

SU
Halla-aho: “Hyvä maakunta-Suomen asukas – kun kepu lupaa teille EU-rahaa, se jakaa teille teidän omia rahojanne”
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) pyytää videopuheenvuorossaan maakunta-Suomen asukkaita pohtimaan, onko heidän tilanteensa menossa oikeaan suuntaan.
Katso Halla-ahon puheenvuoro täältä (juttu jatkuu alempana):
Halla-ahon puhe tekstimuodossa:
“Kaikki puolueet jännittävät kuntavaalien tuloksia. Mutta mikään puolue ei ole yhtä kauhuissaan kuin keskusta. Viime vuoden eduskuntavaalitappion jälkeen keskusta lähti vihervasemmistolaiseen hallitukseen siinä toivossa, että tämä yllä pitäisi puolueen uskottavuutta ja relevanssia oman äänestäjäkunnan silmissä. Odotusten mukaisesti on käynyt päinvastoin.
Kepun rooliksi on jäänyt kannatella punavihreää aisaa ja selitellä omalle äänestäjäkunnalle sisäministeri Ohisalon ja kumppaneiden metkuja.
Kepu laskee kaiken kuntavaalien varaan. Se toivoo saavansa tuloksen, jonka se voisi selittää itselleen ja äänestäjilleen torjuntavoitoksi.
Kepulla ei ole maakuntasuomessa muita uhkaajia kuin perussuomalaiset. Siksi kepu ampuu nyt täuyslaidallisia PS:n suuntaan.
Eduskuntaryhmän pj Kurvinen, puolueen pj Saarikko ja puolueen varapj Lohi sekä johtava strategi Mikko Kärnä ovat somessa ja viikonlopun lehdissä syyttäneet minua ja perussuomalaisia maaseudun ihmisten halventamisesta ja siitä, että emme haluaisi puolustaa koko Suomen elinvoimaisuutta. Todisteena on käytetty MTV:n uutisekstran haastattelua viime perjantailta.
Totesin siinä että perussuomalaisten käsityksen mukaan maaseudun ihmisillä on vahva tahto tulla toimeen omalla työllään eikä kitkutella kepun säännöstelemillä tukiaisilla.
Tämä on kepun mielestä halventavasti sanottu. Kepun mielestä maaseudun asukkaat eivät halua tulla toimeen omalla työllään vaan kitkutella kepun säännöstelemillä tukiaisilla.
Näin kepu näkee teidät, hyvä maaseudun väki.
Kepu on vaatinut minua selittämään, mitä kepulaisia tukiaisia haluaisin leikata. Tämä on väärinkäsitys. Perussuomalaiset eivät halua leikata tukia vaan vähentää tukiriippuvuutta.
Me haluamme, että maaseudulla on mahdollista asua ja liikkua kohtuuhinnalla ja että sinne kannattaa investoida ja luoda oikeita työpaikkoja. Me haluamme että metsäteollisuus, turveteollisuus ja suomalainen maatalous ovat kilpailukykyisiä. Tätä tarkoitaa elinvoimainen maaseutu.
Kun maaseutu voi hyvin, se tarvitsee vähemmän tukia. Kaikki voittavat.
Kepu markkinoi itseään maaseudun puolustajana ja ainoana toivona. Kurvisen mukaan valot sammuvat Suomesta ilman keskustaa ja Golf-virtaa.
Hyvä maakunta-Suomen asukas.
Katso ympärillesi. Miten sinulla menee juuri nyt? Ovatko liikkumisen kustannukset vähentyneet viime aikoina? Entä lämmityskustannukset, jätevesimaksut, onko sähkölasku tullut alaspäin?
Jääkö maatalousyrittäjälle paljonkin käteen omasta työstään? Ovatko tilat hyvässä kunnossa? Miten kyläkoulullasi menee? Miten kauas joudut lähtemään, kun pitää synnyttää tai asioida muissa terveyspalveluissa? Ehtiikö poliisi paikalle ajoissa? Onko lähistöllä viime aikoina avattu tehtaita vai onko niitä pantu kiinni?
Jos tuntuu, että asiat eivät ole parhaalla mahdollisella tolalla, käy kotikuntasi nettisivulla katsomassa, kuka pitää valtaa valtuustossa.
Katso sen jälkeen, mikä puolue on ollut kuusi vuotta hoitamassa asioitasi ja “puolustamassa” sinua maan hallituksessa, ensin ykkös- ja sitten kakkospuolueena.
Uskotko, että kepu on ratkaisu ongelmiisi? Kepu toivoo, että uskot näin.
Kepu on valtaorganisaatio. Se haluaa pysyä vallassa, koska valta merkitsee rahaa, titteleitä, julkisia hankintoja, suojatyöpaikkoja ja palkintovirkoja.
Kepu tarvitsee sinut äänestämään kepua.
On kepun etujen mukaista, että sinulla menee sopivan huonosti, koska kun sinulla menee huonosti, sinulla on syy äänestää maaseudun “puolustajaa”.
Kepu kiertää nyt pitkin Suomea kehumassa itseään ja EU:ta ja heiluttamassa rahasäkkiä maalaisille. Muutama tosiasia kannattaa muistaa. Suomi on Euroopan unionin nettomaksaja. Koronalelymispaketin myötä Suomi on entistä enemmän nettomaksaja.
Suomi ei saa EU:sta sentin latia. Kun kepu lupaa teille EU-rahaa, se jakaa teille teidän omia rahojanne.
Te saatte takaisin roposia niistä rahoista, jotka on ensin verotettu teiltä ansiotuloveroina, pääomaveroina, kiinteistöveroina, poittoaineveroina ja muina veroina.
Suuri osa teidän rahoistanne menee Etelä- ja Keski-Euroopan maiden talousongelmien paikkkaamiseen, haittamaahanmuuton kustannuksiin, Afikkaan lapioitavaan kehitysapuun, sukupuolineutraaliehin henkilötunnuksiin ja muihin hallituksen kärkihankkeisiin, kepun siunauksella.
Kepun politiikka johtaa maaseudun näivettymiseen, köyhtmiseen ja tyhjenemiseen. Samalla se johtaa hallitsemattomaan kasvuun ja asuntopulaan suurissa kaupungeissa.
Elinvoimainen maaseutu ja koko maan tasapainoinen kehitys ja asumiskelpoisena pitäminen ovat kaikkien etu. Vastakkainasetetelua kaupunkien ja maakuntien välillä ei tarvita, koska niiden todelliset intressit ovat yhteisiä. Perussuomalaiset on koko Suomen puolue.”
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreät kurittaa ilmastotoimilla, keskusta vedättää EU-rahasäkillä – perussuomalaisten kannatus kasvaa maakunnissa

