

LEHTIKUVA
WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”
Maailman terveysjärjestö WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom kertoi mediatilaisuudessa Euroopan olevan koronapandemian keskus. Monet eurooppalaiset maat ovat ottaneet rajut toimet käyttöön pandemian hillitsemiseksi. Atlantin toisella puolella Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julisti kansallisen hätätilan koronaviruksen vuoksi.
WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom muistutti, että pandemian ohella terveydenhuollon henkilöstöä tarvitaan myös muihin tehtäviin. Hän kiitti puheessaan sairaanhoitajia ja kätilöitä, jotka tekevät tärkeätä työtään pandemian täyttämien otsikoiden takana.
Viruksella yli 5 000 uhria
Adhanom ilmoitti koronaviruksen vaatineen jo yli viisi tuhatta uhria. Tauti leviää nyt nopeiten Euroopassa.
– Euroopasta on nyt tullut pandemian keskus, jossa on tilastoitu enemmän tartuntoja ja kuolemantapauksia kuin koko maailmassa yhteensä Kiinaa lukuunottamatta, Adhanom kertoi.
– Meidän viestimme maailmalle ei ole muuttunut: teidän täytyy toimia laajalla rintamalla.
Adhanomin mukaan nyt ei ole sijaa tuudittautumiselle.
– Älkää vain testatko. Älkää vain seuratko tartuntaketjuja. Älkää vain asettako karanteeneja. Älkää vain pitäkö etäisyyttä muihin. Tehkää nämä kaikki toimet, Adhanom painotti.
– Maat, jotka katsovat sivusta muiden maiden epidemioita ajatellen: ”Tämä ei voi sattua maassamme”, tekevät kohtalokkaan virheen. Näin voi käydä missä tahansa maassa, Adhanom alleviivasi.
Yhdysvalloissa kansallinen hätätila
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump julisti perjantai-illalla Suomen aikaan kansallisen hätätilan virusepidemian vuoksi. Trump huolestui myös Britannian tautimäärän kasvusta ja piti mahdollisena, että brititkin voivat joutua maahantulokieltoon määräajaksi.
Trump kertoi, että opintolainojen hoitamiseen tulee hetkellinen jäädytys. Yhdysvallat aikoo myös ostaa varastoihin raakaöljyä, mitä saa nyt huokella Saudi-Arabian aloitettua öljyn hintasodan.
Yhdysvallat aikoo myös kiihdyttää virustestausta.
Markkinoilla Trumpin toimet ilahduttivat. Keskeiset pörssi-indeksit kääntyivät lähes kymmenen prosentin nousuun laskettuaan torstaina roimasti. Osakemarkkinat ovat silti noin viidenneksen helmikuun huippulukemien alla. Vähintään kahdenkymmenen prosentin pudotus vuoden aiempiin huippuihin määritellään laskumarkkinoiksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: THL:n pääjohtaja silminnähden flunssaisena tiedotustilaisuudessa – viittaa kintaalla koko koronalle ja omille ohjeistuksilleen

Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”

Halla-aho: Suomi ei voi jatkaa miljardien kippaamista kehitysavun, haittamaahanmuuton ja ilmastoposeerauksen kaltaisiin kohteisiin tällaisissa olosuhteissa

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Italialainen lääkäri lähetti järkyttävän vetoomuksen kollegoilleen Itävallassa

Israel ottaa käyttöön kovat keinot taistelussa koronavirusta vastaan

Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – ”laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











