Artikkeli kuva

Laakson lakialoite poistaisi sotaveteraaneilta passimaksut

14.02.2020 |08:39

Perussuomalainen kansanedustaja Sheikki Laakso kerää eduskunnassa nimiä lakialoitteeseen, jossa esitetään Suomen sotiin osallistuneiden passimaksuista luopumista.

Lakialoitteessa esitetään passilakia muutettavaksi siten, että veteraaneilta passista perittävästä maksusta luovuttaisiin kokonaan. Tällä hetkellä veloitus on puolet passin täydestä hinnasta.

– Tässä on kyse kiitoksesta ja kohtuudesta, Sheikki Laakso kuvaa lakialoitteen taustoja.

– Mielestäni maksun veloittaminen on kohtuutonta, sillä jokainen veteraani on jo sotiimme osallistuessaan maksanut enemmän kuin riittävän hinnan oikeudestaan passiin. Itse asiassa ilman heitä kenelläkään meistä ei olisi Suomen passia!

Viimeinen vuosikymmen osoittaa kiitosta

Veteraanivastuu ry:n mukaan veteraaneistamme on elossa vielä noin 8 000 sotiin osallistunutta. Laakson mukaan vielä ei ole liian myöhäistä osoittaa heille kiitosta maamme itsenäisyydestä kaikin mahdollisin tavoin.

Lakialoitteen myötä paitsi rintamaveteraanit, myös sotien jälkeen vuosina 1945-1952 miinanraivauksiin osallistuneet olisivat oikeutettuja maksuttomaan passiin.

– Mielestäni on paitsi oikeutemme, myös velvollisuutemme osoittaa sotiin osallistuneille kiitollisuutemme, kun vielä se on mahdollista. Tämä on viimeinen vuosikymmen, jolloin voimme sen tehdä – jälkeenpäin voi vain surkutella hukattua tilaisuutta, Laakso toteaa.

– Toivon sydämestäni, että kollegani asettuvat joukolla aloitteen taakse, jotta voimme tarjota sotiimme osallistuneille tämän rahallisesti pienen, mutta symbolisesti merkittävän huomionosoituksen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
9.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää