Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ehdotus avioliittoon pakottamisen rangaistavuuden selkeyttämisestä

13.03.2024 |10:45

Oikeusministeriön työryhmä on valmistellut lakiluonnoksen, joka selkeyttäisi avioliittoon pakottamisen rangaistavuutta rikoslaissa.

Työryhmä ehdottaa, että rikoslakiin lisättäisiin ihmiskaupparikoksen tarkoitukseksi pakkoavioliittoon saattaminen.

Hallituksen esityksen perusteluissa täsmennettäisiin sitä, mitä pakkoavioliitolla tarkoitetaan. Pakkoavioliittoon saattamista koskeva sääntely kattaisi juridisesti pätevän avioliiton ohella sellaiseen rinnastettavan liiton, kuten niin sanotun uskonnollisen avioliiton.

Avioliittoon pakottaminen on nykyään rangaistavaa ihmiskauppaa ja pakottamista koskevien säännösten perusteella. Niissä avioliittoon pakottamista ei kuitenkaan mainita nimenomaisesti rikoksen tunnusmerkkinä.

Rikoslain selkeyttäminen avioliittoon pakottamisen osalta on kirjattu pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan.

Lakiehdotuksesta voi lausua 22. huhtikuuta saakka.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
8.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää