

Vihreät lietsoo miesvihaa somessa: ”Miehet, lopettakaa naisten tappaminen” – tutkimusten mukaan Suomi on yksi maailman turvallisimmista maista naisille
Vihreiden naisjärjestö Vihreät Naiset on viime päivinä provosoinut ja syyllistänyt somekampanjalla, jonka pohjalla on henkisesti epätasapainoinen taustaolettama siitä, että suomalaismiehet muka olisivat laajemmin ryhtyneet surmaamaan naisia. Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.
Vihreät Naiset ry jakoi sosiaalisessa mediassa viikonloppuna päivityksen, jossa lainattiin tamperelaisen perheenäidin kyltin tekstiä “Miehet, lopettakaa naisten tappaminen”.
Ulostulon taustalla on viime viikolla monia järkyttänyt tapaus, jossa mies ampui pientä lasta sylissään kantaneen raskaana olleen naisen Hämeenkadulla Tampereella. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan tekijä oli uhrin ex-kumppani.
Tapahtuman jälkeen naisiin kohdistuva väkivalta nousi suureksi puheenaiheeksi. Helsingin Sanomat kertoi Tampereen Hämeenkadulle tuodun kyltin, jossa oli viesti “Miehet, lopettakaa naisten tappaminen”.
Turhaa miesten syyllistämistä
Vihreiden julistus on kerännyt runsaasti tykkäystä, mutta myös negatiivista huomiota, koska monet miehet kokevat sen syyllistävän vain toista sukupuolta ja yleistävän asian koskemaan kaikkia miehiä. “En ole koskaan aloittanut naisten tappamista”, moni kommentoi.
Vihreiden naisten ulostuloa on kommentoitu vilkkaasti sosiaalisessa mediassa. Vastaanotto on ollut tyrmistynyt.
Me tosiaan usein kavereiden kanssa keskustelemme siitä, miten vaimojemme tappaminen on väärin.
— Hannu Järvinen (@HannuJarvinenPS) September 17, 2024
Yritämme päästä eroon siitä.
Saisiko Vihreiltä apua ja neuvoja?@vihreat@VirtaSofiapic.twitter.com/uEdodRWpGF
Suorasukaista miesvihaa tihkuva vihreiden julistus on myös ohjannut somekäyttäjiä hirtehishuumorin pariin, jossa muka pohdiskellaan ”naisten tappamisen lopettamista”. Lapin yliopiston prosessioikeuden professori Mikko Vuorenpää tuumailee sarkastisesti suurten elintapojen muutosten edellyttävän aina vakaata harkintaa.
Vihreiden naisten esittämän näkemyksen vuoksi olen alkanut ihan vakavasti miettimään, pitäisikö minun todellakin lopettaa naisten tappaminen. Ehkä kuitenkin jatkan vielä pari vuotta. Tällaiset suuret elintapojen muutokset kun vaativat aina perusteltua ja tarkkaa harkintaa.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) September 15, 2024
Parisuhdetappojen määrä laskussa
Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.
Naisiin kohdistuvaa väkivaltaa maailmassa tietenkin esiintyy, Suomessakin, ja joskus väkivalta voi johtaa kuolemaan. Asiaa voidaan pohtia useista näkökulmista ja erilaisista rajauskulmista.
Valtioneuvoston kanslian uudehkossa tutkimuksessa tarkastelukulmana on parisuhdetapot. Tutkimuksesta selviää, että parisuhdetappojen määrä on kokonaisuutena vähentynyt 2000-luvun aikana, joskin lasku on viime vuosina tasaantunut.
2000-luvun ensimmäisellä kymmenyksellä keskimäärin 22 naista kuoli vuosittain parisuhdeväkivallan uhrina, 2010-luvulla keskimäärin 15. Tutkimuksen seurannan loppuvuosina lasku näyttää kuitenkin pysähtyneen. Tutkimuksesta myös selviää, että parisuhdetappojen taustalla on usein sosiaalisia ongelmia.
Kuusi vuotta sitten Laurea-ammattikorkeakoulussa valmistuneen opinnäytetyön mukaan naisten henkirikoskuolleisuus oli Suomessa hetkellisesti koholla 1990–luvun alkupuolella. 2000–luvulle tultaessa naisiin kohdistuva henkirikollisuus alkoi kuitenkin laskea, ja vuosina 2010–2015 kuolleisuuden taso oli 0,9 uhria 100 000 naista kohti. Riski tulla surmatuksi oli naisilla vuosina 2010-2014 jopa 40 prosenttia matalampi kuin 1990-luvulla.
Kansainvälisesti turvallinen maa
Kansainvälisen tutkimuksen mukainen yleiskatsaus ei myöskään näyttäisi antavan tukea vihreiden naisten pelon ja miesvihan lietsonnalle.
Georgetown Institute for Women, Peace and Security -instituutin keräämän aineiston perusteella koottu visuaalinen raportti Best Countries for Women in 2023 nostaa Suomen jopa kärkiviisikkoon, sijalle 4 maana, jossa olosuhteet siis ovat naisille parhaat mahdolliset. Suomea edellä ovat vain Sveitsi ja Ruotsi sekä vertailun ykköseksi nostettu Tanska.
Vertailussa on nostettu esiin 10 naisille parasta maata maailmassa käyttämällä listaukseen indeksipisteitä, jotka kuvaavat osallisuutta, oikeusturvaa sekä naisten kokemaa fyysistä turvallisuutta. Fyysisen turvallisuuden indeksoinnissa on huomioitu lähisuhdeväkivalta, yhteisöturvallisuus, naisiin kohdistuva poliittinen väkivalta ja konfliktien läheisyys.
Ykköseksi sijoittunut Tanska sai erityisen hyvät pisteet osallisuuden, kuten taloudellisen osallisuuden ja parlamentaarinen edustuksen mittareissa, mutta Ruotsi ja Suomi ovat lähestulkoon samoissa pisteissä. Kaiken kaikkiaan naisille parhaiden maiden kärkikymmenikössä on alhainen äitiyskuolleisuus, korkea koulutusaste sekä naisiin kohdistuva väkivalta on vähäistä.
Suomi on menestynyt samassa vertailussa hyvin myös aiemmin, esimerkiksi 2021. Tuolloin vertailu kertoi muun muassa, että niiden naisten osuus, jotka tuntevat olonsa turvalliseksi kävellessään yksin yöllä kaupungissaan tai asuinalueellaan, oli noussut Suomessa jopa yli 11 prosenttiyksikköä vuoden 2017 vertailuun nähden.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa

Financial Times: sukupuolten poliittinen erkaantuminen on globaali ilmiö – nuoret naiset liukuvat vasemmalle, nuoret miehet oikealle

Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia – israelilainen vasemmistojohtaja kritisoi maailman vasemmistolaisia islamismin ja terrorismin myötäilystä

Intersektionaalinen feminismi ja antirasismi ajavat juutalaisvihamielisyyttä valtavirtaan
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.