

PS ARKISTO
Elomaa itsenäisyyspäivänä: ”Sotiemme veteraanien kohtelu vuosien varrella hävettää minua suuresti”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa nosti itsenäisyyspäivän juhlapuheessaan Lokalahden sankarihaudalla esiin muun muassa ikääntyvät ja vähenevät sotaveteraanit ja -invalidit, joille valtiovalta on vuosien saatossa lupaillut milloin mitäkin. Valitettava tosiasia on kuitenkin se, etteivät Suomen itsenäisyyden puolesta taistelleet ole edelleenkään saaneet ansaitsemaansa kunnioitusta ja tarvitsemiaan palveluja, vaikka heitä on keskuudessamme enää kuutisen tuhatta.
Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa kertoi Lokalahden sankarihaudalla pitämässään puheessa itsenäisyyspäivän muistuttavan suomalaisia aiempien sukupolvien uhrauksista sen eteen, että Suomi on tänä päivänä hyvä paikka asua, elää ja yrittää. Valitettavasti tätä itsenäisyyspäivää varjostaa vahvasti koronaepidemia, joka ei tahdo hellittää otettaan.
– Vaikka monet asiat ovat menneet parempaan suuntaan, on takapakkiakin tullut. Uuden ajan ilmiöt, kuten monikulttuurisuus, haastavat suomalaisia arvoja. Tietyissä kulttuureissa esimerkiksi naisten asemaa poljetaan todella rumasti. Tasa-arvo kärsii. Mielestäni tällaisten epäkohtien kitkemiseen pitää puuttua todella tiukasti. Samoin uudenlaisiin turvallisuusuhkiin, kuten jengiytymisen haasteisiin, on reagoitava välittömästi ennen kuin olemme naapurimaa Ruotsin tilanteessa, Elomaa sanoi.
Itsenäisyys ei ole itsestäänselvää
Suomen itsenäisyys ei Elomaan mukaan ole itsestäänselvä asia, vaan sitä pitää olla valmis puolustamaan muuttuneita uhkakuvia vastaan. Tänä syksynä pakolaisvirroilla pelaavat omia intressejään ajavat valtiot ovat iskeneet pöytään hybridivaikuttamisen kortin. Kun ennen vanhaan vieraan valtion hyökkäykseen varauduttiin varustamalla sotilaita sekä linnoittamalla ja kaivamalla poteroita, nykyisin tarvitaan erilaisia toimia.
– On varmistettava, esimerkiksi, että lainsäädäntömme on ajan tasalla hybridiuhkien varalta, huoltovarmuutemme kunnossa, sähköntuotanto ja jakelu turvattu sekä tietoliikenteen toimivuus varmistettu myös kriisitilanteessa. Tässä varustelussa on paljon parantamisen varaa ja toivon, että hallituksessa ryhdyttäisiin toimiin modernin ajan uhkien torjuntavalmiuden parantamiseksi. Suomi ei voi ummistaa silmiään, Elomaa totesi.
Sotaveteraanien avuntarve suuri
Seuraavaksi Elomaa lausui kiitoksensa sotaveteraaneille ja kaikille suomalaisille, jotka puolustivat Suomea maamme historian suurinta uhkaa vastaan toisessa maailmansodassa. Elomaa ei kuitenkaan ollut tyytyväinen siihen tapaan, jolla valtiovalta on sotaveteraaneja heidän uhrauksistaan kiittänyt ja toivoi, että heille suunnattuihin palveluihin ja kuntoutukseen voitaisiin kohdentaa resursseja nyt, kun heitä on keskuudessamme enää noin 6 000.
– Sotiemme veteraanien kohtelu vuosien varrella hävettää minua suuresti. Valtiovalta on lupaillut milloin mitäkin, mutta tosiasia on se, etteivät veteraanit ole saaneet ansaitsemiaan palveluita ja kunnioitusta. Tänä päivänä monilla veteraaneilla avun tarve on todella suuri. On selvää, että kun veteraanien keski-ikä on 95 vuotta, niin hoivapalvelujen tarve on suuri, Elomaa sanoi.
Itsenäisyys on mittaamattoman arvokas asia
Elomaan mielestä olisi oikeudenmukaista tarjota tukea mahdollisimman laajalle joukolle isänmaan puolesta Suomen sodissa uhrauksia tehneille nyt, kun siihen vielä muutaman vuoden ajan on mahdollisuus. Suomen itsenäisyys on mittaamattoman arvokas asia, joten Elomaa pitää tärkeänä maksaa takaisin hieman kunniavelkaa mahdollistamalla hyvät elinvuodet ihmisille, jotka ovat sen mahdollistaneet.
– Arvostukseni sotiemme veteraaneja ja Suomen itsenäisyyttä kohtaan on näkynyt myös valtiopäivätoimissani vuosien saatossa. Sotiin osallistuneiden suomalaisten tilanteesta pitäisikin mielestäni keskustella myös muutoin kuin ainoastaan itsenäisyyspäivän alla. On tärkeää, että tieto sodissa tehdyistä uhrauksista yhteisen asian, isänmaan, eteen välittyy jälkipolville. Ennen kaikkea nyt on ryhdittyvä käytännön toimiin ennen kuin on liian myöhäistä, Elomaa toivoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunniavelka sähkönjakelu hybridiuhat pakolaisvirrat Ruotsin tie jengiytyminen tietoliikenneyhteydet koronaepidemia hybridivaikuttaminen hoivapalvelut kuntoutus turvallisuusuhat lainsäädäntö sotainvalidit sähköntuotanto kriisitilanteet Ritva ”Kike” Elomaa Monikulttuurisuus Tasa-arvo itsenäisyyspäivä sotaveteraanit Naisten asema Huoltovarmuus itsenäisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen lähettää lämpimät terveiset sotiemme veteraaneille

Halla-aho pohtii vuoden 1939 tapahtumia: ”Kaikille suomalaisille, poliittiseen väriin katsomatta, oli selvää, että Suomi on heidän maansa eikä jonkun toisen maa”

Perussuomalaiset tyytyväisiä rintamalisän korotukseen: ”Teidän ansiostanne sain syntyä vapaaseen, itsenäiseen maahan”

Koskela: Rintamalisän korotus viimeinkin

Tavio: Sotiemme veteraaneja ei saa koskaan unohtaa
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lyttää tuoreen ilmastolain tavoitteiden arvioinnin keskeneräiseksi ja ideologiseksi. Ministerin mukaan raportissa ei ole uusinta tutkimustietoa, eikä siinä mainita edes NASA:n satelliittihavaintoa Suomen 50 miljoonan tonnin hiilinielusta. Ranne varoittaa, että vuoden 2035 hiilineutraaliustavoite vaatisi ”poskettomia toimia”, jotka kurjistaisivat suomalaisia yrittäjiä ja työntekijöitä etenkin metsä- ja maataloudessa.















