

LEHTIKUVA
EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta
Euroopan unionin varautuminen erilaisiin kriiseihin on ollut hidasta ja heikkotehoista. Finanssi-, euro- ja siirtolaiskriisit ovat horjuttaneet Euroopan perustuksia niin taloudellisesti kuin poliittisestikin. Parhaillaan jylläävä koronavirus testaa maanosan kriisinhallintaa. Edistymistä ei havaitse edes suurennuslasilla.
Euroopan komissio ja unionin jäsenmaiden johtajat ovat viikkojen ajan painottaneet yhteisen toiminnan merkitystä. Italia joutui kuitenkin tekemään itse rajut toimet saadakseen epidemian kuriin. Lähestulkoon kaikki on kiinni ja ihmisten tulee pitää metrin etäisyys muihin.
Unionin sisärajoja on suljettu: Itävalta ja Slovenia ovat jo pysäyttäneet ihmisten liikkumisen Italian vastaisilla rajoillaan. Pandemia iskeekin kipeästi vapaan liikkumisen turvaavaan Schengen-sopimukseen. Tästä syystä Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kielsi Schengen-maiden kansalaisten pääsyn Yhdysvaltoihin kuukaudeksi.
Talousvaikutukset huolena?
Suomen pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoi keskiviikkona 11.3. esimerkiksi päiväkotien sulkemisen johtavan myös poissaoloihin töissä, kun vanhemman pitää jäädä kotiin hoitamaan lapsia. Sillä on ilman muuta talouteen heikentävä vaikutus.
Talousmurheet eivät silti estäneet Italian toimia. Kansalaisten selkeä enemmistö tukee pääministeri Giuseppe Conten päätöstä.
Ravintoloiden sulkeminen ei siirrä ravintoloiden tuottoja. Ne poistuvat. Jos lappu on luukulla kuukauden ajan niin tuskin on oletettavaa, että kuukauden tauon jälkeen asiakkaat syövät sitten seuraavalla kerralla koko kuukauden edestä.
Italia on rutkasti Suomea velkaisempi euromaa. Taloushuolet jäivät silti terveyshuolien jalkoihin.
Eurooppa vesittää Italian uhraukset
Politico-lehti kirjoittaa hämmentäviä esimerkkejä EU-maiden päättäjien toimista. Saksan liittokansleri Angela Merkel kertoi virusepidemian saapuneen Saksaan. Merkelin mukaan kaksi kolmasosaa saksalaisista voisi saada tartunnan.
Ennakoivia toimia virusepidemian hillitsemiseksi ei näkynyt. Merkelin linja on tarkkailu.
Italian kansallisen terveyslaitoksen infektiotautien johtaja Giovanni Rezza kritisoi rajuin sanoin Merkelin toimintaa.
– Saksassa jokainen tekee miten huvittaa, Rezza pamauttaa.
Rezzan mukaan muut eurooppalaiset maat vesittävät kaikki italialaisten uhraukset, jos muut maat antavat virusepidemian riehua vapaana. Hän muistuttaa, että vielä jokunen päivä sitten Ranskassa yökerhot olivat auki aivan normaalisti.
Prioriteetit hakusessa
Politico kertoo myös Ranskan ex-terveysministeri Agnès Buzynin prioriteeteista. Buzyn ilmoitti, ettei ehdi olla ehdolla Pariisin kunnallisvaaleissa virusepidemian vuoksi. Kädet olivat täynnä töitä.
Buzyn muutti mielensä, kun Pariisin vaalien pormestariehdokas joutui jäämään sivuun skandaalin vuoksi. Pormestariehdokkuuden myötä terveysministerin työt saivat jäädä.
Espanjassa kansalaiset ovat ottaneet ohjat omiin käsiinsä ja toteuttaneet omaehtoisia karanteeneja. Maan parlamentti jäädytti toimintaansa vasta, kun laitaoikeistopuolue Voxin kaikki 52 kansanedustajaa eristivät itsensä virustartuntahuolien vuoksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Italian otteet kovenevat virusepidemian yllyttyä: Koko maa kotikaranteenissa – Itävalta sulki Italian rajansa

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Niikko: Koronaviruksen pysäyttäminen vaatii järeitä toimenpiteitä

WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”

Suuret EU-maat sulkeutuvat koronaviruksen vuoksi
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Jalkapallokaaos siirtyi Pariisista Lontooseen – Marokon kannattajat purkivat pettymystään pahoinpitelemällä poliisia
Monet pelkäsivät Ranskan pääkaupungin räjähtävän väkivaltaisuuksiin Ranskan ja Marokon välisen MM-ottelun lopputuloksesta riippumatta. Marokon tappion myötä levottomuudet näyttivät kuitenkin siirtyneen Lontooseen. Vahvasti varustautuneet poliisit yrittivät pitää väkijoukot hallinnassa Ilotulitteista ja kivisateesta huolimatta.
Uusimmat

Valio laski maidon hintaa – kotimainen ruokaturva saa nyt lommoa

Sähköpotkulaudat tuovat vapauden – ja samalla kasvavan vahinkolaskun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










