

LEHTIKUVA
Espanjan pääministeri Mariano Rajoyn Katalonian painajainen jatkuu
Espanjan pääministeri Mariano Rajoyn luotsaama kansanpuolue (PP) on ollut yksi Katalonian kriisin uhreista. Katalonian itsenäisyysliike ei ole osoittanut ripeää laimenemisen merkkejä. Kataloniassa ei ole saatu aluehallintoa kokoon joulun alla pidettyjen ennenaikaisten aluevaalien jälkeen.
Katalonian kriisi kärjistyi viime vuoden lokakuun alussa, kun separatistit järjestivät laittomaksi tuomitun kansanäänestyksen alueen itsenäisyydestä. Itsenäisyyttä vastustavat kansalaiset boikotoivat äänestystä. Katalonian aluehallinto ilmoitti yli 80 prosenttia lasketuista äänistä puoltaneen Katalonian itsenäisyyttä.
Lokakuun loppupuolella Katalonia julistautui yksipuolisesti itsenäiseksi. Espanja vastasi rautaisella otteella. Se hyllytti koko Katalonian aluehallinnon ja Rajoy ilmoitti aluevaaleista, jotka pidettiin 21.12. viime vuonna. Separatistit säilyttivät 135-paikkaisen alueparlamenttienemmistön.
PP:n kannatus syöksykierteessä
Ennen kuin Katalonian kriisi leimahti toden teolla liekkeihin, konservatiivinen porvaripuolue PP komeili kannatusmittausten kärjessä. Syyskuussa mitatuissa kannatuskyselyissä PP sai noin 30 prosentin tuen. Toinen porvaripuolue Ciudadanos oli tuolloin kannatuskyselyiden mukaan neljäntenä noin 15 prosentin kannatuksellaan.
Katalonian kriisi on johtanut kannatusmittaustulosten dramaattiseen käänteeseen. Nyt Ciudadanos olisi Espanjan suosituin puolue noin 28 prosentin kannatuksella. PP on puolestaan valahtanut noin 23 prosenttiin.
Ciudadanos on ollut jämäkin ja näkyvin Katalonian itsenäisyyttä vastustava puolue. Joulukuun aluevaaleissa puolue nousi suurimmaksi yksittäiseksi puolueeksi. PP:n alueparlamenttipaikat rojahtivat vain neljään. Sillä on siten yhtä monta alueparlamenttipaikkaa kuin laitavasemmistolaisella ja separatistisella CUP:lla.
Espanjan budjettiesitys vaakalaudalla
Espanjan parlamenttivaalit järjestetään vasta vuonna 2020. Rajoyn vähemmistöhallitus joutuu kuitenkin turvautumaan Ciudadanosin ja baskipuolue PNV:n tukeen Espanjan budjettiesityksen läpimenemiseksi. PNV on kuitenkin tyytymätön siihen, miten Rajoy on hoitanut Katalonian itsenäisyyskiistan. Puolue on kertonut olevansa poikkiteloin siihen asti, kunnes Katalonian kiista ratkaistaan.
Sosialistipuolueen puheenjohtaja Pedro Sánchez haluaa ennenaikaiset parlamenttivaalit, mikäli budjettiesitys kariutuu.
Ajopuuhallitus
Pääministeri Rajoylla vaikuttaisi Katalonian kiistassa olevan vain matkustajan paikka. Saksassa pidätetyn Katalonian ex-aluejohtaja Carles Puigdemontin kohtalo riippuu nyt Espanjan korkeimman oikeuden päätöksistä.
Kataloniassa Puigdemontin pidätys aiheutti mielenosoituksia, joissa ei vältytty yhteenotoilta.
Espanjan korkein oikeus määräsi myös Jordi Turullin pidätettäväksi. Turull oli kolmas aluejohtajaehdokas. Hänen valintansa kariutui viime torstaina täpärästi yhdellä äänellä, kun CUP äänesti tyhjää. Vuorokautta myöhemmin Turull otettiin kiinni, eikä hänkään voi siten toimia aluepresidenttinä.
Espanjan hallitus joutuu odottamaan myös muutaman muun EU-maan tuomioistuinten luovutuspäätöksiä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".















