
EU-jäsenmaksuihin korotuspaineita Brexitin takia – Perussuomalaisille se ei käy
Suomen pitäisi olla valmis kasvattamaan EU-jäsenmaksuaan, jotta Britannian jättämä aukko saadaan täytettyä. Näin vaatii Keskuskauppakamarin toimitusjohtajana pian aloittava Juho Romakkaniemi, MTV Uutiset kertoo. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri ja presidenttiehdokas Laura Huhtasaari tyrmäävät Romakkaniemen haaveet.
Romakkaniemi tunnetaan Jyrki Kataisen oikeana kätenä ja taisteluparina kahden vuosikymmenen ajalta. Viime vuodet hän on työskennellyt Euroopan komissiossa.
– Ei näin. Porukka ja koneisto pienemmäksi ja EU kulukuurille. Kansa tinkii ja koneisto kasvaa ja lisää rahaa pohjattomaan kaivoon ollaan kaatamassa, Leena Meri toteaa Facebookissa.
– Tässä taas suomalaisten asenne EUssa näkyy. Heti vaan suostutaan ja suositellaan.
Myös Orpo haluaa suomalaisten maksavan enemmän
Myös kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo sanoi hiljattain, että jäsenmaksuja EU:n budjettiin voidaan lisätä.
Laura Huhtasaari kommentoi kokoomuslaisten kumartelua Brysseliin videollaan.
– Siis näinkö me puolustetaan suomalaisen veronmaksajan etua? Että me olemme valmiit leikkaamaan jostakin jälleen, tai sitten velkaantumaan lisää, jotta EU-budjetin jäsenmaksuja voidaan lisätä?
Huhtasaari myöntää, etttä Brexit tosiaan tulee aiheuttamaan ison loven EU:n budjettiin.
– Mutta kaikkialla muuallahan toimitaan näin, että siinä vaiheessa kun kumppani lähtee yhtiöstä, ja jäsenmäärä pienenee, niin myös byrokratian ja byrokraattien määrän pitäisi pienentyä.
Huhtasaaren mukaan EU-koneistossa pitäisi nyt alkaa yt-neuvottelut, supistaminen ja tehostaminen.
– Tätä tehdään kaikkialla muualla, mutta Bryssel ei suostu laihtumaan.
”EU ei ole jäsenmaitaan varten”
EU-byrokratia kasvaa Huhtasaaren mukaan entisestään, koska unioni haluaa mukaan uusia jäsenmaita ja keskittää valtaa Brysselin keskushallinnolle.
– Tässä kyllä näkee sen että EU-jäsenvaltiot ovat siis EU-herroja varten, eikä EU ole jäsenvaltioita varten.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.
Uusimmat

Työllisten määrä kasvoi lokakuussa

Kolumni: Suomen suhtautuminen maahanmuuttoon muuttui 90-luvulla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