PS: Menokohteet laitettava tärkeysjärjestykseen – suomalainen työ, teollisuus ja yrittäminen etusijalle

Perussuomalaiset jatkaa gallupien kärjessä – kannatusta tulee nyt tasaisesti kaikilta ryhmiltä ja kaiken ikäisiltä

Halla-aho: Paras ja ainoa tapa panna piste punavihreälle hallitukselle on äänestää kuntavaaleissa perussuomalaisia – ”Kun keskusta lähtee, lähtee myös hallitus”

Väestö vanhenee ja palvelujen maksajia on entistä vähemmän – Halla-aho: Tilannetta ei saa pahentaa- ”Painava peruste olla lisäämättä ylimääräisiä julkisia kustannuksia kunnissa”

Antikainen kannustaa ihmisiä lähtemään ehdolle ja äänestämään perussuomalaisia: ”On aika tuulettaa valtuustot ympäri maata ja potkaista vihervasemmiston tukipuolue keskusta ulos”

Remontti-Reiska lähtee kuntavaaleihin perussuomalaisten ehdokkaana: ”Nukun yöni paremmin, jos olen edes yrittänyt vaikuttaa asioihin”

EU jättämässä metsäteollisuuden pois kestävän kehityksen listalta – investoinnit kohdistettava tuulimyllyihin ja aurinkovoimaan
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Teemu Keskisarja puntaroi kuolemanrangaistuksen syvintä olemusta
"Turun hovioikeus tiesi, ansaitseeko syytetty pyövelin kirves kirveen vai neljäkymmentä raipaniskua ja elinkautisen pakkotyöhön Viaporissa." Historioitsija-kansanedustaja Teemu Keskisarja tarttuu puheesaan menneen aikojen rikoshistoriaan, sen synkkiin yksityiskohtiin ja moraalisiin kysymyksiin. Keskisarja vie kuulijansa syvälle rikosten, rangaistusten ja oikeusjärjestelmän juurille. Hän kertoo nuoruudestaan ja tutkimusuransa alkutaipaleista – alkaen 1700-luvun seksuaalirikollisuutta koskevista pohdinnoista ja edeten 1900-luvun alun suomalaisten terroristeihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää