marinin mukaan sähkötukia olisi alettu valmistella jo syksyllä – ministeriön virkamies ja VATT:n tutkija eri mieltä: ”Tietoa olisi, mutta puhelin ei ole soinut”

Elomaa: Eläkkeet eivät riitä arjen menoihin

Tavio: Määräaikaisten sähkösopimusten irtisanomista helpotettava

Niikko: Määräaikaisista sähkösopimuksista voitava irtautua ilman venkoilua – ”Piilottelu ja asiakkaiden epäoikeudenmukainen kohtelu on saatava loppumaan”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää