

LEHTIKUVA
Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola vaatii lakimuutosta turvapaikkahakemusten käsittelyyn, jotta turvapaikanhakijoiden tekemät raiskaukset tai nuoriin tyttöihin kohdistunut seksuaalinen ahdistelu saadaan kuriin.
– Tapauksia on tullut ilmi yhä enemmän. Nyt tarvitaan kiireellinen lakimuutos, jossa turvapaikanhakijan tekemä rikos lopettaa turvapaikkahakemuksen käsittelyn. Parasta olisi tietenkin lopettaa kokonaan turvapaikkahakemusten vastaanottaminen, Eerola sanoo.
Valitusaikaa lyhennetty
Pitkään maahanmuuttoasioiden kanssa työskennellyt Eerola tietää, että turvapaikanhakijoiden tekemien rikosten määrää on vaikea vähentää.
– Mitä enemmän meille tulee nuoria miehiä turvapaikanhakijoina Lähi-idästä tai Pohjois-Afrikasta, niin sitä enemmän tapahtuu seksuaalirikoksia, Eerola toteaa
Hallitus on päättänyt useista toimenpiteistä, joilla tiukennetaan turvapaikkapolitiikkaa.
– Voin mainita yhtenä esimerkkinä, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneen valitusaikaa on lyhennetty. Turvapaikkapolitiikkaa kiristävien toimenpiteiden vaikutukset eivät kuitenkaan näy hetkessä, Eerola muistuttaa.
Poliisi ei tiedä kaikista tapauksista
Poliisin mukaan turvapaikanhakijoiden epäillään syyllistyneen tänä vuonna yhteensä vähintään 10 raiskausrikokseen ja noin 15 seksuaaliseen ahdisteluun. Kyseessä ovat poliisin tietoon tulleet tapaukset, joista on kirjattu rikosilmoitus.
– Tiedän, että raiskaus- ja ahdistelutapauksia on enemmän kuin mitä julkisuuteen on kerrottu. En ota kantaa mihinkään yksittäistapaukseen, mutta voidaan pohtia, että miten turvapaikanhakijamiehet kohtelevat naisia parisuhteessa. Tulevatko siellä tapahtuneet seksuaalirikokset koskaan ilmi? Eerola kysyy.
Tänään kaksi raiskausepäilyä
Uusimmat raiskausepäilyt paljastuivat perjantaina, kun Seiska kertoi, että poliisi tutkii kahden 14–16-vuotiaan tytön raiskausta Jyväskylässä. Epäillyt raiskaukset ovat tapahtuneet Säynätsalon kaupunginosassa.
– Tutkimme kahta Säynätsalossa tapahtunutta raiskausta, joista on tehty meille rikosilmoitus lokakuussa. Tutkinta on vielä kesken, joten en kerro muuta tässä vaiheessa. Kerron asiasta lisää, jos se siirtyy syyteharkintaan, sanoo tutkinnanjohtaja Eila Koivuniemi Sisä-Suomen poliisista.
Seiskan saamien tietojen molemmat epäillyt ovat Säynätsalon vastaanottokeskuksen asukkaita ja ainakin toinen epäillyistä on yli 20-vuotias. Koivuniemi ei ota kantaa siihen, että ovatko raiskauksista epäillyt turvapaikanhakijoita.
”Ilmoittakaa poliisille”
Raiskaustapausten lisäksi poliisi on saanut eri puolilta Suomea vihje- ja havaintotietoja, joiden mukaan turvapaikanhakijat ovat seurailleet, lähennelleet tai kosketelleet nuoria suomalaisia naisia.
– Kaikista tapauksista ei syystä tai toisesta ole tehty rikosilmoitusta, jonka vuoksi ilmiön laajuudesta ei ole tarkkaa kuvaa. Myös tämmöisistä tapauksista tulisi aina ilmoittaa poliisille, jotta epäasialliseen toimintaan voidaan puuttua ja valvontaa voidaan kohdentaa tarpeen mukaan, sanoo poliisitarkastaja Tommi Reen Poliisihallituksesta.
Turvapaikanhakijoiden rikokset rekisteriin
Turvapaikanhakijoiden määrä on lisääntynyt voimakkaasti, joten poliisi seuraa turvapaikanhakijatilanteen vaikutusta turvallisuustilanteeseen ja rikollisuuteen. Poliisin tietojärjestelmiä kehitettiin marraskuussa siten, että järjestelmään on nyt mahdollista tehdä tupa-merkintä aina, kun poliisin tehtävä liittyy turvapaikanhakijaan. Merkintä tehdään, jos turvapaikanhakija on rikoksesta epäiltynä tai aiheuttanut hälytystehtävän.
– Turvapaikanhakijastatuksen merkintämahdollisuus auttaa poliisia muodostamaan paremman kokonaiskuvan turvapaikanhakijoihin liittyvistä rikosilmiöistä ja poliisitehtävistä. Olemme seuranneet tilannetta alusta alkaen, mutta nyt saamme tarkempaa ja tilastoitavissa olevaa tietoa, Reen toteaa.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: ”Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”

Syrjäseutu-VOK:it vaarantavat jopa poliisien työturvallisuuden – ”partio on joutunut taistelemaan tiensä ulos”

Poliisikansanedustaja: ”Raiskattua ei lohduta, jos sanotaan yksittäistapaukseksi”

Nuoria tyttöjä ahdisteltu – turvapaikanhakijoiden käytös pelottaa Saarijärvellä

Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”

PS-kansanedustaja: Vastaanottokeskuksiin pakolliset aukioloajat

Eerola: Saksasta saapuva turvapaikkamatkailu estettävä
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Vigelius Ylen uimataitouutisoinnista: ’’Uhriutuminen upottaa tämän valtion”
Ylen tuoreen artikkelin mukaan uimataidosta on tulossa ”varakkaiden etuoikeus”, koska uimakoulut maksavat eivätkä kaikki mahdu kuntien tarjoamiin edullisempiin uimakouluihin. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius suhtautuu kriittisesti Yle-artikkelin uhriutuvaan sekä perheiden ja yksilöiden vastuuta karttavaan sävyyn.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.