
LEHTIKUVA
Emmi Nuorgam: ”Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä”
Tänään vietetään kansainvälistä miestenpäivää. Nyky-yhteiskunnassa nainen voi avoimesti kertoa miesvihastaan, mutta toksisesta radikaalifeminismistä ei juurikaan puhuta. Somevaikuttaja Emmi Nuorgam sanoo vihaavansa "mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä". Kansanedustaja Joakim Vigelius vastaa kysymällä, miksei mediassa koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista.
Somevaikuttaja Emmi Nuorgam kertoo Instagramissa miesvihastaan. Aiemmin Ylen kolumnistina toiminut Nuorgam vetää Laura Haimilan kanssa Kerhotalo-keskusteluohjelmaa, jossa on käsitelty muun muassa Yhdysvaltojen presidentinvaalien tulosta ja naisten radikalisoitumista.
– Kun sanon, että vihaan miehiä, niin en vihaa jokaista yksittäistä miestä, Emmi Nuorgam kirjoittaa.
– Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä.
– Vihaan sitä, miten miehille uskotellaan, että he voivat saada valtaa ja hyötyä muiden alistamisesta, vaikka todellisuudessa valta ei koskaan jakaudu kaikille miehille.
– Kun sanon vihaavani miehiä, vihaan niitä rakenteita, sosiaalisia koodeja, arvoja ja asenteita, joilla miehet tavoittelee valtaa ja arvostusta toisiltaan, Nuorgam jatkaa.
Vigelius kritisoi ”pakonomaista konfliktin rakentamista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius kommentoi Nuorgamin miesvihaa X-somessa. Vigeliuksen mielestä pakonomainen konfliktin rakentaminen miesten ja naisten välille ei edistä kenenkään etua – ei edes sitä harjoittavien feministien etua.
Vigelius huomauttaa, että Nuorgam julkaisi miesvihaa hehkuttavan viestinsä samana päivänä kun Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry julkaisi teettämänsä kohututkimuksen, jonka mukaan ”joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita väkivallan”. Kyselytutkimuksen kysymyksenasettelua on myöhemmin kritisoitu harhaanjohtavaksi ja ongelmalliseksi.
– Mediassa kirjoitetaan jatkuvasti vihaisista ja radikalisoituneista nuorista miehistä, Vigelius toteaa.
– Miksei koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista?
– Jos jokin on viimeisen 10 vuoden aikana syrjäyttänyt, katkeroittanut ja radikalisoinut miehiä, se on jatkuvasti miehiä ja miehuutta demonisoiva radikaalifeminismi, Vigelius jatkaa.
– Jos on olemassa toksista maskuliinisuutta, radikaalifeminismi on toksista feminiinisyyttä.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Joakim Vigelius miestenpäivänä miesvihasta: ’’Miehenä mies ei koskaan kelpaa’’
Artikkeliin liittyvät aiheet
- NYTKIS ry toksisuus radikaalifeminismi Kerhotalo Laura Haimila miesviha miestenpäivä Joakim Vigelius Emmi Nuorgam Feminismi Yle Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Vihreät lietsoo miesvihaa somessa: ”Miehet, lopettakaa naisten tappaminen” – tutkimusten mukaan Suomi on yksi maailman turvallisimmista maista naisille
Vihreiden naisjärjestö Vihreät Naiset on viime päivinä provosoinut ja syyllistänyt somekampanjalla, jonka pohjalla on henkisesti epätasapainoinen taustaolettama siitä, että suomalaismiehet muka olisivat laajemmin ryhtyneet surmaamaan naisia. Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.

Maailmankuulu evoluutiobiologi Richard Dawkins viskattiin tylysti pois Facebookista – kyseenalaisti geneettisesti miespuolisten nyrkkeilyottelut naisia vastaan
Englantilainen evoluutiobiologi ja tieteen kansantajuistaja Richard Dawkins sai lähtöpassit Facebookista. Hänen koko tilinsä poistettiin, koska hän kyseenalaisti XY-kromosomisten oikeuden nyrkkeillä naisia vastaan.

Kuka pysyy näissä enää perässä? Trans-yhdistys hyljeksii Prideä, koska Zalandon nettikauppa on jaotellut vaatteensa miehille ja naisille

Yle on taulukoinut joidenkin vieraidensa sukupuolen, etnisen taustan, kehon ja mielen – ministeri Wille Rydman: ”Nyt on sakeaa”

”Sukupuoli on biologinen tosiasia” -julistuksen allekirjoittaminen johti 13 jäsenen erottamiseen Skotlannin vihreistä
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.
















