

LEHTIKUVA
”Ei kahvia ja munkkeja poliiseille” – Anarkisteilla äärikeinot käytössä Berliinissä
Poliisi tyhjensi anarkistien valtaaman talon Berliinissä viime perjantaina. Normaaleja mellakointeja lukuun ottamatta talon tyhjentäminen sujui melko rauhallisesti, mutta suuroperaatiossa mukana olleet lähes kaksi tuhatta poliisia kohtasivat työssään yllättäviä vaikeuksia, kun anarkistit ottivat äärimmäiset keinot käyttöön.
Berliinissä osoitteessa Liebigstraße 34 sijaitseva talo joutui talonvaltaajien haltuun jo 1990-luvun alusta. Vuodesta 1999 lähtien ”Liebig34” on toiminut anarko-queer-feministisenä asumisprojektina. Liebig34-projektin nettisivujen mukaan talon asukkaat edustavat kaikkia mahdollisia kansallisuuksia ja seksuaali-identiteettejä, paitsi normaaleja miehiä, joita ei talossa suvaita. Asukkaat puhuvat keskenään enimmäkseen englantia.
Feministien ulos kantamiseen tarvittiin 1 900 poliisia
Perjantaiaamuna alkaneeseen talon tyhjennykseen osallistui enimmillään 1 900 poliisia. Operaation aikana poliisit poistivat talosta 57 henkilöä. Perjantai-iltana alkaneessa mellakassa talon tyhjentämistä vastustavat mielenosoittajat heittelivät poliisia kivillä, pulloilla ja ilotulitteilla.
Mellakoitsijat rikkoivat myös kauppojen ikkunoita ja sytyttivät useita autoja tuleen. Poliisin mukaan 132 mellakoitsijaa otettiin kiinni ja 19 poliisia loukkaantui väkivaltaisuuksissa, kertoo Tagessspiegel-lehti.
Bild-lehden videoreportaasissa on kuvia Liebig34-talosta sen tyhjentämisen jälkeen. Videolla näkyy muun muassa erilaisia esteitä, joita talonvaltaajat olivat rakentaneet estääkseen poliiseja tunkeutumasta rakennukseen.
Lähileipomoa kiellettiin myymästä poliiseille
Anarkisteilla oli käytössään myös äärimmäisen likaisia keinoja poliisin toiminnan vaikeuttamiseksi: vallatun talon lähellä sijaitsevaa leipomokahvilaa oli kielletty myymästä poliiseille mitään, kertoo Focus-lehti. Toimittajille ja muille uteliaille sivustakatsojille sai kyllä myydä, joten leipomo teki kunnon tilin tavallista vilkkaampana perjantaipäivänä.
Kun mellakka-asuinen poliisi meni leipomoon ostaakseen kupin kahvia, myyjä kertoi hänelle, että anarkistit olivat uhanneet, että jos hän myy poliiseille, siitä koituu hänelle ”seurauksia”.
– Minulla ei ole lupaa myydä poliiseille mitään, kahvilanpitäjä sanoi.
Syrjinnän kohteeksi joutunut poliisi poistui leipomosta sanomatta sanaakaan, ja myyjä vain kohautteli olkapäitään anteeksipyytävästi.
Anarkistit vastustavat ”juppiutumista”
Kahvilayrittäjät eivät ole ainoita uhkailujen kohteeksi joutuneita. Liebig34:n naapurustoon rakennettujen uusien talojen asukkaat ovat säännöllisesti joutuneet uhkailujen ja ilkivallan uhreiksi.
Talonvaltaajat vastustavat alueen uudisrakentamista ja ”juppiutumista”. Uudisrakennusten ikkunoita on kivitetty rikki, niiden seiniin on spraymaalattu iskulauseita ja talojen ulko-oville on tuotu ulostetta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Tutkimus: Anarkisti asuu yhä äitinsä luona

Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina

Vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajan juttu eteni syyteharkintaan – perusti Twitter-tilin, jolta lähetettiin tappouhkauksia

Kirjarovioita, käsi pystyssä marssimista, rotuerottelua – Tämän päivän ”suvaitsevaisuus” muistuttaa kovasti 1930-luvun totalitaristista Saksaa

Halla-aho: Tavallinen kansa ei ole huligaanien puolella

Antifa-asemies tappoi Trumpin kannattajan Portlandissa – väkijoukko hurrasi, media syytti uhria ja valkopesi henkirikoksen
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












