

Vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajan Misha Dellingerin perustamalta Twitter-tililtä jaettiin väkivaltaa ihannoivia viestejä. / LEHTIKUVA
Vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajan juttu eteni syyteharkintaan – perusti Twitter-tilin, jolta lähetettiin tappouhkauksia
Poliisi sai kesällä valmiiksi esitutkinnan vasemmistoliiton entiseen toiminnanjohtajaan Misha Dellingeriin liittyvässä jutussa, jossa rikosnimikkeenä on kiihottaminen kansanryhmää vastaan.
Lounais-Suomen poliisi tiedotti helmikuussa aloittaneensa esitutkinnan Misha Dellingerin perustamasta Twitter-tilistä. Rikosnimikkeenä oli tuolloin kiihottaminen kansanryhmää vastaan.
Poliisi vahvistaa nyt Suomen Uutisille, että tutkinta saatiin päätökseen kesällä ja että juttu on siirtynyt syyteharkintaan.
Raakoja murhakehotuksia ja natsittelua
Suomen Uutiset kertoi 27. helmikuuta, että Dellingerin perustamalta Twitter-tililtä on lähetetty raakoja murhakehotuksia – sekä erikseen nimetty vihan kohteita. Viesteissä esimerkiksi kehotetaan tappamaan fasistit ja ilmastonmuutoksen kieltäjät.
Tililtä lähetetyissä viesteissä myös väitetään perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon olevan ”fasisti”, jonka kannattajat ovat ”täysiä natseja”. Viesteissä myös väitetään europarlamentaarikko Laura Huhtasaaren olevan ”valkoisen ylivallan” kannattaja.
Aktivoitui Twitterissä
Dellinger on aiemminkin herättänyt huomiota sosiaalisessa mediassa raakaa väkivaltaa lietsovilla kirjoituksillaan. Tapauksen tultua julki Dellinger oli kuitenkin esittänyt vasemmistoliiton puheenjohtajalle Li Anderssonille, että ei olisikaan itse kirjoittanut viestejä Twitter-tililtä, ja että kyseiselle tilille olisi tunnukset useilla muillakin henkilöillä.
Dellinger irtisanoutui helmikuussa tehtävästään vasemmistoliiton toiminnanjohtajana ja vetäytyi julkisuudesta. Viime aikoina Dellinger on jälleen aktivoitunut Twitterissä, jossa hän esiintyy omalla nimellään.
Dellinger kertoo nykyään olevansa ”puolueisiin sitoutumaton politiikan, yhteiskunnan, järjestöjen ja organisaatioiden asiantuntija.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- murhakehotus syyteharkinta Misha Dellinger esitutkinta epäily Jussi Hala-aho Kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Twitter Vihapuhe Li Andersson Vasemmistoliitto Laura Huhtasaari Väkivalta perussuomalaiset Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino

Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa

Tavio: Hyväksyykö Li Andersson ilkivallan mielenosoituksissa?

”Ei kahvia ja munkkeja poliiseille” – Anarkisteilla äärikeinot käytössä Berliinissä

Vasemmistonuoret ehdottavat omaisuuskattoa – Perussuomalainen Nuoriso: ”Käykää tutustumassa työelämään”

Vasemmistoliiton toiminnanjohtajan tili yllyttää tappamaan, puoluesihteeri lakaisee asian maton alle – tällaisia tuhoamiskehotuksia verkkoon ladattiin

Tappamiseen ja väkivaltaan yllyttäminen somessa ei ollut rikos – valtakunnansyyttäjä Toiviainen ei nosta syytettä vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajalle vihakirjoituksista

Meri: Miten on mahdollista esittää somekirjoituksia, joissa yllytetään tappamaan, eikä asiassa löydetä rikosta?
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














