

LEHTIKUVA
EU jättämässä metsäteollisuuden pois kestävän kehityksen listalta – investoinnit kohdistettava tuulimyllyihin ja aurinkovoimaan
EU:n ”vihreä lista” ympäristön kannalta soveliaista investointikohteista lyödään lukkoon keväällä. Euroopan komission ehdotuksessa pohjoismainen metsätalous ei kuulu suositeltavien investointikohteiden joukkoon, kertoo SVT. Jos unionin näkemys ei muutu, edessä voi olla yhteiskunnallisesti erittäin merkittävän teollisuudenalan näivettyminen Suomessa ja Ruotsissa.
Perinteinen metsätalous ei EU:n mukaan ole teollisuudenala, jossa investoinnit olisivat ympäristön kannalta kestävällä pohjalla.
Aurinko- ja tuulienergian hyödyntäminen ovat sen sijaan komission ehdotuksen mukaan ympäristön kannalta kestäviä investointikohteita. Maakaasu puolestaan ei ole, vaikka sen avulla on mahdollista vähentää haitallista kivihiilen polttoa. Vesivoima on tietyin edellytyksin ympäristöystävällistä.
– Ehdotuksen tarkoituksena on ohjata investointeihin käytettäviä pääomia, joten voidaan ajatella, että pitemmällä tähtäimellä tällä on vaikutusta halukkuuteen investoida ruotsalaiseen metsätalouteen ja -teollisuuteen, sanoo Magnus Berg Ruotsin metsäteollisuuden Skogsindustrierna-kattojärjestöstä.
Ruotsin hallitus syvästi huolissaan
Ruotsin hallitus on esittänyt komissiolle syvän huolensa komission ehdotuksen taloudellisista seurauksista ja kehottanut Brysseliä vielä miettimään ja muuttamaan kantaansa ennen lopullisia ratkaisuja.
Saattaa siis olla, että hallituksen ja metsäteollisuuden yhteinen edunvalvonta saa komission vielä muuttamaan käsitystään Pohjoismaille tärkeän teollisuudenalan tulevaisuudesta.
– He varmaan tarkastelevat hyvin huolellisesti Ruotsista tulleita näkemyksiä. Ruotsi ja Suomi ovat suuria metsäteollisuusmaita ja niillä on pitkä kokemus kestävästä metsätaloudesta. Voi olla, että Pohjolan metsätalouden kokonaiskuvaa ei ole täysin hahmotettu kestävän kehityksen osalta, muotoilee Euroopan komission Ruotsin toimiston johtaja Christian Danielsson.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Christian Danielsson Magnus Berg Pohjola edusvalvonta perinteinen teollisuus vihreä lista ympäristöystävällisyys hakkuut kestävä kehitys hiilinielu metsänhoito Euroopan unioni Pohjoismaat Investoinnit Euroopan komissio Metsätalous Metsäteollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: ”Hyvä maakunta-Suomen asukas – kun kepu lupaa teille EU-rahaa, se jakaa teille teidän omia rahojanne”

Tanska nostettu metsäteollisuuden esimerkkimaaksi – Hakkarainen: EU hajottaa ja hallitsee metsäsuomalaisia teräshauleilla

Immonen: Hallituksen turvattava metsäteollisuuden toimintaedellytykset Suomessa – ”Jo tehdyt polttoaineverojen korotukset on peruttava”

Hakkarainen: EU:n metsäkato-ohjelma on tilaustyö ympäristöterrorin suojelemiseksi

Peltokangas haluaa selvyyttä Gasumin ja ABO Windin hämäriin tuulivoimahankkeisiin – ministeri haluton puuttumaan

Putkonen: Hallitus tarjoaa investointisuojan kansainvälisille sijoittajille, mutta evää sen suomalaisilta

Ruotsi sulkee ydinvoimaloita sähköpulasta huolimatta – ruotsidemokraatit arvostelevat ankarasti punavihreän hallituksen energiapolitiikkaa

Ranne: Hiilineutraaliustavoite vie Suomen konkurssiin

Reijonen: Myydäänkö suomalaiset metsät ulkomaisille yrityksille?
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Laittomasti maahan tulleet herättävät turvattomuutta Colchesterin asukkaissa: ”Hengailevat kaupungilla ja tuijottavat ihmisiä”
Britannian vanhin kaupunki Colchester täyttyy joka päivä nuorista turvapaikanhakijamiehistä, joita kuljetetaan kaupunkiin veronmaksajien rahoittamille päiväretkille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













