
LEHTIKUVA
Emmi Nuorgam: ”Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä”
Tänään vietetään kansainvälistä miestenpäivää. Nyky-yhteiskunnassa nainen voi avoimesti kertoa miesvihastaan, mutta toksisesta radikaalifeminismistä ei juurikaan puhuta. Somevaikuttaja Emmi Nuorgam sanoo vihaavansa "mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä". Kansanedustaja Joakim Vigelius vastaa kysymällä, miksei mediassa koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista.
Somevaikuttaja Emmi Nuorgam kertoo Instagramissa miesvihastaan. Aiemmin Ylen kolumnistina toiminut Nuorgam vetää Laura Haimilan kanssa Kerhotalo-keskusteluohjelmaa, jossa on käsitelty muun muassa Yhdysvaltojen presidentinvaalien tulosta ja naisten radikalisoitumista.
– Kun sanon, että vihaan miehiä, niin en vihaa jokaista yksittäistä miestä, Emmi Nuorgam kirjoittaa.
– Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä.
– Vihaan sitä, miten miehille uskotellaan, että he voivat saada valtaa ja hyötyä muiden alistamisesta, vaikka todellisuudessa valta ei koskaan jakaudu kaikille miehille.
– Kun sanon vihaavani miehiä, vihaan niitä rakenteita, sosiaalisia koodeja, arvoja ja asenteita, joilla miehet tavoittelee valtaa ja arvostusta toisiltaan, Nuorgam jatkaa.
Vigelius kritisoi ”pakonomaista konfliktin rakentamista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius kommentoi Nuorgamin miesvihaa X-somessa. Vigeliuksen mielestä pakonomainen konfliktin rakentaminen miesten ja naisten välille ei edistä kenenkään etua – ei edes sitä harjoittavien feministien etua.
Vigelius huomauttaa, että Nuorgam julkaisi miesvihaa hehkuttavan viestinsä samana päivänä kun Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry julkaisi teettämänsä kohututkimuksen, jonka mukaan ”joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita väkivallan”. Kyselytutkimuksen kysymyksenasettelua on myöhemmin kritisoitu harhaanjohtavaksi ja ongelmalliseksi.
– Mediassa kirjoitetaan jatkuvasti vihaisista ja radikalisoituneista nuorista miehistä, Vigelius toteaa.
– Miksei koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista?
– Jos jokin on viimeisen 10 vuoden aikana syrjäyttänyt, katkeroittanut ja radikalisoinut miehiä, se on jatkuvasti miehiä ja miehuutta demonisoiva radikaalifeminismi, Vigelius jatkaa.
– Jos on olemassa toksista maskuliinisuutta, radikaalifeminismi on toksista feminiinisyyttä.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Joakim Vigelius miestenpäivänä miesvihasta: ’’Miehenä mies ei koskaan kelpaa’’
Artikkeliin liittyvät aiheet
- NYTKIS ry toksisuus radikaalifeminismi Kerhotalo Laura Haimila miesviha miestenpäivä Joakim Vigelius Emmi Nuorgam Feminismi Yle Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Vihreät lietsoo miesvihaa somessa: ”Miehet, lopettakaa naisten tappaminen” – tutkimusten mukaan Suomi on yksi maailman turvallisimmista maista naisille
Vihreiden naisjärjestö Vihreät Naiset on viime päivinä provosoinut ja syyllistänyt somekampanjalla, jonka pohjalla on henkisesti epätasapainoinen taustaolettama siitä, että suomalaismiehet muka olisivat laajemmin ryhtyneet surmaamaan naisia. Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.

Maailmankuulu evoluutiobiologi Richard Dawkins viskattiin tylysti pois Facebookista – kyseenalaisti geneettisesti miespuolisten nyrkkeilyottelut naisia vastaan
Englantilainen evoluutiobiologi ja tieteen kansantajuistaja Richard Dawkins sai lähtöpassit Facebookista. Hänen koko tilinsä poistettiin, koska hän kyseenalaisti XY-kromosomisten oikeuden nyrkkeillä naisia vastaan.

Kuka pysyy näissä enää perässä? Trans-yhdistys hyljeksii Prideä, koska Zalandon nettikauppa on jaotellut vaatteensa miehille ja naisille

Yle on taulukoinut joidenkin vieraidensa sukupuolen, etnisen taustan, kehon ja mielen – ministeri Wille Rydman: ”Nyt on sakeaa”

”Sukupuoli on biologinen tosiasia” -julistuksen allekirjoittaminen johti 13 jäsenen erottamiseen Skotlannin vihreistä
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.