

LEHTIKUVA
Ei ihme, että Helsingin Diakonissalaitos hyysää laittomasti maassa olevia – Myy asumispalveluja kaupungille ja saa tukirahaa vielä päälle
Diakonissalaitoksen organisaatio on huomattava toimija maahanmuuttajille sekä laittomasti maassa oleville suunnattujen sosiaali- ja majoituspalvelujen sektorilla, jonka tuottamien palvelujen maksajia ovat lähinnä julkisyhteisöt kuten kunnat.
Helsingin Diakonissalaitoksen toimialajohtaja Marja Pentikäinen esitti äskettäin kaikille maassa laittomasti oleville työperusteista oleskelulupaa.
– Ei ole kenenkään etu, että ihmiset katoavat maan alle. Ratkaisuna esitän, että Suomessa hoidetaan nopeasti paperittomille työlupaperusteiset oleskeluluvat. Näin pystymme vähentämään yhteiskunnassa monia muita kustannuksia ja ennen kaikkea ihmisten turhautumista, epätoivoa ja toimettomuutta. Paperittomille avautuu mahdollisuus ihmisarvoiseen elämään ja he voivat ottaa vastuun omasta elämästään ja toimeentulostaan, Pentikäinen esitti Kauppalehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessa.
Hän käytti kirjoituksessa vanhoja latteuksia mainitessaan, kuinka Suomessa olisi monilla aloilla kasvava työvoimapula. Pentikäisen mukaan paperittomat myös voisivat olla Suomelle käänteen tekevä ”voimavara”.
Helsinki on merkittävä asiakas
Pentikäisen puheet on helppo ymmärtää, kun huomioidaan hänen taustayhteisönsä asema. Diakonissalaitoksen organisaatio on huomattava toimija maahanmuuttajille sekä laittomasti maassa oleville suunnattujen sosiaali- ja majoituspalvelujen sektorilla, jonka tuottamien palvelujen maksajia ovat lähinnä julkisyhteisöt kuten kunnat.
Diakonissalaitos on säätiömuodossa toimiva kokonaisuus. Diakonissalaitoksen tytäryhtiöt tarjoavat erilaisia sosiaali-, terveys-, ja koulutusalan palveluja.
Suomen Uutisten selvityksen perusteella Helsingin kaupunki on Diakonissalaitoksen merkittävä asiakas. Helsinki ostaa vuosittain suurilla summilla palveluja Diakonissalaitokselta. Lisäksi Helsinki myös jakaa säätiölle tukirahaa.
– Vuonna 2017 on Helsinki on ostanut Diakonissalaitokselta noin 700 000 eurolla alaikäisten turvapaikanhakijoiden asumispalveluita. Lisäksi Helsingin Diakonissalaitoksen säätiölle on myönnetty sosiaali- ja terveyslautakunnan avustuksia käytettäväksi vuosina 2016 ja 2017, kertoo Helsingin kaupungin talous- ja suunnittelupäällikkö Sampo Pajari.
Avustuksia jopa 843 500 euroa vuodessa
Ostettujen asumispalvelujen lisäksi Helsinki myönsi vuonna 2016 Diakonissalaitokselle kolme sosiaali- ja terveyslautakunnan avustusta. Näiden yhteissumma oli 614 000 euroa.
Summasta kohdennettiin hätämajoituksen avustukseen 94 000 euroa ja liikkuvan väestön sekä paperittomien päiväkeskuksen Hirundon toimintaan noin 150 000 euroa.
Vuonna 2017 myönnetty avustussumma oli jo kasvanut 843 500 euroon. Siitä kohdennettiin hätämajoitukseen noin 300 000 euroa sekä Hirundon pyörittämiseen noin 150 000 euroa.
– Diakonissalaitos on hakenut avustusta eri toimintamuotoihin. Useita käyttötarkoituksia sisältävissä avustuspäätöksissä on Diakonissalaitokselle annettu vapaus tarkentaa kuhunkin tarkoitukseen käytettävä summa vuoden aikana. Tämä siksi, että toiminnassa voitaisiin joustaa vuoden aikana muuttuvien tarpeiden mukaisesti, Pajari kertoo.
Hätämajoitus antaa vääränlaisen viestin
Suomeen on viime vuosina kertynyt paljon ihmisiä, joilla ei eri syistä ole laillista oikeutta oleskella Suomessa. Tällaisia ovat esimerkiksi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet henkilöt, jotka eivät ole lainvoimaisen päätöksen jälkeen poistuneet maasta.
Useat kolmannen sektorin toimijat ja muut tahot järjestävät tälläkin hetkellä sosiaali- ja terveyspalveluja sekä majoituspalveluja tällaisille henkilöille.
Edellinen sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg on suhtautunut kielteisesti ilman oleskelulupaa Suomeen jääville tarjottavaan hätämajoitukseen.
– Hätämajoitus antaa ihan vääränlaisen viestin. Toivoisin, että koko yhteiskunta viestisi, että näiden ihmisten kannalta on huomattavasti parempi, että he löytävät paluun kotiin, Nerg sanoi Sunnuntaisuomalaisen haastattelussa.
Kielteisen päätöksen saaneet ulos
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmää Diakonissalaitoksen toimialajohtaja Pentikäisen haaveet laittomasti maassa oleville ihmisille annettavista työlupaperusteisista oleskeluluvista.
– Herää kysymys, mihin koko kallista turvapaikkaprosessia tarvitaan, jos kaikille kielteisen päätöksen saaneille annetaan työperusteinen oleskelulupa. Eikö olisi helpompaa antaa suoraan kaikille maahan laittomasti tuleville työperusteinen oleskelulupa, ts. lopettaa maahanmuuttokontrolli kokonaan, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
– Perussuomalaisilla on selkeä linja: Kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat on otettava säilöön, kunnes he poistuvat vapaaehtoisesti maasta tai heidät voidaan pakkokeinoin palauttaa kotimaahansa. Tätä mieltä on tutkitusti myös suurin osa Suomen kansasta, Halla-aho muistuttaa.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Kaduillamme vaeltaa tuhansia ihmisiä vailla oikeutta oleskella maassa – ”Valtava turvallisuusuhka Suomen kansalle”

Stop Deportations -ryhmä levittää virheellistä tietoa, sensuroi välittömästi korjausyritykset

Meri: Laittomasti maassa olevat säilöön – ”Tällä turvataan myös sitä, että henkilö saadaan poistettua maasta”

Rantanen: Laittomasti maassa olevien hätämajoitukseen myönnetyt rahat olisivat kuuluneet Hurstin ruoka-avulle – ”Nälkä ei odota”

Meri: Laittomasti maassa olevien palveluita ei saa lisätä – hallitus ei suostunut leikkaamaan vetovoimatekijöitä

Immonen: Ulkomaalaislain toimeenpanon hankaloittamisen loputtava

PS-kansanedustajat: Ministeri Mykkäsen toiminta vastuutonta – ”Kaduillamme vaeltelee tuhansia laittomasti maassa olevia”

Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – ”Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”

Demarivaltuutettu haluaa Helsinkiin omat terveysyksiköt eri kieliryhmille – perussuomalaisten sote-lautakunnan jäsen tyrmää
Viikon suosituimmat

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













